[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávime 56. svetový deň pokoja, posolstvo k nemu je na stránke KBS
P:3, 01. 01. 2023 09:00, DOM

Bratislava 1. januára (TK KBS) Nik sa nemôže zachrániť sám. Po Covide-19 začíname odznovu, aby sme spoločne vytýčili cesty pokoja - je názov témy posolstva pápeža Františka k 56. svetovému dňu pokoja, ktorý Cirkev sláviť dnes, 1. januára 2023. Jeho oficiálny slovenský preklad prináša na svojej internetovej stránke www.kbs.sk Konferencia biskupov Slovenska. Preložila ho Mária Spišiaková. K dispozícii je v časti Dokumenty - Dokumenty pápežov - Pápež František. Záujemcovia môžu využiť aj verziu pre elektronické čítačky v epub a v pdf- verziu.

„Po troch rokoch je čas nato, aby sme sa pýtali, učili, rástli a nechali sa premeniť ako jednotlivci, aj ako spoločenstvo; je to privilegovaný čas pripraviť sa na „Pánov deň“. Už niekoľkokrát som povedal, že z krízových momentov človek nikdy nevyjde rovnaký: buď je lepší alebo horší. Dnes sme vyzvaní, aby sme si položili otázku: Čo sme sa naučili z tejto pandemickej situácie? Akými novými cestami by sme sa mali vydať, aby sme sa zbavili pút starých zvykov, aby sme boli lepšie pripravení a odvážili sa na niečo nové? Aké známky života a nádeje môžeme využiť, aby sme sa posunuli vpred a pokúsili sa urobiť náš svet lepším?“ pýta sa v posolstve Svätý Otec František.

„Čo teda máme robiť? Predovšetkým dovoliť, aby nám núdzová situácia, ktorú sme zažili, zmenila srdce, to znamená dovoliť Bohu, aby prostredníctvom tohto momentu dejín premenil naše zaužívané kritériá interpretácie sveta a skutočnosti. Už nemôžeme myslieť len na zachovanie priestoru našich osobných alebo národných záujmov, ale musíme o sebe uvažovať vo svetle spoločného dobra, v komunitárnom zmysle, teda ako o „my“ otvorenom univerzálnemu bratstvu. Nemôžeme sa usilovať len o ochranu seba samých, ale je načase, aby sme sa všetci angažovali za ozdravenie našej spoločnosti a našej planéty, vytvorili základ pre spravodlivejší a pokojnejší svet a vážne sa angažovali v úsilí o dobro, ktoré je skutočne spoločné,“ odpovedá pápež František.

Svetový deň pokoja zaviedol bl. Pavol VI. v roku 1967. Po prvý raz sa slávil v roku 1968. Od toho roku si ho pripomíname prvý deň nového roka. Tému aktuálneho posolstva zverejnili 16. decembra 2021.

Dokument je možné nájsť TU.( TK KBS, kbs, ml; pz ) 20230101003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]