Irak 29. decembra (TK KBS) V severoirackej metropole Mosul sa opäť rozoznie niekoľko kostolných zvonov. Informovala o tom vatikánska tlačová služba Fides. Podľa správy boli v zlievárni "Cornille Havard" vo Villedieu-les-Poêles vo Francúzsku už odliate tri zvony, ktoré budú do Mosula privezené v marci budúceho roka.
Svoj účel nájdu vo zvonici katolíckeho kostola Panny Márie s hodinami, ktorý sa v súčasnej dobe reštauruje. Podľa Unesco by mali byť reštaurátorské práce na celom kostole dokončené do roku 2023.
V Mosule sa už znovu ozývajú prvé zvony. Od polovice novembra sú v chaldejskom kostole svätého Pavla opäť v prevádzke zvony. Slávnostné uvedenie do prevádzky 13. novembra bolo prvým zvonením od doby, keď sa mesta v júni 2014 zmocnili teroristické milície samozvaného Islamského štátu. Do kostola sa zišli kresťania z rôznych častí irackej Ninivskej planiny, aby sa stali svedkami tejto pamätnej udalosti.
"Dúfame, že sa všetci pôvodní obyvatelia vrátia do svojich domovov a zažijú bezpečie, stabilitu a prosperitu v lone svojho mesta," povedal chaldejský arcibiskup Mosulu Michael Najeeb Moussa pri slávnostnom obrade, pri ktorom boli zvony znovu uvedené do prevádzky.
Kresťania a moslimovia spoločne
Podľa cirkevných kruhov sa kresťania aj moslimovia rovnako zasadzovali o to, aby boli zvony znovu inštalované. Táto iniciatíva odráža odhodlanie miestnych obyvateľov usilovať sa o mierové spolužitie medzi náboženstvami.
Kostol Panny Márie s hodinami, ktorý sa teraz obnovuje, sa nachádza v centre Mosulu v starom meste, ktoré je obzvlášť zničené. Kostol bol postavený na konci 19. storočia a odjakživa bol považovaný za jeden zo symbolov Mosulu, najmä vďaka zďaleka viditeľnej zvonici s veľkými hodinami, ktoré kostolu darovala cisárovná Eugénia, manželka Napoleona III. Kostol, ktorý v minulosti spravovali dominikáni, bol počas okupácie Islamským štátom značne poškodený.
Rehoľníčka Luigina Sako, sestra chaldejského patriarchu Louisa Saka, v rozhovore pre agentúru Fides z roku 2016 spomína na zvonenie zvonov: „Zvonenie hodín tohto kostola poznamenalo našu mladosť, kedy bol Mosul mestom, kde ľudia žili spoločne v mieri. Spomínam si, že ako študenti Keď sme mali dôležitú skúšku, sme všetci, kresťania i moslimovia, nosili kartičky s prosbami o pomoc do Lurdskej jaskyne, ktorá sa nachádzala v tomto kostole a ktorú aj naši islamskí priatelia poznali a ctili ako v tomto 'kostole Zázračnej Madony'."