[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež Kubáncom: Pozrite sa na kresťanské korene pri formovaní budúcnosti národa
P:3, 14. 01. 2023 15:54, ZAH

Vatikán 14. januára (VaticanNews) V liste pri príležitosti 25. výročia návštevy Jána Pavla II. v tejto karibskej krajine pápež František vyzýva Kubáncov, aby vo viere spolupracovali na vytváraní dôstojnejšej a slobodnejšej budúcnosti.

Nech spomienka na návštevu Jána Pavla II. na Kube pred 25 rokmi, v dňoch 21. - 25. januára 1998, dodá "nový impulz, aby sme s nádejou a odhodlaním pokračovali v utváraní budúcnosti tohto národa".

Takto František pozdravuje kardinála Juana de la Caridad García Rodrígueza, arcibiskupa San Cristóbal de La Habana, kubánskych biskupov a všetkých veriacich prostredníctvom listu, ktorý na Kubu priniesol kardinál Beniamino Stella, ktorý bol na návšteve krajiny. Počas Wojtylovej apoštolskej cesty tam bol apoštolským nunciom, a preto, ako píše pápež, "bol privilegovaným svedkom tejto udalosti".

Svedectvo práce a obety

Pápež František pripomína jednu z výziev Jána Pavla II. mladým Kubáncom z 23. januára 1998: "Postavte sa veľkým výzvam súčasnosti so silou a umiernenosťou, so spravodlivosťou a rozvahou, vráťte sa k svojim kubánskym a kresťanským koreňom a urobte všetko pre to, aby ste budovali budúcnosť, ktorá bude stále dôstojnejšia a stále slobodnejšia! Nezabúdajte, že súčasťou slobody je zodpovednosť. Okrem toho je človek definovaný predovšetkým svojou zodpovednosťou voči druhým a voči dejinám. Z toho vyplýva výzva na návrat ku "kubánskym a kresťanským koreňom", teda k identite, ktorá "stvorila a vytvára život". "Tieto korene," píše sa v liste, "sme posilnili tým, že sme ich videli rásť a prekvitať vo svedectve mnohých z vás, ktorí denne pracujete a obetujete sa pre iných, nielen pre svoje rodiny, ale aj pre svojich susedov a priateľov, pre všetkých ľudí, a najmä pre tých, ktorí to najviac potrebujú."

Výzva k zakoreneniu v dobrote

Pápež je preto vďačný za tento príklad spolupráce a vzájomnej pomoci, ktorý odhaľuje "otvoreného, ústretového a podporného" ducha. Pozvanie znie: "Kráčajte spolu v nádeji a vedzte, že vždy, a najmä uprostred protivenstiev a utrpenia, vás Ježiš a jeho Matka sprevádzajú, pomáhajú vám niesť váš kríž a utešujú vás radosťou zo vzkriesenia." V závere cituje Božieho služobníka Felixa Varelu Moralesa, kubánskeho kňaza a filozofa, a jeho svedectvo o "potrebe zakoreniť sa v dobre a o plodnosti tohto úsilia: keď strom zapustí korene, čoskoro rozprestrie svoje konáre a cnosť spočinie v jeho tieni". Preto pápež vyzval Kubáncov, aby "odvážne a zodpovedne zapustili korene a pokračovali v prinášaní ovocia, zjednotení vo viere, nádeji a láske".( TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz ) 20230114003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]