Bratislava 29. decembra (TK KBS) Práca pastoračných pracovníkov v rómskych komunitách prináša výsledky, vraví koordinátorka KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov Renáta Ocilková. Odvoláva sa na správu, ktorú vypracovala po tohtoročnej prvej podpore Vlády SR. Prinášame ju v plnom znení.
-
Pastorácia v rómskych komunitách sa postupne realizuje v rôznych pastoračných dielach či na rôznych miestach a môžeme povedať, že v rámci služby Katolíckej cirkvi existuje už viac ako 30 rokov. Začiatky boli napríklad v Bardejove na Poštárke, v Hanušovciach, Varhaňovciach či v Jarovniciach. Dnes môžeme povedať, že aktívna pastoračná služba prebieha približne v 25 obciach a v stovke obcí v rámci riadnej farskej pastorácie. Pastoračná práca neobnáša iba duchovnú službu. Pastoračná práca v rómskych komunitách zahŕňa výchovu – formáciu, ale aj vzdelávanie, sociálne či zdravotné poradenstvo alebo sprevádzanie (duchovné, odborné psychologické, atď.).
Problémom bolo dlhé roky to, že túto prácu, ktorá si vyžadovala celého človeka, mohli robiť ľudia iba popri svojej práci – už či to boli kňazi vo farskej pastorácii alebo rehoľné sestry alebo laickí spolupracovníci. A tak sa Katolícka cirkev už niekoľko rokov snaží zaradiť pastoračnú alebo misijnú službu v marginalizovaných rómskych komunitách do systému – tak, ako sú zaradení terénni sociálni či komunitní pracovníci alebo zdravotnícki osvetári.
Po dlhých rokoch žiadostí a prosieb bol po prvýkrát na začiatku roka 2020 predchádzajúcou vládou schválený tzv. pilotný projekt pastoračných pracovníkov v rómskych komunitách. Cez tento projekt bola schválená dotácia na mzdy pre pastoračných pracovníkov na 2 roky. Súčasná vláda premiéra Eduarda Hegera na začiatku roka 2022 schválila predĺženie projektu na jeden rok s prísľubom pokračovania v ďalšom období. Dnes schválila vláda SR pokračovanie tohto projektu.
Aký bol prínos pastoračných pracovníkov za uplynulý rok a v čom sa práca v rómskych komunitách líšila oproti predchádzajúcim rokom? Vďaka pastoračným pracovníkom sa podarilo zrealizovať:
• 2-násobok podujatí (alebo aktivít, prác a služieb s Rómami a pre Rómov), čo sa odrazilo na kultivovanejšom správaní detí a postojoch dospelých ľudí; (takmer 100 podujatí v desiatich pastoračných dielach)
• Formáciou bol zachytený 2-násobný počet ľudí (viac ako 500 ľudí v pravidelnej formácii), čo sa prejavilo aj lepším spolunažívaním s majoritou (zapojenie sa do farských dní, do obecných aktivít v podobe čistenia obce a skrášľovania životného prostredia, spoločná práca v záhradách)
• Deťom a mládeži bol venovaný 2-násobný čas; zlepšila sa individuálna starostlivosť o deti a do vzdelávania detí boli zapojené aj ich mamy (inklúzia rodiča do vzdelávania svojho dieťaťa).
• Mladí ľudia začali prejavovať zvýšený záujem o školu a o pokračovanie v štúdiu na strednej či dokonca vysokej škole (zamestnali sa aj ženy a dievčatá, v Jarovniciach 18 žien a dievčat pokračuje v štúdiu na strednej škole, dve v akreditácii a jedna na vysokej škole; traja si spravili vodičský preukaz; jeden pastoračný asistent sa prihlásil na maturitu; trom mužom sa našla práca, štyrom mladým na strednej škole (dvaja chlapci, dve dievčatá) sa našlo štipendium) – spolu v desiatich pastoračných dielach bolo do práce zaradených asi 100 ľudí, do štipendijného programu 25 ľudí.
• Venovanie sa deťom je systematickejšie – vznikli nové krúžky pre deti, môže chodiť viac detí a pravidelne (spolu denne podchytených okolo 1 000 detí z týchto osád, komunít), čím sa znížil vandalizmus malých detí a vystriedal ho záujem o umenie, o športové hry, o hudobné nástroje, o zmysluplné trávenie voľného času
• Doučovanie a príprava na vyučovanie sa stali pravidelnými a nepretržitými, čo predstavovalo obrovskú pomoc, priam záchranu hlavne počas online vyučovania;
• 2-krát do dňa sa zaviedla zdravotnícka poradňa (v Lomničke), čo zvýšilo nielen skorú záchytnosť ochorenia COVID, ale deti môžu každodenne zažívať prijatie a objatie, čo je pre zdravý psychický vývin nevyhnutné
• Vybudovala sa verejná práčovňa (v Lomničke), čo je obrovský krok vpred v zvýšení zdravotnej a hygienickej úrovne obyvateľstva.
• V takmer každej dotknutej osade sa sprevádzaní dospelí ľudia začali zaujímať o dokončenie štúdia, ktoré pred mnohými rokmi zanechali; ľuďom sa menia, zjemňujú črty tváre
• Rozbehla sa činnosť Krajského centra Rómskej misie na Sigorde pri Prešove (Gréckokatolícka rómska misia): práca s rómskymi dobrovoľníkmi – viac ako 150 rómskych dobrovoľníkov - významný posun v myslení a v nazeraní na spoločnosť a na vlastný prínos do spoločnosti, rekonštrukcia Centra spojená s podporou a vedením dobrovoľníkov; pracovný inkubátor, u mnohých prvý kontakt s pravidelnou pracovnou činnosťou; nové aktivity pre rómske rodiny (sprevádzanie a víkendovky); mnohí Rómovia tam našli po prvýkrát prijatie
• V Kolégiu Marie Romero bývajú rómske dievčatá spolu so slovenskými - slovná zásoba dievčat v slovenčine sa zdvojnásobila. Slovenky sa zase naučili trochu po rómsky. Rómske dievčatá nemajú problém vybaviť niečo v rôznych inštitúciách a viac rozumejú aj formálnej reči. Pokračovanie v školskej dochádzke s dobrými výsledkami – dve stredoškoláčky na maturitnom odbore, dve žiačky na ZŠ v slovenskom prostredí.
• V Jarovniciach vyškolili 21 dobrovoľníkov v téme obchodovania s ľuďmi;
• Venujú sa pravidelne dievčatám aj chlapcom v rodičovských zručnostiach, výchova k manželstvu rodičovstvu (spolu je podchytených cca 650 dievčat, 400 chlapcov).
• Zrealizovaný projekt vzdelávania podporený MPSVR SR pre 144 rómskych žien a dievčat, kde 104 žien a dievčat dostalo certifikát vzdelávania v počítačovej, ekonomickej a komunikačnej oblasti.
• Rómovia sa zapájali aj do pomoci Ukrajine a Ukrajincom na Slovensku.
Vo všetkých zainteresovaných obciach je cítiť prítomnosť pastoračných pracovníkov: v Jarovniciach, v Hanušovciach, na Luníku IX, v Šarišskom Jastrabí, v Bardejove na Poštárke, v Krížovej Vsi, v Lomničke, Letanovciach, v Gréckokatolíckej rómskej misii (zahŕňa 16 obcí), v Orechovom Dvore pri Nitre a taktiež v osadách, odkiaľ pochádzajú dievčatá bývajúce v Kolégiu Marie Romero: zlepšuje sa životné prostredie, zväčšuje spolupráca s majoritou v rôznych oblastiach, zvyšuje sa vzdelanosť a zamestnanosť, zdravotná a bytová stránka sa zlepšuje. Práca pastoračných pracovníkov tak pomáha odstraňovať sociálne vylúčenie a prispieva k inklúzii a podporuje desegregáciu, degetoizáciu a demarginalizáciu.
Spracovala: Renáta Ocilková