[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Viliam Judák: Nech je našim darom povzbudenie vo vianočnej viere
P:3, 03. 01. 2023 21:10, DOM

Nitra 3. januára (TK KBS) Pri príležitosti novoročnej liturgickej slávnosti Panny Márie Bohorodičky v rámci Vianočnej oktávy celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák s pomocným biskupom Mons. Petrom Beňom a kanonikmi katedrálnej kapituly v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade aj za účasti veriacich slávnostnú svätú omšu.

Biskup Viliam hneď v úvode pripomenul aj súčasné slávenie 56. svetového dňa pokoja a 30. výročie vzniku druhej Slovenskej republiky v prvý kalendárny deň občianskeho roka, ale aj atmosféru smútku v celej Cirkvi z dôvodu odchodu do večnosti emeritného pápeža Benedikta XVI.

V homílii, v ktorej sa počas svätej omše prihovoril veriacim, uvažoval nad prítomnosťou ľudského strachu a obáv z budúcnosti, ktorý sa často objavuje aj na prelome starého a nového roka, ale aj nad tým, ako sa s tým ľudia vysporadúvajú. Upriamil pozornosť veriacich na kresťanský spôsob vysporadúvania sa s takýmito životnými skutočnosťami.

Poukázal na prítomnosť Toho, ktorý sa delí s človekom o jeho strach a obavy, na Emanuela, čo znamená Boh s nami. Pripomenul veriacim Božiu prítomnosť a ochranu či vzor života a viery Panny Márie Bohorodičky, ako skutočností, ktoré môžu človeku pomáhať prekonávať každý strach, neistotu či obavy z budúcnosti.

Svoje uvažovanie na tieto témy nakoniec uzavrel biskup Viliam slovami: „Tak ako Panna Mária, môžeme aj my vykročiť s vierou do každého dňa bezpečne a radostne. Keď si uvedomujeme dar viery, ktorý sa nám nezaslúžene dostal, potom máme orientáciu, ktorá nám pomôže vykročiť krok za krokom v ústrety cieľom nášho života bez strachu a s istotou a perspektívou radostnej večnosti.“

A v závere homílie biskup Viliam prítomným veriacim zaželal: „Nech je našim novoročným darom povzbudenie vo vianočnej viere podľa príkladu Bohorodičky Ježišovej i našej Matky, aby sme s touto  dôverou vstúpili do nových dní tohto nastávajúceho roku. Bože buď nám milostivý a žehnaj nás!“

Po skončení novoročnej svútej mše pozval biskup Viliam prítomných veriacich na priateľské stretnutie v rezidencii Biskupského paláca, kde si navzájom popriali do Nového roka všetko najlepšie, a najmä to spomínané Božie požehnanie.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20230103049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]