[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 15. 10. 2024   Meniny má Terézia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Významné momenty pontifikátu Benedikta XVI.
P:3, 31. 12. 2022 20:23, ZAH

Vatikán 31. decembra (RV) Sedem rokov, desať mesiacov a deväť dní. Toľko trval pontifikát Benedikta XVI., ktorý začal 19. apríla 2005 a zavŕšil sa 28. februára 2013 po prekvapivom oznámení zo dňa 11. februára, o Benediktovom odstúpení z Petrovho stolca. Sedem rokov, desať mesiacov a deväť dní. Toľko trval pontifikát Benedikta XVI., ktorý začal 19. apríla 2005 a zavŕšil sa 28. februára 2013 po prekvapivom oznámení zo dňa 11. februára, o Benediktovom odstúpení z Petrovho stolca. 

Intenzívny pontifikát s cieľom prinavrátiť Bohu „hlavné miesto“

Bol to pontifikát rozhodne kratší ako pontifikát svätého Jána Pavla II., ktorý bol druhým najdlhším v dejinách, no rozhodne nie menej intenzívny. Počas neho pápež vykonal, okrem iného, 24 apoštolských ciest do zahraničia, zúčastnil sa troch Svetových dní mládeže, dvoch Celosvetových stretnutí rodín, napísal tri encykliky, jednu apoštolskú konštitúciu, tri apoštolské exhortácie, zvolal štyri synody (2 riadne a 2 mimoriadne), kreoval 84 kardinálov, vyhlásil 45 svätých a blahorečil 855 blahoslavených, medzi inými aj pápeža Wojtylu. Spoločnou niťou tohto pontifikátu bola vôľa ohlasovať svetu evanjelium Kristovej lásky, čo spomenul vo svojej prvej encyklike Deus Caritas est, aby umiestnil „Boha späť do stredu“ vo svete, v ktorom „hrozí vymretie viery“ (List biskupom celého sveta – 10. marca 2009), uvedomujúc si, že si to vyžaduje očistenie Cirkvi a obrátenie ľudí, či zmenu štruktúr.

Pápež dialógu medzi vierou a rozumom

V šľapajach svojich predchodcov – od Jána XXIII. po Jána Pavla II. – a podľa „programových“ línií tzv. lineamenta naznačených v Deus Caritas est bol Benedikt XVI. pápežom, ktorý venoval pozornosť medzináboženskému a medzikultúrnemu dialógu: od dialógu s judaizmom a inými náboženstvami až po ten s oddelenými bratmi vo viere, či ten s vedou a alebo laikmi, až po ten s oddelenými katolíkmi ako bolo napríklad Bratstvo Pia X.

Dialógy poznačené nie malým množstvom ťažkostí, nedorozumeniami a tiež náhlymi neúspechmi, v oblastiach na ktoré ako teológ kládol dôraz, počnúc vzťahom medzi vierou a rozumom, ktorá bola spolu s láskou a pravdou kľúčom k jeho učeniu. Základnou myšlienkou, ktorú nájdeme v mnohých prejavoch a dokumentoch, bolo, že „rozum nič nestráca tým, že sa otvorí obsahom viery“, kým „viera predpokladá rozum a zdokonaľuje ho“. Stačí si spomenúť na dnes už slávny (avšak nesprávne pochopený) prejav v Regensburgu (2006), prejav k predstaviteľom sveta kultúry na Collège des Bernardins v Paríži (2008), historický významný vo Westminster Hall (2010) a rovnako dôležitý prejav v nemeckom Bundestagu (2011), aby sme spomenuli aspoň niektoré.

Pápež kormidlujúci loď v búrke

Pontifikát Benedikta XVI. prebiehal v čase mimoriadne ťažkých momentov pre Cirkev, poznačenom predovšetkým kauzami pedofílie a prípadom Vatileaks. Kríza, ktorej nemecký pápež, čelil s jasným prehľadom a odhodlane a  už od samého začiatku svojho pontifikátu (Krížová cesta 2005) odsudzoval „špinu“ v Cirkvi a pripravil tak pôdu pre reformy, ktoré ďalej realizoval Svätý Otec František. Nemilosrdný boj proti pedofílii bol v skutočnosti jednou z charakteristických čŕt pontifikátu Benedikta XVI., čo potvrdzuje prudký nárast počtu kňazov suspendovaných v rokoch 2011 a 2012 (400), zapojených do prípadov zneužívania, ako aj počet biskupov potrestaných pre nezvládnutie problému. Čísla, ktoré boli prvým hmatateľným výsledkom reformy nariadení „De gravioribus delictis“  zameraných na zefektívnenie presadzovania práva a prevencie. Aj v súvislosti s finančnými škandálmi vo Vatikáne vďačíme Benediktovi XVI. za zavedenie opatrení, ďalej dotiahnutých Svätým Otcom Františkom sprehľadňujúcich finančné hospodárenie Svätej stolice, počnúc od Motu proprio o prevencii a boji proti nezákonným činnostiam vo finančnej a menovej oblasti zo dňa 30. decembra 2010.

 



( TK KBS, RV, ls; rp ) 20221231014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]