[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 03. 2023   Meniny má Alena      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko si 25. marca pripomenie 35. výročie Sviečkovej manifestácie
P:3, 11. 01. 2023 12:44, DOMBratislava 11. januára (TK KBS) Slovensko si tento rok 25. marca pripomenie 35. výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom.

V historickej pamäti národa sa snaží udržiavať pamiatku na Sviečkovú manifestáciu Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), ktoré spolu s partnerskými organizáciami začalo prípravy programu na spomienku.

„Chceme poukázať na jej význam a aktuálne posolstvo pre dnešok. Nechceme sa iba vracať do minulosti, ale pozrieť na súčasnosť a vhodne zareagovať. Sú pre nás inšpiráciou a výzvou aj slová pani prezidentky z 29. novembra 2022: Spojme sily, napriek rôznym názorom a pri plnom uvedomení si ťaživej reality. Nevzdávajme dôveru, že slušný a poctivý život prežitý pre svojich blízkych, pre komunitu, pre spoločnosť a pre Slovensko má zmysel,“ uviedol podpredseda FKI Pavol Kossey.

V Bratislave sa preto v pondelok 10. januára na pôde Generálneho sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska zišli predstavitelia FKI, Ústavu pamäti národa, zástupcovia Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy a BKIS, Mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, združenia Máriina doba, Konfederácie politických väzňov Slovenska, združenia Post Bellum, Ekumenickej rady cirkví, Prezidentskej kancelárie, Slovenského skautingu, Nadácie Konrada Adenauera, Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára. Dohodli sa na spoločnej príprave dôstojnej spomienky na Sviečkovú manifestáciu.

„Základný odkaz a potreba dneška je zmierenie. Na Sviečkovej manifestácii sa zúčastnili ľudia rôzneho názorového spektra. Preto táto niť by sa mala vinúť aj tohtoročnou spomienkou. Odkaz manifestácie by mal prinášať niečo aktuálne do spoločnosti. Nepoznám teraz vážnejšiu vec ako hľadanie cesty k sebe“, skonštatoval na stretnutí František Mikloško, iniciátor Sviečkovej manifestácie.

Bližšie informácie o Sviečkovej manifestácii

Pred 35 rokmi sa konalo pred budovou Národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pokojné zhromaždenie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu. Zástup modliacich sa a spievajúcich veriacich, so sviecami v rukách, bol rozohnaný príslušníkmi Verejnej a Štátnej bezpečnosti. Viacero účastníkov manifestácie bolo zaistených a vyšetrovaných.

Organizátor zhromaždenia František Mikloško a niekoľkí jeho blízki spolupracovníci strávili deň na oddelení Bezpečnosti. Biskup Ján Chryzostom Korec bol zaistený už pri odchode zo svojho bytu v Petržalke. Manifestácia sa konala na sviatok Zvestovania Pána a dostala označenie Bratislavský Veľký piatok. Chronológiu Sviečkovej manifestácie je možné nájsť TU.

Táto manifestácia vznikla z podnetu veriacich, vyjadrila však aj požiadavku za úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu pre všetkých občanov – veriacich aj neveriacich.

Vyrástla z koreňov náboženského a občianskeho disentu, tajnej cirkvi, laického apoštolátu, samizdatov, zavraždených kňazov a rehoľníkov, stoviek rokov nespravodlivo väznených, utrpenia intelektuálov a z pôdy pontifikátu Jána Pavla II. a jeho výzvy „Nebojte sa!“. Kvalitou občianskeho odporu, šírkou záberu požiadaviek, odvahou vzoprieť sa monolitnej moci a reálnym utrpením ju možno považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistickej totality na Slovensku, ku ktorému došlo po 17. novembri 1989.

V súčanosti je 25. marec medzi pamätnými dňami SR. V kalendári je označovaný ako Deň zápasu za ľudské práva. V tento deň v roku 2023 si pripomenieme 35. výročie zhromaždenia za náboženské a občianske slobody vo vtedajšom Československu, tzv. Sviečkovú manifestáciu alebo Bratislavský Veľký piatok. Sviečková manifestácia je udalosťou, ktorá v marci 1988 spontánne spojila prakticky celú vtedajšiu demokraticky zmýšľajúcu občiansku spoločnosť.

TK KBS informovala Katarína Hulmanová( TK KBS, khu, ml; pz ) 20230111030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]