[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rozvojový program trnavskej charity absolvovalo štyridsať stredoškolákov
P:3, 12. 01. 2023 14:19, DOM

Trnava 12. januára (TK KBS) Štyridsať stredoškolákov ukončilo rozvojový dobrovoľnícky program, ktorý pre nich organizovala Trnavská arcidiecézna charita v spolupráci s mládežníckou organizáciou Youth for Eqality. Študenti sa vzdelávali, vyskúšali si dobrovoľníctvo a napokon spracovali vlastný projektový zámer.

Na záverečnom stretnutí prezentovali stredoškoláci hneď niekoľko zaujímavých nápadov, ktoré majú potenciál zlepšiť život jednotlivcom i komunitám. Navrhli napríklad aplikáciu pre seniorov, ktorá by im výrazne zjednodušila používanie internetu. Okrem prehľadne členených informácií by v nej seniori našli aj rady o tom, ako sa na internete nestať obeťou podvodu. Zaujal tiež študentský projekt na pomoc deťom a mladým ľuďom, ktorí zažívajú rozvod rodičov. Autori by ich zložitým obdobím previedli prostredníctvom skupinových sedení. Iná skupina stredoškolákov zas premýšľala o potrebe zelených, exteriérových miest, ktoré by ľuďom poskytli útočisko pred slnkom.

Okúsili dobrovoľníctvo

Okrem tvorby vlastného projektu sa študenti počas rozvojového programu vzdelávali vo viacerých oblastiach, napríklad v tom, ako využiť mäkké či podnikateľské zručnosti. Workshopy viedli zástupcovia mládežníckej organizácie Youth for Equality. Trnavská arcidiecézna charita zas mladých ľudí vzdelávala o potrebe dobrovoľníctva, do ktorého ich aj prakticky zapojila. Pomáhali pri najväčšej potravinovej zbierke, tiež v sklade s materiálnou a potravinovou pomocou, aj pri distribúcii novín Charitný spravodaj, ktorý Trnavská arcidiecézna charita vydáva. Mnohí tak vôbec po prvýkrát zažili dobrovoľníctvo na vlastnej koži.

Absolventi vzdelávacieho rozvojového programu získalipočas troch mesiacov nové vedomosti, skúsenosti a pracovali na vlastných nápadoch. „Po pozitívnej spätnej väzbe by sme radi pokračovali v organizácii tohto programu. Zároveň sme aj s našimi spolupracovníkmi z Youth for Equality ochotní podporiť študentov pri dokončení ich projektových zámerov a v hľadaní externých finančných zdrojov na to, aby ich mohli pretaviť do reality a otestovať ich v praxi,“ povedala projektová manažérka Trnavskej arcidiecéznej charity Jana Žišková.

Trnavská arcidiecézna charita a Youth for Equality pilotne zorganizovali rozvojový dobrovoľnícky program v rámci projektu Dobrovoľníctvo – cesta k rozvoju potenciálu mladých v Trnave a vďaka podpore z dotácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v oblasti práce s mládežou, ktoré administruje NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže.

TK KBS informovala Darina Kukuľová - Kvetanová( TK KBS, dkk, ml; pz ) 20230112027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]