[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Online biblická liga Bibliq spúšťa prihlasovanie do nového ročníka
P:3, 09. 01. 2023 15:46, DOM

Bratislava, 9. januára (TK KBS) Pochopiť evanjelium sv. Jána v nových súvislostiach. To ponúka v tomto ročníku inovatívna biblická súťaž s názvom Bibliq z dielne saleziánskeho pastoračného tímu. Online liga, postavená na princípoch hry, približuje mladým ľuďom Bibliu a pomáha im budovať návyk čítať ju denne. Prihlasovanie do druhého ročníka sa otvára 9. januára.

Krátke state z Evanjelia podľa Jána doplnené videom, mapami či vysvetľujúcimi obrázkami alebo krátkym biblickým slovníkom. To všetko nájdu mladí v denných lekciách v Bibliqu, ktoré čítajú počas troch mesiacov, a získavajú za ne body. Online súťaženie navyše dopĺňajú aj offline tímové úlohy, ktoré majú do súťaže vniesť osobnejší rozmer a utužiť kamarátstva.

„Cieľom je, aby mladí pochopili, akými rôznymi spôsobmi sa dá čítať Sväté písmo. Chceme im ukázať, že mnohé veci, ktorým my v dnešnej dobe nerozumieme, majú logické a často až fascinujúce vysvetlenie a že Sväté písmo je tak naozaj univerzálnou knihou,“ hovorí Ján Holubčík, delegát pre pastoráciu mládeže u saleziánov don Bosca.

Nielen pre mladých zo saleziánskeho prostredia

Hoci Bibliq vznikol v saleziánskom prostredí, je určený pre kohokoľvek, koho láka spoznať nových ľudí naprieč Slovenskom, nadobudnúť vzťah ku Svätému písmu a teda aj dať nový rozmer vzťahu s Bohom.

Mladí súťažia v 3 až 5 členných tímoch, ktorých súčasťou je aj sprievodca – farár, katechéta, animátor, rehoľná sestra či brat. Jeho úlohou je prihlásiť tím a sprevádzať ho počas celého trvania súťaže. Počet tímov, ktorí sa môžu prihlásiť do ligy, je obmedzený.

„Máme odozvy, že mladí zapojení do Bibliqu si po skončení súťaže vo viacerých prípadoch zaobstarali vlastnú Bibliu a snažili sa ho naďalej čítať denne. Mnohí sa tiež vyjadrili, že vďaka Bibliqu lepšie rozumejú princípom, v rámci ktorých je napísané Sväté písmo, čo zmenilo ich celkový pohľad naň,“ uvádza sr. Marta Baňasová, FMA, radkyňa pre pastoráciu mládeže Inštitútu dcér Márie Pomocnice.

O Bibliqu

Bibliq je 4-mesačná online liga, ktorá prebieha od konca januára do konca mája. Ide o webovú aplikáciu prispôsobenú pre mobily, dá sa do nej vstúpiť aj cez počítač. Jej vyvrcholením je Veľká biblická víkendovka v júni. Je určená dievčatám a chlapcom od 8. ročníka ZŠ do 2. ročníka SŠ.

Na jej vývoji takmer dva roky pracoval Saleziánsky pastoračný tím zložený z bratov saleziánov, sestier saleziánok a laických dobrovoľníkov. Obsahy tvoria účastníci a absolventi teologického kurzu Teológia pre mladých spolu s niektorými teológmi a teologičkami spomedzi  bratov saleziánov a sestier saleziánok.

Odborným garantom a recenzentom je biblista. Každý rok sa číta jedna kniha Svätého písma, v tomto ročníku to bude Evanjelium podľa Jána.

Pravidlá ligy

- je určená pre 8. ročník ZŠ až 2. ročník SŠ;
- súťažia 3- až 5-členné tímy,
- čítajú online lekcie, plnia offline tímové úlohy a získavajú body;
- trvá od februára do mája, v júni prebehne Veľká biblická víkendovka – finále, kde sa mladí stretnú osobne;
- každý tím potrebuje sprievodcu – dospelú osobu, ktorou môže byť kňaz, katechéta, rodič či animátor;
- prihlasovanie prebieha do 1. februára.

Viac informácií je na www.bibliq.online.

TK KBS informovala Zuzana Gondová( TK KBS, zgo, ml; pz ) 20230109039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]