[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Redaktor Krupa vedie od januára neziskovú organizáciu PRE LUMEN
P:3, 03. 01. 2023 20:43, DOM

Banská Bystrica 3. januára (TK KBS) Ján Krupa, doterajší náboženský redaktor Rádia LUMEN a gréckokatolícky kňaz, prebral od nového roka vedenie neziskovej organizácie PRE LUMEN. Ujal sa jej po Radovanovi Pavlíkovi.

- Otec Ján, v Rádiu LUMEN pracujete od roku 2009. Si u nás náboženským redaktorom. Poslucháči poznajú vás hlas najmä z rubriky Ďalekohľad a z relácií Duchovný obzor a História a my. Našli ste sa v tejto práci?

Ale áno. Spočiatku síce chceli mať zo mňa aj moderátora, ale rýchlo sa ukázalo, že mojím potenciálom je skôr približovať svet východného kresťanstva, dejiny a teológiu kresťanského staroveku a islam. A v uplynulých rokoch bol zvýšený dopyt práve po týchto témach a zhodou okolností mne tieto témy vôbec neboli cudzie.

- Predsa len nejde o bežne dostupné poznatky v našich končinách... Kde ste nadobudli potrebné vedomosti?

Duchovne pôsobiť do Banskej Bystrice medzi gréckokatolíkov som prišiel v roku 2006 po siedmich rokoch zahraničného teologického štúdia. Zameriaval som sa na dejiny a teológiu východných cirkví v dobe starokresťanských cirkevných Otcov. Pôvodne som túžil stať sa profesorom na teologickej fakulte. To mi však nevyšlo. Keďže mi zostala slušná domáca odborná knižnica, povedal som si, že si ju budem postupne prekladať do slovenčiny a mojimi študentmi budú poslucháči Rádia LUMEN. Srdečne pozývam poslucháčov, aby dali šancu reláciám, v ktorých približujem výsledky výskumu uznávaných zahraničných bádateľov.

- Je pastorácia gréckokatolíkov v Banskej Bystrici náročná?

Gréckokatolícke farnosti na strednom a západnom Slovensku boli zriadené pre prisťahovalcov z východného Slovenska. Šumiac a Telgárt sú najzápadnejšie farnosti, z ktorých prevažne pochádzajú banskobystrickí gréckokatolíci. Keďže v Banskej Bystrici je najväčším zamestnávateľom nemocnica, vo farnosti máme aj nemálo lekárov a zdravotníkov z východu. Spravidla štyri bohoslužby týždenne slávime v rímskokatolíckom Kostole svätého Kríža, v ktorom máme zriadenú gréckokatolícku kaplnku. Schádza sa nás necelá stovka. Mojím doterajším pastoračným vrcholom bolo Sväté prijímanie po prvej svätej spovedi pre desať detí. Som farár, ktorý často pripravuje na sobáš alebo krst, ale len málokedy sobáši a krstí. Zvyšný čas si preto vypĺňam písaním a prekladaním teologických textov o východnom obrade, ktoré potom vytlačené rozdávam veriacim po bohoslužbe. 

- O gréckokatolíckych kňazoch je známe, že prevažná väčšina z nich je ženatá. Ako je to vo vašom prípade?

Kňazskú vysviacku som prijal ako ženatý. Moja manželka Mária pochádza z Košíc a vyučuje na základnej škole vo Zvolene. Na cirkevných školách máme gymnazistku Klaudiu a deviatačku Karolínu. Bývame v trojizbovom panelákovom byte. Chováme mopsa Kaspera, najspoločenskejšie psie plemeno na svete. Máme radi priamych ľudí a našich kritikov chceme mať za priateľov.

V nasledujúcom období budete zastávať funkciu riaditeľa PRE LUMEN n.o. No byť vo vedení Rádia LUMEN nie je pre vás až takou novinkou...

V rokoch 2012 a 2013 som zastupoval programovú riaditeľku Zuzanu Szakácsovú, ktorá vtedy čerpala materskú dovolenku. 

- Prichádza náročné obdobie, v ktorom aj naši poslucháči budú mať hlbšie do vrecka.  Zabezpečovanie finančných prostriedkov na prevádzku našej rozhlasovej stanice bude zaiste náročnejšie. Neobávaš sa prijatej výzvy?

Samozrejme, že áno. Ale na základe doterajšej skúsenosti mám nádej, že na strane našich poslucháčov bude až medzi poslednými opatreniami znižovanie alebo rušenie finančných darov na PRE LUMEN n.o. Veď prispievanie na prevádzku Rádia LUMEN je už celé desaťročia vysoko a automaticky návratné vo forme kvalitného programu, z ktorého každý môže načerpať niečo práve potrebné do svojho života. Máme osobnostne zrelý kolektív. Máme radi našich poslucháčov. Vážime si našich kritikov. A hlavne, veríme v Boha, ktorý sa prihovára ľudským srdciam.

-
Ján Krupa sa narodil 8. decembra 1977. Detstvo prežil v Sečovskej Polianke vo vranovskom okrese. Gymnázium absolvoval v Sečovciach. Teológiu študoval v Prešove, v bavorskom Eichstaette a v Ríme. Kňazskú vysviacku prijal v roku 2005 v Prešove. V roku 2008 bol ustanovený za banskobystrického gréckokatolíckeho farára, v roku 2022 za banskobystrického protopresbytera (dekana). Od 1. januára 2023 bol vymenovaný do funkcie riaditeľa PRE LUMEN, n.o.

Zdroj: lumen.sk( TK KBS, rlu, ml; pz ) 20230103047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]