[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bazilike sv. Petra vo Vatikáne sa konal pohreb kardinála Georgea Pella
P:3, 14. 01. 2023 15:05, ZAH

Vatikán 14. januára (TK KBS) Veriaci z blízkeho i ďalekého okolia sa v sobotu vybrali na pohrebnú svätú omšu za kardinála Georgea Pella do Baziliky svätého Petra vo Vatikáne. Liturgiu celebroval kardinál Giovanni Battista Re, dekan kardinálskeho kolégia, v sprievode ďalších kardinálov a biskupov. Koncelebrovali aj Pellov osobný sekretár počas jeho pôsobenia v Ríme P. Joseph Hamilton a arcibiskup Georg Gänswein, dlhoročný sekretár pápeža Benedikta XVI.

Pápež František bol prítomný na konci bohoslužby, aby vykonal obrad poslednej rozlúčky, ako je zvykom pri pohrebe kardinála.

„Bol to Boží muž a muž Cirkvi, ktorý sa vyznačoval hlbokou vierou a veľkou pevnosťou v učení Cirkvi, ktoré vždy bez váhania a s odvahou obhajoval. Jediné, na čom mu záležalo, bolo zostať verný Kristovi," povedal o kardinálovi Pellovi v pohrebnej homílii kardinál Giovanni Battista Re. „Často opakoval, že ho veľmi trápi oslabenie viery v západnom svete a morálna kríza rodiny," dodal Re. „Bohu, ktorý je dobrý a plný milosrdenstva, zverujeme tohto nášho brata a modlíme sa, aby ho Boh prijal do svojho pokoja a blízkosti svojej lásky.“

Na pohreb z Austrálie pricestovali aj brat kardinála Pella David Pell a jeho bratranec Chris Meney, ako aj ďalší členovia rodiny, kňazi a rehoľníci. Prítomný bol aj Michael Casey, bývalý Pellov tajomník, ktorý teraz pracuje na Austrálskej katolíckej univerzite.

Pamiatku austrálskeho kardinála si prišli z Ríma uctiť diplomati pracujúci pri Svätej stolici, študenti a kňazi. Seminaristi z Pápežského severoamerického kolégia sa po rannej audiencii u pápeža Františka zúčastnili na pohrebnej svätej omši. Na pohreb pricestoval zo Spojených štátov aj americký spisovateľ George Weigel, dlhoročný priateľ kardinála Pella.

Keď Pellovu rakvu vynášali z Baziliky svätého Petra, ozval sa veľký potlesk. Kardinál bude pochovaný vo svojom bývalom sídle, v katedrále svätej Márie v austrálskom Sydney. 

Zdroj: zpravy.cirkev.cz( TK KBS, zc, ml; pz ) 20230114001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]