[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nitrianska katedrála ožila na záver vianočného obdobia dvomi koncertami
P:3, 09. 01. 2023 09:33, DOM

Nitra 9. januára (TK KBS) Nitrianska katedrála sv. Emeráma ožila na záver vianočného obdobia dvomi koncertami.

Trojkráľový koncert priniesol vianočný folklór, tradície a umenie z Kysúc

Nitra, koncert, folklor

Pri príležitosti sviatku Zjavenia Pána – Troch kráľov sa v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade popri liturgickej slávnosti uskutočnil 6. januára 2023 popoludní aj Trojkráľový koncert s pásmom pod názvom  „Vianoce spod Ladonhory“, v rámci ktorého sa predstavili ľudové hudby, speváci a koledníci z Vadičovskej doliny.

Po dvoch rokoch sa tak obnovila aj tradícia slávnostných Trojkráľových koncertov v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma, ktorá tak ako v minulosti, aj v tomto roku priniesla návštevníkom hlboký duchovný a umelecký zážitok, ktorý vhodne vyplnil atmosféru tohto sviatku.

Koncert do mesta Nitra priniesol tradičné ľudové umenie, vianočný folklór ale aj umeleckú prezentáciu posolstva Vianoc a betlehemských udalostí, ako ich prežívali v minulosti, a prežívajú ešte aj v súčasnosti v niektorých rázovitých oblastiach na Slovensku, ako sú aj obce vo Vadičovskej doline na Kysuciach.

Nitrianske biskupstvo vyjadruje podporu tomu, aby sa starobylý katedrálny chrám popri liturgických sláveniach stával aj miestom hodnotných kultúrnych podujatí, ako sú organové koncerty, koncerty speváckych zborov či tematické kultúrne, hudobné a umelecké pásma, ako bolo aj toto Trojkráľové.

Koncert zboru Lipka prispel k pomoci rodinám postihnutým požiarom v Nitre

Nitrianske biskupstvo v rámci programu Vianoce na Nitrianskom hrade, umožnilo v starobylej katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade pri príležitosti sviatku Krstu Krista Pána 8. januára 2023, koncert Zmiešaného speváckeho zboru Lipka z Nitry – Dolných Krškán na záver Vianočného obdobia.

V podaní speváckeho zboru v programe zazneli vianočné skladby od domácich aj zahraničných autorov. Hosťom koncertu bol operný spevák Matej Benda. Koncert sa Spevácky zbor Lipka rozhodol poňať benefične, pričom výťažok zo získaných dobrovoľných príspevkov vo výške 1348 EUR bude odovzdaný prostredníctvom mesta Nitra, zastúpené viceprimátorom Petrom Mezeim ľuďom, ktorí 1. januára z dôvodu požiaru v bytovom komplexe Polygón prišli o strechu nad hlavou a všetko, čo sa v ich bytoch nachádzalo.

Nitrianske biskupstvo podporilo túto iniciatívu a umožnilo tak návštevníkom koncertu príjemný umelecký a duchovný zážitok umocnený o šľachetný pocit, že sa tiež pripojili a prispeli k pomoci tým, ktorí to v tomto období veľmi potrebujú. Koncert bol úspešným podujatím na záver Vianočného obdobia i programu Vianoc na Nitrianskom hrade.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20230109023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]