[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Mária upriamuje pozornosť na Dieťa
P:3, 01. 01. 2023 18:25, ZAH

Vatikán 1. januára (RV) „Všetkým vám, ktorí ste tu prítomní, a tým, ktorí nás sledujete prostredníctvom médií, želám všetko najlepšie do nového roka.“ Týmito slovami vyslovil Svätý Otec František v nedeľu, 1. januára 2023, svoje novoročné žičenie, keď sa prihovoril veriacim na Námestí sv. Petra. V tento deň, ktorý je slávnosťou Márie Bohorodičky, Svätý Otec prosil o jej príhovor za dušu zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI.

Kristus otvoril cestu pokoja

Po udelení požehnania pápež František vyslovil niekoľko výziev. Pripomenul svetový deň pokoja: „V tento deň, ktorý chcel svätý Pavol VI. venovať modlitbe a rozjímaniu za pokoj vo svete, pociťujeme ešte silnejšie, neznesiteľnejšie kontrast vojny, ktorá na Ukrajine a v iných regiónoch rozsieva smrť a ničenie. My však nestrácame nádej, pretože veríme v Boha, ktorý nám v Ježišovi Kristovi otvoril cestu pokoja. Skúsenosť s pandémiou nás učí, že nikto sa nemôže zachrániť sám, ale že spoločne môžeme kráčať cestou mieru a rozvoja.“

Nie vojne a nie zbrojeniu!

Pápež František upriamil pozornosť na využitie zdrojov namiesto zbrojenia investovanie do rozvoja zdravia, na potravinovú pomoc, rozvoj vzdelania a nové pracovné miesta: „Na celom svete, vo všetkých národoch, sa ozýva volanie: Nie vojne! Nie zbrojeniu! Zdroje nech idú na rozvoj: zdravie, potraviny, vzdelanie, prácu. Spomedzi nespočetných iniciatív, ktoré podporujú kresťanské komunity, pripomínam včerajší Národný pochod v Altamure, potom štyri karavány priniesli solidaritu na Ukrajinu. Pozdravujem a ďakujem mnohým priateľom komunity Svätého Egídia, ktorí aj tento rok prišli svedčiť o ich angažovanosti za „mier vo všetkých krajinách“, tu i v mnohých mestách na celom svete. Ďakujeme vám, drahí bratia a sestry zo Svätého Egídia!“

Celý príhovor pred modlitbou Anjel Pána

 

Slávnosť Bohorodičky Panny Márie. 1. január 2023

Drahí bratia a sestry, dobré ráno a šťastný nový rok!

Začiatok nového roka je zverený Presvätej Bohorodičke, ktorú dnes oslavujeme ako Božiu Matku. V týchto hodinách ju prosíme o príhovor najmä za emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý včera ráno opustil tento svet. Všetci spoločne, jedným srdcom a jednou dušou, ďakujeme Bohu za dar tohto verného služobníka evanjelia a Cirkvi. Nedávno sme v televízii videli v relácii „Na jeho obraz“ celú činnosť a život pápeža Benedikta XVI.

Keď ešte stále rozjímame o Márii v jaskynke, kde sa narodil Ježiš, môžeme si položiť otázku: Akým jazykom sa k nám prihovára Panna Mária? Ako rozpráva Mária? Čo sa od nej môžeme naučiť do tohto roku, ktorý sa začína? Môžeme povedať: „Panna Mária, nauč nás v tomto roku, čo máme robiť?

Ak pozorujeme scénu, ktorú nám predkladá dnešná liturgia, všimneme si, že Mária nerozpráva. S úžasom prijíma tajomstvo, ktoré prežíva, všetko si uchováva v srdci a predovšetkým sa stará o Dieťa, ktoré - ako hovorí evanjelium – bolo „uložené v jasliach“ (Lk 2,16). Toto sloveso „uložiť“ znamená starostlivo položiť a hovorí nám, že Máriin vlastný jazyk je jazykom materstva: nežne sa starať – toto je jazyk Márie – starať sa s nežnosťou o Dieťa. V tom spočíva Máriina veľkosť: zatiaľ čo sa anjeli radujú, pastieri prichádzajú a všetci hlasno chvália Boha za udalosť, ktorá sa stala, Mária nehovorí, nezdržiava hostí vysvetľovaním, čo sa jej stalo, neberie si pozornosť - nám sa veľmi páči pútať pozornosť; ona to nerobí, naopak, do centra kladie Dieťa a s láskou sa oň stará. Istá poetka napísala, že Mária „vedela aj slávnostne mlčať, [...] pretože nechcela stratiť z dohľadu svojho Boha“ (A. MERINI, Corpo d'amore. Un incontro con Gesù, Milano 2001, 114). 

Toto je typický jazyk materstva: nežne sa postarať. Matky, ktoré nosia dar tajomného zázraku vo svojom lone deväť mesiacov, sú aj naďalej stredobodom všetkej ich pozornosti deti: kŕmia ich, držia ich v náručí, nežne ich ukladajú do kolísky. Starostlivosť: to je jazyk Božej Matky, materský jazyk: starostlivosť.

Bratia a sestry, tak ako všetky matky, aj Mária nosí život vo svojom lone, a tak nám hovorí o našej budúcnosti. Zároveň nám však pripomína, že ak chceme, aby bol nový rok naozaj dobrý, ak chceme obnoviť nádej, musíme sa vzdať jazykov, gest a rozhodnutí inšpirovaných sebectvom – jazyk, gestá a voľby, ktoré sú inšpirované sebectvom a naučiť sa jazyk lásky, ktorým je starostlivosť. Čiže starostlivosť je novým jazykom, ktorý ide proti tomuto jazyku sebectva. Toto je záväzok: starať sa o svoj život: každý z nás sa musí starať o svoj vlastný život; starať sa o svoj čas, o svoju dušu; starať sa o stvorenie a prostredie, v ktorom žijeme; a ešte viac sa starať o blížneho, o tých, ktorých Pán postavil vedľa nás, ako aj o našich bratov a sestry, ktorí sú v núdzi a vyžadujú si našu pozornosť a súcit. Keď sa pozeráme na Pannu Máriu s Dieťaťom, keď sa staráme o Dieťa, učíme sa starať o iných, dokonca aj o seba, starať sa o vnútorné zdravie, duchovný život, dobročinnú lásku. Keď dnes slávime Svetový deň mieru, uvedomujeme si zodpovednosť, ktorá nám bola zverená za budovanie budúcnosti: tvárou v tvár osobným a sociálnym krízam, ktoré prežívame, tvárou v tvár tragédii vojny «sme povolaní odpovedať na výzvy nášho sveta zodpovedne a súcitne» (Posolstvo k 6. svetovému dňu mieru, 5). A to dokážeme, ak sa budeme starať jeden o druhého a ak sa budeme spoločne starať o náš spoločný domov.

Prosíme presvätú Máriu, Božiu Matku, aby nás v tejto dobe poznačenej nedôverou a ľahostajnosťou urobila schopnými súcitu - schopnosť súcitu a starostlivosti - schopnými «prežiť dojatie a zastaviť sa pri druhom vždy, keď je to potrebné» (Apoštolská exhortácia Evangelii gaudium, 169).

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)( TK KBS, RV mh,mj; rp ) 20230101008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]