[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán pozýva záujemcov na online kurz Dejiny, teológia a prax synodality
P:3, 11. 01. 2023 12:50, ZAH

Vatikán 11. januára (RV) Vatikánsky sekretariát Biskupskej synody pozýva záujemcov na bezplatný online kurz "Dejiny, teológia a prax synodality". Podľa internetovej stránky Vatican News organizátori 16. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody s témou: „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, participácia a misia“ zdôvodňujú ponuku tým, že na podporu povedomia a praxe synodálnej Cirkvi je potrebná väčšia hĺbka, rozlišovanie a vzdelávanie. Kurz sa uskutoční virtuálne vo februári a bude pozostávať zo záznamov prednášok, ktoré si záujemcovia budú môcť pozrieť v angličtine, španielčine, portugalčine, francúzštine a taliančine s časovými rozdielmi. Registrácia je teraz otvorená.

„Školenie je určené pastierom, rehoľníkom, laikom, kňazom, biskupom a iným, ktorí sa chcú jednoduchým a informovaným spôsobom dozvedieť, o čom je synodalita,“ uvádza sa v oznámení. Ponuku podporujú katolícke univerzity z celého sveta a koordinuje ju Katedra ďalšieho vzdelávania na Fakulte teológie a pastorácie Boston College. Online kurz podporujú okrem iných aj Rada biskupov Latinskej Ameriky (CELAM), Konfederácia rehoľníkov a rehoľníčok Latinskej Ameriky (CLAR), Rada európskych biskupských konferencií (CCEE), Federácia ázijských biskupských konferencií (FABC), Medzinárodná únia generálnych predstavených (UISG) a ďalšie partnerské organizácie Cirkvi. (Informácie a registrácia: formaciononline.bc.edu/es/register-home)

Šestnáste riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody s témou „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, participácia a misia“, ktoré zvolal pápež František na jeseň 2021, sa v súčasnosti nachádza v tzv. kontinentálnej fáze. Jeho základom je pracovný dokument, ktorý bol pripravený na základe podnetov z takmer všetkých diecéz na svete a predstavený vo Vatikáne koncom októbra 2022. V ďalšom kroku má sedem zhromaždení kontinentálnych biskupov - Afrika, Oceánia, Ázia, Blízky východ, Európa, Latinská Amerika a USA/Kanada - do marca 2023 pripraviť vlastný dokument.

Týchto sedem textov sa následne premietne do druhého pracovného dokumentu synody, ktorý bude zverejnený v júni 2023. Na základe tohto dokumentu bude Valné zhromaždenie od 4. do 29. októbra 2023 a potom v októbri 2024 prvýkrát rokovať o výsledkoch celosvetového procesu konzultácií a rokovaní.( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20230111031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]