[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katarínka za celé pôsobenie prekročila hranicu dvetisíc dobrovoľníkov
P:3, 13. 01. 2023 09:45, DOM

Bratislava 13. januára (TK KBS) Dobrovoľníci sa už 28. rok snažia zachrániť zrúcaniny kostola a kláštora sv. Kataríny. Celkovo sa v minulom roku pričinilo viac ako 200 dobrovoľníkov, z toho 62 nových. V tomto smere prekročil projekt Katarínka pomyselnú hranicu dvetisíc dobrovoľníkov od založenia projektu.

V tohtoročnej sezóne nadviazali práce na tie z minulého roka a boli zamerané predovšetkým na objekt kláštora. Stavebné práce sa venovali konzervácii juhovýchodného krídla kláštora. Obnovili sa dva okenné výklenky, premurovali a zatrávnili sa koruny murív. Tým sa dokončili niekoľkoročné práce na tejto časti kláštora.

Archeológia nadviazala na niekoľkoročný výskum južného traktu kláštora, v rámci ktorého sa odkrývali pivničné priestory nárožnej miestnosti. V rámci archeologických prác boli objavené zvyšky stavebných konštrukcií ako nábehy klenieb, zvyšky barokových omietok a zvyšky tehlových dlažieb vyšších podlaží. Medzi zaujímavé nálezy patrilo aj množstvo úlomkov ranobarokových kachlíc a skosené tehly korunnej rímsy.

OZ Katarínka sa v tejto sezóne, po konzultácii s odborníkmi, podujalo prinavrátiť na Katarínku pôvodné barokové súsošie tzv. "Kalvárie", ktorá v minulosti stála pri vstupe do kláštora. Pôvodné dielo bolo po zrušení kláštora v roku 1786 presunuté do blízkej obce Dechtice, a tak sa zachovalo dodnes. Obec sa ho v uplynulom roku rozhodla po dlhej dobe komplexne zreštaurovať, čo vytvorilo ideálne podmienky na zhotovenie kópie reštaurátorom. V závislosti od priebehu reštaurátorských prác a úspešnosti zabezpečenia potrebných financií, plánuje združenie odhaliť túto kamennú dominantu v priebehu dvoch nasledujúcich sezón.

Sprevádzanie turistov začalo mimoriadnym otvorením veže v marci. Turisti sa tak tešili z možnosti dostať sa na vežu a vyhliadku v netradičnom ročnom období. Koniec pandemických opatrení a otvorenie hraníc zapríčinili znížený počet návštevníkov. Sprievodcovia sa v tohtoročnej sezóne snažili zvýšiť dôraz na pozemné sprevádzanie a predstaviť turistom viac ako len vežu. Záujem o pozemné sprevádzanie zvýšila možnosť vstúpiť do krypty. Medzi suveníry pribudlo špeciálne "mačiatko vo vreci".

Akcie sa na Katarínke uskutočnili v plnom rozsahu bez akýchkoľvek obmedzení. Verejné podujatia odštartovala tradičná Bielonedeľná púť, tentokrát prezenčne. V lete sa mohli návštevníci tešiť na tradičné akcie ako Noc kostolov, Deň otvorených dverí či Noc hradov a zrúcanín. Atmosféra týchto podujatí bola neprekonateľná tak pre návštevníkov ako aj pre samotných účastníkov.

Projekt Katarínka vďaka priaznivcom a podporovateľom môže fungovať aj naďalej. Preto aj v roku 2023 otvára svoje "brány" a aj tentokrát hľadá možno práve teba. Už od januára sa môžeš prihlásiť na jednu z družín a pridať sa do komunity viac ako dvetisíc dobrovoľníkov. Zaži 2 týždne mimo civilizácie, odrezaný od sveta, len v obklopení prírody a v spoločnosti skvelých ľudí, avizuje Občianske združenie Katarínka. 

Katarinka, plagat

Občianske združenie Katarínka je dobrovoľnícke združenie mladých ľudí, snažiace sa spolu so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže už od roku 1994 o záchranu ruín kláštora a kostola svätej Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach. Počas 28 rokov dobrovoľníckych prác sa viac ako 2000 dobrovoľníkom podarilo komplexne zakonzervovať všetky múry kostola, obnoviť zničenú kostolnú vežu a vytvoriť v nej expozíciu a rozhľadňu či objaviť 2 krypty, 8 kaplniek a množstvo ďalších zaniknutých budov areálu. Taktiež boli odhalené najstaršie dejiny tohto miesta, ktoré siahajú do obdobia existencie gotickej kaplnky a cintorína z 15. storočia, ktoré sa v roku 1618 zmenilo na rozsiahly františkánsky kláštor a významné pútnické miesto.( TK KBS, ozk, ml; pz ) 20230113026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]