[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Telesné pozostatky Benedikta XVI. si prišlo uctiť už viac než stotisíc ľudí
P:3, 03. 01. 2023 20:13, ZAH

Vatikán 3. januára (RV) Ako informovala Svätá stolica, telesné pozostatky pápeža Benedikta XVI. budú po pohrebe uložené v krypte pod Bazilikou sv. Petra (Grotte vaticane) na mieste, kde bol kedysi pochovaný sv. Ján Pavol II. So zosnulým Josephom Ratzingerom sa v prvý deň jeho verejného vystavenia v pondelok 2. januára do Vatikánskej baziliky prišlo rozlúčiť približne 65 - tisíc ľudí. V dnešný utorok len za dopoludnie to bolo 25-tisíc pútnikov.

Telesné pozostatky Benedikta XVI. si veriaci môžu prísť uctiť do stredy 4. januára v čase od 7. do 19. hodiny.

Telo emeritného pápeža bolo v nedeľu 1. januára vystavené k súkromnej úcte jeho priateľov, bývalých kolegov a známych v kaplnke kláštora Mater Ecclesiae vo Vatikánskych záhradách, kde Benedikt XVI. prežil posledné roky svojho života. V pondelok ráno, po krátkej modlitbe členov domácnosti Benedikta XVI. – jeho osobného sekretára Georga Gänsweina, niekoľko zasvätených členiek inštitútu Memores Domini i ďalších osôb, ktoré sa starali o Benedikta XVI. a o jeho domácnosť, boli jeho pozostatky v procesii prenesené do Baziliky sv. Petra. Spočívajú pred tzv. Oltárom vyznania (Altare della Confessione), ktorý je postavený nad hrobom sv. Petra. Po prenesení nasledoval súkromný obrad, ktorý viedol arcikňaz Baziliky sv. Petra kardinál Mauro Gambetti OFM conv.

Telo Benedikta XVI. je zaodeté do červeného liturgického rúcha bez pália i bez pastierskeho kríža, na hlave má bielu mitru a na nohách čierne topánky. Medzi rukami zopätými k modlitbe drží ruženec.

Včera od  9. hodiny si Josepha Ratzingera do Vatikánskej baziliky prichádzali uctiť desaťtisíce ľudí. Niektorí na tento moment čakali na námestí už od pol šiestej ráno. Prvá skupina veriacich, ktorí sú do baziliky  vpúšťaní osobitnou ohradenou centrálnou časťou, šla k pozostatkom Josepha Ratzingera takmer behom. Veriaci prichádzajú z rôznych kútov Talianska i z celého sveta. Kvôli ich záplave však nie je možné sa pri tele dlhšie pristaviť.

Vôbec prvou osobou, ktorá si prišla uctiť pozostatky Benedikta XVI. ešte tesne pred verejnosťou, bol taliansky prezident Sergio Mattarella s dcérou, prítomní boli aj ďalší talianski politici, vrátane premiérky Giorgie Meloniovej.

V pondelok o 15:00 sa pri tele Benedikta XVI. uskutočnila modlitba sv. ruženca so zamysleniami Josepha Ratzingera.

Pripomeňme, že vo štvrtok 5. januára bude o 9:30 na Námestí sv. Petra predsedať pohrebnej svätej omši pápež František. Na pohrebe sa očakáva účasť 70 tisíc ľudí vrátene početných štátnych i cirkevných predstaviteľov z celého sveta. Už teraz je v blízkosti námestia vyhradené stanovisko pre médiá z celého sveta.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20230103045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]