[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na pohrebe Benedikta XVI. sa očakávajú ekumenické delegácie z celého sveta
P:3, 04. 01. 2023 08:01, ZAH

Vatikán 4. januára (TK KBS) Dokončujú sa prípravy na pohrebné obrady, ktorým bude vo štvrtok 5. januára od 9:30 na Svätopeterskom námestí predsedať pápež František. Pri zádušnej svätej omši bude koncelebrovať viac ako 400 biskupov a štyritisíc kňazov. Akreditovalo sa už viac ako 600 novinárov. Modlitby za emeritného pápeža a všetky obrady, ktoré budú pohrebu predchádzať a nasledovať po ňom, budú prenášané naživo po celom svete.

Alessandro Di Bussolo – Vatican News

„Bože, ktorý si v pláne svojej prozreteľnosti povolal svojho služobníka Benedikta, aby viedol Cirkev, daj mu, aby sa v nebi podieľal na večnej sláve tvojho Syna, ktorému slúžil ako námestník na zemi“. Touto vstupnou modlitbou, ktorá predchádza bohoslužbe slova, bude pápež František spomínať na emeritného pápeža Benedikta XVI. pri zádušnej svätej omši, ktorej bude predsedať vo štvrtok 5. januára od 9:30 hod. na námestí svätého Petra. Okrem kardinála Giovanniho Battistu Re, dekana kardinálskeho zboru, koncelebrujúceho pri oltári, s ním bude sláviť viac ako 120 kardinálov, viac ako 400 biskupov a takmer štyritisíc kňazov. Rímska prefektúra očakáva viac ako 60 tisíc veriacich.

Oficiálne delegácie a ekumenickí zástupcovia

Očakávajú sa oficiálne delegácie z Nemecka a Talianska, ako aj početní ekumenickí zástupcovia, vrátane metropolitov Emanuela a Polykarpa za Konštantínopolský ekumenický patriarchát a metropolitov Antona Volokolamského, predsedu Oddelenia pre vonkajšie cirkevné vzťahy Moskovského patriarchátu. Dostavia sa aj biskupi z mnohých pravoslávnych cirkví Európy, Ameriky a Ázie. Prítomný bude aj moderátor Ekumenickej rady cirkví, biskup Heinrich Bedford-Strohm.

V stredu večer obrad uzavretia rakvy

V stredu večer, po 19:00 a uzavretí baziliky pre poctu veriacich, bude rakva z cyprusového dreva uzavretá. V súlade s tradíciou do nej budú uložené medaily a mince razené počas pontifikátu, pallium arcibiskupa metropolitu mníchovského a rímskeho a potom rogitum, text stručne popisujúci pontifikát pápeža Ratzingera.

Prvý z príhovorov za emeritného pápeža zaznie v nemčine

Rakva s pozostatkami Benedikta XVI. bude vo štvrtok o 8:45 prenesená pred baziliku, kde sa veriaci budú modliť ruženec. Ako pri stretnutí s novinármi upresnil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni, pohreb emeritného pápeža sa bude konať podľa vzoru pohrebných obradov úradujúceho pápeža, pričom niektoré prvky budú originálne, iné budú upravené a ďalšie budú chýbať. Nebudú sa napríklad prednášať záverečné prosby rímskej diecézy a východných cirkví, špecifické pre úradujúceho pápeža, a tiež čítania (v španielčine a angličtine) sa budú líšiť. Prvý z piatich príhovorov zaznie v nemčine „za emeritného pápeža Benedikta, ktorý usnul v Pánovi: kiež ho večný Pastier prijme do svojho kráľovstva svetla a pokoja“. Ďalšie budú vo francúzštine, arabčine, portugalčine a taliančine.

Slávenie Eucharistie

V modlitbe nad obetnými darmi sa kardinál Re bude modliť takto: „Mocou tejto obety daj, aby tvoj služobník Benedikt, ktorého si postavil na čelo svojho stáda ako vrchného pastiera, bol prijatý do neba medzi svätých biskupov“. A nakoniec v modlitbe po prijímaní bude pápež František v mene celej Cirkvi a prítomných veriacich prosiť Pána, „aby tvoj služobník Benedikt, verný udeľovateľ božských tajomstiev na zemi, chválil tvoje milosrdenstvo vo večnej sláve svätých“. Prítomné budú zbory Sixtínskej kaplnky pod vedením zbormajstra Marcosa Pavana, zbor vedený zbormajstrom Jafetom Ramonom Ortegom Trillem a organistom bude Josep Solé Coll.

Obrady rozlúčky a pohreb v krypte baziliky

Na záver eucharistickej slávnosti bude František predsedať obradu ultima commendatio (posledné odporúčanie) a valedictio (rozlúčka). Rakva emeritného pápeža bude potom prevezená späť do Baziliky svätého Petra a následne do vatikánskej krypty na pohreb. Pri súkromnom obrade bude okolo rakvy položená šerpa s pečaťami Apoštolskej komory, Pápežského domu a Úradu pápežských bohoslužieb. Potom bude cyprusová rakva umiestnená do väčšej zinkovej rakvy, ktorá bude zvarená a uzavretá. Táto rakva bude následne uložená do drevenej schránky, ktorá bude umiestnená na miesto, kde sa do blahorečenia nachádzala rakva svätého Jána Pavla II. Tí, ktorí budú obrady sledovať v televízii a na internete, budú môcť sledovať priamy prenos od vynesenia rakvy Benedikta XVI. na námestie až do jej návratu do baziliky, čo nastane približne po hodine a 45 minútach. V súčasnej dobe je akreditovaných viac ako 600 novinárov.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20230104001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]