[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dielo G. K. Chestertona Svätý Tomáš Akvinský uviedli prvýkrát v slovenčine
P:3, 13. 01. 2023 12:15, DOM

Košice 13. januára (TK KBS) V Dominikánskom kultúrnom centre Veritas v Košiciach sa vo štvrtok 12. januára 2023 uskutočnila prezentácia knižnej novinky britského spisovateľa a katolíckeho filozofa Gilberta Keitha Chestertona Svätý Tomáš Akvinský.

Deväťdesiat rokov po vydaní originálu dielo do slovenčiny preložil Pavol Hrabovecký, prodekan Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku a vydalo ho najväčšie slovenské katolícke vydavateľstvo Spolok svätého Vojtecha.

V programe podujatia prekladateľ Pavol Hrabovecký, ktorý sa dielom Chestertona zaoberal aj v licenčnej a dizertačnej práci, predstavil život teológa a filozofa sv. Tomáša Akvinského, poukázal na vzťah Chestertona a Akvinského a vyzdvihol Chestertona ako znalca, ktorý dokázal výstižne pochopiť tohto dominikánskeho svätca. Prezentáciu doplnili ukážky knihy v podaní Juraja Zetyáka, herca činnohry Štátneho divadla v Košiciach.

„Britský spisovateľ Chesterton, pôvodne ateista, poukazuje na to, že človek, ktorý premýšľa o živote a snaží sa hľadať pravdu, skôr či neskôr príde k poznaniu Boha. Chesterton je známy svojím britkým štýlom vyjadrovania a elegantným humorom občas na hranici štipľavosti,“ približuje spisovateľa riaditeľ SSV Ivan Šulík.

„Spolu s Tomášom Akvinským inšpiruje čitateľov, aby vstupovali do akéhokoľvek dialógu so snahou o pochopenie a postavili sa do roviny toho, s kým dialóg vedú. Toto posolstvo je dnes mimoriadne aktuálne – dokázať premýšľať a byť otvorený pre iných, pretože ciest k Bohu je toľko, koľko je ľudí.

Snažiť sa o porozumenie, aj keď s presvedčením či hodnotami toho druhého nesúhlasíme, lebo pochopiť neznamená aj súhlasiť,“ dodal Ivan Šulík.

Účastníci podujatia mali možnosť zakúpiť si v susediacej predajni SSV diela G. K. Chestertona za zvýhodnenú cenu.

Spolok svätého Vojtecha vydal v minulosti viaceré diela anglického filozofa a novinára Chestertona: Svätý František z Assisi (dve vydania), Ortodoxia (dve vydania), Ohromné maličkosti (v novom vydaní).

TK KBS informovala Martina Jokelová Ťuchová( TK KBS, mjt, ml; pz ) 20230113031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]