[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

K výročiam svätej Terézie z Lisieux začali sláviť Jubilejný rok
P:3, 11. 01. 2023 10:21, ZAH

Lisieux 11. januára (TK KBS) Pri príležitosti 150. výročia narodenia a 100. výročia beatifikácie sv. Terézie z Lisieux sa začal v Lisieux  sláviť  Jubilejný rok. V nedeľu 8. januára diecézny biskup Mons. Habert celebroval v Bazilike v Lisieux svätú omšu a otvoril Svätú bránu. Na každý mesiacv Jubilejnom roku sú naplánované rôzne aktivity v Lisieux, ako aj v Alençone (miesto narodenia svätice).

Pri príležitosti 100. výročia beatifikácie bude 30. apríla 2023 celebrovať slávnostnú svätú omšu v Bazilike v Lisieux kardinál Jean-Marc Noël Avelinea, arcibiskup Marseille. Záver jubilea bude 7. januára 2024. Slávnostnú svätú omšu, pri ktorej bude zatvorená Svätá brána, bude celebrovať v Bazilike Lisieux kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.  

K sláveniu Jubilejného roka sv. Terézie sa pripojilo UNESCO. Valné zhromaždenie UNESCO dňa 11. novembra 2021 potvrdilo zoznam osobností, ktorých narodenie oslávi počas bienále 2022/2023. Do tohto zoznamu zaradilo aj sv. Teréziu Martin.

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) si takto ctí pamiatku ľudí, ktorí pracovali v oblasti mieru, vzdelávania, vedy, spoločenských vied a komunikácie.

„UNESCO každé dva roky vzdáva hold osobnostiam, ktoré každá svojím spôsobom, pracovali a pôsobili v oblasti vzdelávania, podpory žien, kultúry, vedy a budovania mieru,“ vysvetľuje Thierry Hénault-Morel, rektor svätyne Alençon, mesta, kde sa svätica narodila.

Podľa UNESCO „oslava tohto výročia pomôže zviditeľniť  ženy,  ktoré svojimi činmi presadzujú hodnoty mieru“. UNESCO tiež dúfa, že to posilní posolstvo „o dôležitosti kultúry (básne a písané hry sv. Terézie) pri presadzovaní univerzálnych hodnôt v medzináboženskom dialógu“. 

Fr. Olivier Ruffray, rektor svätyne v Lisieux, sa domnieva, že „uznanie Terézie z Lisieux UNESCO-m na návrh Francúzska, otvára nové perspektívy pre šírenie jej posolstva života, pokoja a lásky k „najvzdialenejším ostrovom“, ako povedala samotná Terézia z Lisieux, alebo slovami pápeža Františka k „perifériám“.

Sv. Terézia z Lisieux patrí medzi veľmi obľúbených svätých. Narodila sa 2.januára 1873 v Alencone vo Francúzsku. Pochádzala z deviatich detí, ona bola najmladšia. Celá rodina žila veľmi zbožným životom. Hoci mala iba štrnásť a pol roka, chcela nasledovať svoje sestry Paulínu a Máriu do karmelitánskeho kláštora. O povolenie žiadala aj pápeža Leva XIII. To jej dovolili. Život v kláštore nebol ľahký. Večné sľuby zložila 8. septembra 1890. Túžila ísť do misií do Vietnamu, no chatrné zdravie jej to nedovolilo. Mnoho si vytrpela kvôli chudobnej strave, mala veľké žalúdočné bolesti. Nikdy sa však nesťažovala. Dostala tuberkulózu. Vykašliavala krv. Zomrela 30. septembra 1897 ako 24 ročná.

V roku 1923 (29. 4. ) ju pápež Pius XI. vyhlásil za blahoslavenú a o dva roky neskôr za svätú. Štrnásteho decembra 1927 ju spolu so sv. Františkom Xaverským vyhlásil za hlavnú patrónku misií, hoci v nich nikdy nebola a ani nepracovala. Krátko pred oslobodením – 3. mája 1944, ju pápež Pius XII. vyhlásil za "druhú patrónku Francúzka, spolu so sv. Janou z Arku". Dňa 19. októbra 1997 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za učiteľku Cirkvi, hoci okrem vlastného životopisu a niekoľkých úvah a básní nenapísala žiadnu teologickú prácu či spis.

Spracoval: Branko J. Tupý( TK KBS, btu, ml; pz ) 20230111022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]