[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O čom píše teologický mesačník Duchovný pastier v januári 2023
P:3, 09. 01. 2023 09:41, DOM

Bratislava 9. januára (TK KBS) Vyšlo nové číslo teologického mesačníka Duchovný pastier (1/2023). Prinášame jeho anotáciu, ktorú spracoval šéfredaktor Daniel Dian.

-

Je začiatok nového roka, nový mesiac január a opäť držíme v rukách nové číslo najstaršieho teologického časopisu na Slovensku Duchovný pastier. Prichádza opäť ako zvyčajne s bohatým obsahom, ale čo pozorného, pravidelného čitateľa zaujme je nová obálka. Jej autorom je mladý študent architektúry v Brne Bernard Šmihuľa. Výrazne nová grafika istým spôsobom poukazuje na skutočnosť, že tak toto periodikum ako aj Katolícke noviny majú spoločného vydavateľa Spolok sv. Vojtecha.

Čitateľa zaujme ihneď výrazná číslovka 104. Áno je to už 104 ročník. Časopis s malou prestávkou zavinenou druhou svetovou vojnou vychádza nepretržite od roku 1917, presnejšie od novembra 1917. Vznikal v ťažkých časoch, prežíval ťažké časy, a tí čo pracujú na tvorbe časopisu veria, že prežije aj tieto nepriaznivé časy, ťažkej ekonomickej krízy, ktorá veľmi ťažko dolieha na všetkých.

A aká je Perspektíva roku 2023? Nad ňou sa zamýšľa šéfredaktor periodika nielen vo vzťahu k všeobecným udalostiam, ale v krátkom náčrte k obsahu periodika na rok 2023. Tému rozvinul v úvodníku pod názvom Radujte sa a ďakujte člen Redakčnej rady Duchovného pastiera Michal Hospodár. I v tomto novom ročníku sa nám bude pravidelne v rubrike DUCHOVNÝ ŽIVOT prihovárať nový člen Redakčnej rady Duchovného pastiera, nám dobre známy Dominik Pavol, CM. Tentoraz ponúka zamyslenie na tému Čas a láska.

Cirkevný historik Jozef Krištof je ten, ktorý už viac rokov pripravuje základné podklady pre rubriku VÝROČIA a v spolupráci s Danielom Dianom ponúka obsiahlejší prehľad dôležitých výročí udalostí, osobností i pohľadu na sakrálne významné stavby na rok 2023: Anicius Manlius Torquatus Severinus BOETIUS, sv. JÁN I., Pierre VALDÉS, Alexander z Halesu, Bazilika sv. Martina v Spišskej Kapitule, Misionári Božieho slova (SVD) založili Misijný dom v Močenku, Mahátmá GANDHÍ.

Popredný slovenský teológ v oblasti dogmatickej teológie Anton Adam v pravidelnej rubrike  DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL – STÁLE AKTUÁLNY A NENAPLNENÝ sa zaoberá témou: Teologicko – pastorálny kontext mariánskeho kultu po Druhom vatikánskom koncile.

Cirkev vo svete, ale i doma často sa stáva predmetom záujmu najmä ak ide o zmeny na biskupských stolcoch. Jednej z nich sa venuje v príspevku Kánonická analýza straty úradu zrieknutím v kontexte Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku Štefan Varcholík, doktorand na Pontificio Istituto Orientale, Facoltà di diritto canonico orientale, Roma.

V rubrike HOMÍLIE sú tieto na obdobie od Popolcovej stredy až po Piatu veľkonočnú nedeľu. Nasledujúce číslo časopisu výjde až koncom mesiaca február nakoľko to bude trojčíslo a bude venované historickej udalosti prvého verejného menovania v roku 1973 troch  slovenských biskupov a jedného moravského po roku 1949.

Bratislava, Duchovny, pastier, 1, titulka

TK KBS informoval Daniel Dian( TK KBS, dd, ml; pz ) 20230109024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]