[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Osobnosti Cirkvi a verejného života reagujú na úmrtie Benedikta XVI.
P:3, 31. 12. 2022 14:11, DOM

Bratislava 31. decembra (TK KBS) Osobnosti Cirkvi a verejného života na Slovensku reagujú na úmrtie emeritného pápeža Benedikta XVI. Pridávajú sa k nim aj rozličné farnosti, napríklad farnosť Kežmarok či Topoľčany.

Odišiel veľký muž Cirkvi, hovorí predseda KBS Bernard Bober

„Aj keď nenavštívil Slovensko, naši veriaci ho milovali a radi počúvali. Predovšetkým jeho jemné gestá, úsmev a citlivosť pre potreby núdznych a trpiacich. Hovoria o jeho ľudskosti, o jeho múdrosti, učenosti, ba dokonca som zachytil aj taký názor, že to bude budúci učiteľ Cirkvi“ hovorí predseda Konferencie biskupov Slovenska, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

PLNÉ ZNENIE je TU

-

Bol príkladom múdreho a pokorného pastiera, píše arcibiskup Zvolenský

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský so zármutkom prijal správu o úmrtí emeritného pápeža Benedikta XVI.

„So zármutkom, ale zároveň s nádejou na večný život som prijal správu o smrti Benedikta XVI. Som mu vďačný za všetko, čo pre Cirkev i ľudstvo urobil. Bol príkladom múdreho a pokorného pastiera a správcu Pánovej vinice. Jeho život bol pre nás veľkým povzbudením. Pozývam všetkých k modlitbe za zosnulého emeritného pápeža.“

-

Arcibiskup Orosch pozýva k modlitbám za zosnulého Benedikta XVI. 

Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch sa pripája k modlitbám biskupov, klerikov a nespočetnému zástupu veriacich i ľudí dobrej vôle celého sveta za dušu zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. Zároveň pozýva k modlitbám všetkých kňazov a veriacich Trnavskej arcidiecézy.

V sobotu 31. decembra na pravé poludnie slávili na Arcibiskupskom úrade v Trnave v Kaplnke povýšenia Svätého kríža svätú omšu za dušu zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý viedol Katolícku cirkev v rokoch 2005 - 2013. Slávenie svätej omše nasledovalo hneď po tom, ako bola zverejnená smutná správa o jeho odchode do večnosti.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch sa vrátil v spomienkach k dvom udalostiam, ktoré zostali v jeho srdci spojené s emeritným pápežom Benediktom XVI. „V roku 2007 sme boli v Ríme na Ad limina apostolorum. Bolo to nezabudnuteľné stretnutie s vtedajším pontifikom. Napriek svojmu nabitému programu sa nám, biskupom vtedajšej Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy, venoval vyše hodiny. Bolo to stretnutie hlboko bratské a otcovské,“ povedal trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Ďalším podobným momentom bola púť do Ríma pri príležitosti ukončenia pontifikátu Svätého Otca Benedikta XVI. „Veľmi dojímavá bola aj svätá omša Svätého Otca Benedikta XVI. pred jeho odchodom do dôchodku. Bolo to ďalšie veľmi dojímavé stretnutie s ním. Cítili sme, akoby sme stratili opravdivého otca, ktorý odchádza. Boli to veľmi vzácne momenty,“ zakončil svoje spomienky trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Dnes (v sobotu 31. decembra) popoludní o 15:00 hodine, ktorá je hodinou Božieho milosrdenstva, sa na 15 minút rozozvučí zvon Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Trnave a dvoch menších bazilík na území Trnavskej arcidiecézy - Baziliky sv. Mikuláša v Trnave a Baziliky sv. Ondreja v Komárne, aby pozvali veriacich k modlitbám za nesmrteľnú dušu zosnulého emeritného pápeža.

Muž, ktorý zmenil novodobé dejiny Cirkvi, hovorí arcibiskup Vasiľ

Prinášame vám vyjadrenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ k odchodu do večnosti emeritného pápeža Benedikta XVI.

Vladyka Cyril v mene svojom i celej Košickej eparchie sa pripája k modlitbe za dušu zosnulého pápeža, ktorý ho pozval k spolupráci vo vatikánskej kúrii a povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitný stupeň a Apoštolský exarchát v Košiciach na eparchiu (diecézu). Vyjadrenie arcibiskupa Vasiľa nájdete na youtubovom kanály Eparchia Košice.


V Benediktovi XVI. strácame duchovnú osobnosť katolíkov na celom svete, hovorí prezidentka SR

Na zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. budeme spomínať ako na človeka silnej viery. Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. 

„Joseph Ratzinger sa po zrieknutí svojho úradu utiahol do ústrania a svoj čas venoval čítaniu a modlitbe. Tí, ktorí sa s ním stretli aj osobne, vyzdvihujú inteligenciu a schopnosť Benedikta XVI. viesť nezaujato diskusiu aj s názornými oponentami,“ povedala hlava štátu. Poukázala na to, že i keď počas svojho pontifikátu nenavštívil Slovensko, v roku 1992 ešte ako kardinál odslúžil svätú omšu v bratislavskom Dóme sv. Martina.

„V Benediktovi XVI. strácame významného teológa a dôležitú duchovnú osobnosť katolíkov na celom svete,“ dodala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

-

Premiér: Ďakujem Benediktovi XVI. za jeho službu a obetu Cirkvi

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) poďakoval emeritnému pápežovi Benediktovi XVI., ktorý zomrel v sobotu, za jeho službu a obetu cirkvi. Uviedol to na sociálnej sieti. 

„K vierouke pristupoval s výnimočnou hĺbkou a precíznosťou. Veľkou inšpiráciou bol i svojím bohatým vnútorným prežívaním viery,“ poznamenal premiér.

-
Aktualizované (v správe sú využité informácie TASR)( TK KBS, tasr, ml; pz ) 20221231006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]