[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nuncius na Ukrajine: Prajeme si bezpečné Vianoce
P:3, 28. 12. 2022 09:22, ZAH

Ukrajina 28. decembra (RV) „Deti uprostred bômb kreslia ozdobené stromčeky. Trauma existuje, ale zmysel pre oslavu zostáva.“ Aj takto porozprával 23. decembra apoštolský nuncius na Ukrajine Mons. Visvaldas Kulbokas o očakávaní Ukrajincov vianočného času: balancovanie medzi vierou, potrebou bezpečnosti a obrovským nedostatkom.

Dva dni pred Štedrým dňom poskytol Mons. Kulbokas rozhovor Svitlane Duchovyčovej z Ukrajinského oddelenia Vatikánskych médií. Najväčším želaním - čo si Ukrajinci hovorili a písali ako vianočné blahoželania - je prežiť bezpečné sviatky, skonštatoval nuncius. Prinášame časť z rozhovoru.

Vaša excelencia, v akom duchu sa tento rok slávia Vianoce na Ukrajine?

Povedal by som, že tak ako bolo veľmi dojemné vyjadrenie pápeža Františka v jeho liste Ukrajincom, ktorý bol zverejnený 25. novembra: tak ako sa Ježiš narodil v Betleheme v chlade, v tme, tak aj Ukrajinci tento rok sa veľmi podobne približujú k Vianociam. Skutočnosť je presne takáto: hodiny a hodiny, niekedy aj dni, sú bez preháňania milióny, desiatky miliónov domov bez svetla, bez kúrenia. V tomto zmysle sa Vianoce podobajú Ježišovým podmienkam v Betleheme. Pre veriacich, najmä kresťanov, je to tiež spôsob, ako sa duchovne spojiť so Svätou rodinou v tom, ako prežívali Vianoce. Pre mňa osobne je to hlboký zážitok, pretože v tme, v ťažkostiach človek silnejšie vníma božské svetlo. Preto v tomto utrpení Vianoce žiaria ešte jasnejšie. ... Ale duchovne vnímam v sebe túžbu osláviť Vianoce čo najlepšie, ako aj v ľuďoch, ktorých vidím a ktorí sa možno v rokoch normality na tieto sviatky až tak netešili - a tu mám na mysli nielen katolíkov, ale aj ľudí iných denominácií a náboženstiev.

Ako budete oslavovať na nunciatúre?

Práve dnes prišiel na nunciatúru kardinál Konrad Krajewski. Ktorý už previezol značný počet elektrických generátorov a urobil to osobne, pretože je to najefektívnejší a najrýchlejší spôsob. Niekoľkokrát cestoval medzi Poľskom a Ukrajinou, aby priviezol generátory a rozviezol ich do rôznych regiónov, pretože dopyt je obrovský. (...)  Bude pekné prežiť Vianoce spolu s kardinálom Krajewským, zdieľať tieto zážitky solidarity a prežiť Vianoce aj s katolíckou komunitou tu.

Vnímajú podľa vás kresťania na Ukrajine a obyvateľstvo vôbec podporu Cirkvi vo svete, všetkých ľudí dobrej vôle?

Situácia je taká zložitá, že bez pomoci mnohých, mnohých ľudí dobrej vôle z mnohých krajín - mám na mysli Poľsko, Nemecko, Taliansko, Španielsko, Maďarsko, Slovensko, Českú republiku, pobaltské štáty a mnohé ďalšie krajiny - bez tejto pomoci by nebolo fyzicky možné dosiahnuť to, čo sme dosiahli dnes, ba dokonca by sme vôbec neprežili. Preto je cítiť solidaritu a videl som, že mnohí ľudia písali, volali aj po tom, čo pred týždňom počuli slová Svätého Otca, ktorý pozval ľudí, aby slávili Vianoce s Ukrajincami v srdci. Túto solidaritu cítiť tak zo strany Svätého Otca, ako aj zo strany cirkví, z rôznych krajín: ... „Prajeme vám bezpečné Vianoce“. Toto je naše prvé želanie: bezpečné Vianoce, Vianoce bez rakiet, bez výbuchov. (...)

Na Vianoce oslavujeme narodenie Božieho Syna, Kniežaťa pokoja: ako je možné pomôcť ľuďom stretnúť sa s ním tam, kde chýba pokoj, kde vládne ničenie a bolesť?

(...) Je to traumatická skúsenosť, ale zmysel Vianoc zostáva. Inými slovami, je tu veľká túžba prežiť Vianoce a pocítiť radosť z Ježiša, z toho, že sa pre nás narodil Boží Syn. Koniec koncov, je naším veľkým priateľom, pretože ak ľudstvo nie je schopné zabezpečiť vzájomnú úctu, čo nám zostáva? Iba Stvoriteľ, iba Syn Boh, je svetlo.

Čo by ste chceli povedať tým, ktorí sa pripravujú na slávenie Vianoc vo zvyšku sveta?

(...) Z môjho srdca zaznieva výzva, aby sme v prvom rade dôverovali Pánovi, lebo pre neho je naozaj možné ukončiť vojnu. My kňazi, biskupi sa jej dotýkame rukami každý deň, keď slávime Eucharistiu, a tak máme možnosť vyjadriť, zveriť túto našu prosbu Pánovi. Moja veľká výzva znie: majte veľkú vieru, veľkú dôveru v Ježiša a tí, ktorí nie sú kresťania, majte veľkú dôveru v Boha a modlite sa, proste, naliehavo proste o pokoj.

Misia pápežského almužníka

 

Po svojej týždňovej misii na Ukrajine s cieľom priviezť elektrické generátory a termálne oblečenie sa 27. decembra vrátil do Ríma kardinál Krajewski:

„Tu ľudia veľmi trpia kvôli nedostatku vody a elektriny. (...) Pápež mi poslal hlasovú správu cez WhatsApp, v ktorej mi povedal, že je rád, je tam, v blízkosti obyvateľov, prostredníctvom svojho almužníka, aby mohol utvrdzovať ľudí v ich viere, modliť sa s nimi, byť s nimi, jesť s nimi, trpieť s nimi, pretože tam trpí každý.“( TK KBS, RV, mh; rp ) 20221228010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]