[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Riaditeľ agentúry pre atómovú energiu: Posilniť úsilie o svet bez jadrových zbraní
P:3, 13. 01. 2023 17:57, ZAH

Vatikán 13. januára (Vatican News) Vatikán vo štvrtok 12. januára navštívil Rafael Mariano Grossi, generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu sídliacu vo Viedni. Na osobitnej audiencii ho prijal pápež František a neskôr mal stretnutie so štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Mons. Paulom Richardom Gallagherom.

V rozhovore pre vatikánske médiá Rafael Grossi zdôraznil potrebu nájsť multilaterálne riešenia medzinárodných kríz a vyhnúť sa jadrovej eskalácii. Osobitne sa venoval citlivej situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni a oznámil, že čoskoro navštívi Ukrajinu, už piatykrát od začiatku konfliktu.

Pápež František dôrazne odsúdil vážnosť jadrovej hrozby pre súčasné ľudstvo. Aké sú Vaše pocity v súvislosti s touto hrozbou?

Stretol som sa s pápežom Františkom, pretože jeho hlas, jeho posolstvo o týchto hrozbách v tomto náročnom období - so zložitou medzinárodnou agendou - sa mi zdá byť nevyhnutné. Práca Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu sa stala naliehavou: je to práca venovaná nielen otázke Ukrajiny. Je tu aj Irán a Severná Kórea. V tomto momente je jasné, že zaistenie bezpečnosti jadrových zariadení na Ukrajine sa stalo naliehavým a nevyhnutným. Samozrejme, pokiaľ ide o súčasnú situáciu, tá je vždy neistá, vždy krehká: bombardovanie v okolí a niekedy aj v Záporožskej elektrárni pokračuje. (...) Momentálne je mojím záväzkom dosiahnuť politickú dohodu medzi Moskvou a Kyjevom, aby sa zabezpečila zóna jadrovej ochrany a bezpečnosti okolo elektrárne.

Pápež viackrát vyjadril podporu multilaterálnemu prístupu vo veľkých medzinárodných krízach: nakoľko je táto podpora zo strany Svätej stolice dôležitá?

Podpora Svätej stolice má zásadný význam, pretože zdôrazňuje dôležitosť z hľadiska mieru, a to prostredníctvom univerzálneho hlasu Svätého Otca, a osobitne v tomto konflikte na Ukrajine, ktorý je konfliktom v Európe, no je aj konfliktom, do ktorého sú zapojení kresťania vo svete. Počúvanie hlasu Svätého Otca je nevyhnutné: preto sa generálny riaditeľ agentúry – nie však len preto, že je katolík – našiel v tomto duchovnom vedení Svätého Otca, ale aj kvôli skutočnej sile tohto hlasu vo svete v tomto čase vojny.

Spomenuli ste jadrovú elektráreň v Záporoží. Aké sú očakávania týkajúce sa možnosti vytvorenia bezpečnostnej zóny?

Je zrejmé, že nejde o jednoduché vyjednávanie, pretože ide o otázku, ktorá zahŕňa technické, ale aj politické a vojenské aspekty. (...) Nehovorím len s diplomatmi, so zodpovednými politikmi, ale aj s armádou: generálmi, plukovníkmi, ľuďmi, ktorí majú vojenské ciele v aktívnej bojovej zóne. (...) Mojou výzvou je dosiahnuť, aby došlo takpovediac k posväteniu elektrárne – keď použijem tento neologizmus – , ktorá by sa nevnímala ako problém, ale ako riešenie eventuálnych závažnejších následkov. (...)

Pápež František opakovane odsúdil nemorálnosť nielen použitia jadrových zbraní, ale aj ich vlastníctva. Čo môže medzinárodná agentúra, ktorú vediete, urobiť na podporu výlučne mierového využívania atómovej energie?

Výlučne mierové využívanie jadrovej energie je dôležité, a to osobitne v tejto chvíli, keď ľudstvo zasiahla ďalšia kríza, a to zmena klímy. Je zrejmé, že dochádza k - nechcem povedať k znovuobjaveniu, ale k oveľa intenzívnejšiemu zameraniu sa na schopnosť atómovej energie poskytnúť pre svetové hospodárstvo čisté riešenie bez uhlíkových emisií. Možno to vidieť vo východnej Európe, v Číne, v rozvíjajúcej sa južnej Ázii, jednoducho všade.

Zároveň, ako ste správne povedali, problém vlastníctva atómových zbraní je stále tu. Samozrejme, musíme uznať, že ide o postupný proces a že v súčasnosti je povinnosťou zabrániť, aby sa čoraz väčší počet krajín usiloval o získanie jadrových zbraní, osobitne v kontexte medzinárodného napätia. Mnohé krajiny si myslia - a to je absolútne nesprávna myšlienka -, že by sa možno v tomto čase mala zvážiť možnosť vývoja jadrových zbraní v jednotlivých krajinách. Na to musí agentúra povedať „nie“: už teraz máme ťažkú medzinárodnú situáciu a nesmieme ju ešte viac komplikovať. Ak je tu niečo, čo je jasné - Svätý Otec a Cirkev to povedali -, tak je to to, že jadrové zbrane neposkytujú bezpečnosť: práve naopak. (...) Musíme mať trpezlivosť a schopnosť presvedčiť štáty, a to nie je ľahké.( TK KBS, VaticanNews, zk; rp ) 20230113038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]