[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 27. 01. 2023   Meniny má Bohuš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Zbrane pokoja sú stretnutie, dialóg a prijatie
P:3, 07. 01. 2023 18:48, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 7. januára (VaticanNews) „Pokračujte“ - povedal pápež František členom Misijnej služby mládeže SERMIG (Servizio misionario giovani), ktorí boli v sobotu 7. januára prítomní na audiencii vo Vatikáne i tým, ktorí boli pripojení na diaľku. Pápež v príhovore zdôraznil význam posolstva spojeného s Arzenálom mieru, kde mladí ľudia môžu zažiť bratstvo, dialóg a prijatie, ktoré dnešný svet tak veľmi potrebuje.

Na začiatku stretnutia Svätý Otec vyzdvihol skromné začiatky veľkého projektu, ktorý sa rozšíril do viacerých krajín slovami: „Dnes máme príležitosť spoločne poďakovať Pánovi za SERMIG, ktorý je akýmsi veľkým stromom, ktorý vyrástol z malého semienka. Taká je realita Božieho kráľovstva. Malé semienko, ktoré Pán zasial v Turíne začiatkom 60. rokov.“

Veľké veci sa začínajú snami, Božími snami, ktoré začnú realizovať ľudia, poznamenal vo svojom príhovore pápež František:

„Arzenál pokoja je ovocím Božieho sna, mohli by sme povedať moci Božieho slova. Tú silu, ktorú cítime, keď počúvame Izaiášovo proroctvo: „Rozsudzovať bude medzi národmi a naprávať početné kmene, takže si z mečov ukujú radlá, zo svojich kopijí viničné nože. Národ proti národu nezdvihne meč a nebudú sa viac priúčať boju.“ (2, 4).

Toto je Boží sen, ktorý Duch Svätý uskutočňuje v dejinách prostredníctvom svojho verného ľudu. Tak to bolo aj u vás: vďaka viere a dobrej vôli Ernesta, jeho manželky a prvej skupiny SERMIG sa to stalo snom mnohých mladých ľudí. Sen, ktorý pohol rukami a nohami, oživil projekty, akcie a stal sa konkrétnym pri premene arzenálu zbraní na arzenál mieru.“ (...)

Každá zmena vonkajšieho sveta sa začína zmenou jednotlivca. Ako sa však tvoria tieto zmeny? Odpoveď prináša pápež František: „Vytvárajú sa zbrane mieru, ktorými sú stretnutie, dialóg, prijatie. A ako sa vyrábajú? Prostredníctvom skúsenosti: mladí sa môžu naučiť stretávať, viesť dialóg, prijímať iných. To je cesta, pretože svet sa mení tak, ako sa meníme my.“ (...)

Záverom svojho príhovoru Svätý Otec poukazuje na spoločné sny svoje i tohto spoločenstva:

„Tu je to slovo: bratstvo. V skutočnosti sa SERMIG nazýva „bratstvo nádeje“. Možno však povedať aj opak, a to „nádej na bratstvo“. Snom, ktorý oživuje srdcia priateľov SERMIG, je nádej na bratský svet. Je to „sen“, ktorý som chcel v Cirkvi a vo svete obnoviť prostredníctvom encykliky Fratelli tutti (porov. č. 8).“( TK KBS, VaticanNews mj; ml ) 20230107003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Top témy
Všetky

Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

Pápež František v Afrike

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23