Bratislava 23. decembra (TK KBS) Za posledných desať rokov podľa koordinátora roznášania Betlehemského svetla Mariána Suváka na Slovensku narástlo povedomie i záujem o toto svetlo. Ako povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS, pred desiatimi rokmi sám prichádzal za ľuďmi s otázkou, či poznajú Betlehemské svetlo. „Dnes je to opačne. Akonáhle idem s lampášikom, ľudia ma pristavujú a pýtajú sa, či ide o Betlehemské svetlo. Toto ma ako koordinátora teší. Je to dobrý pocit, že plamienok, ktorý nesie univerzálne hodnoty, ľudia bez ohľadu na to, či sú veriaci alebo nie, vedia si v ňom nájsť, čo potrebujú,“ povedal.
Betlehemské svetlo pochádza priamo z Betlehema z Baziliky narodenia Pána, kde sa odpaľuje viac ako 30 rokov. Pôvodne to začalo ako obzvláštnenie televíznej relácie v Rakúsku. O rok na to sa svetlo roznášalo už po celej krajine a o ďalší rok sa zapojili do roznášania svetla okolité krajiny. ‚Dnes už ich je viac ako 30, vrátane Južnej a Severnej Ameriky,“ uviedol Suvák.
Koordinácia roznášania svetla podľa neho znamená naplánovanie od príchodu svetla až po jeho distribúciu po celom Slovensku. „Práca na tom začína už tri mesiace dopredu, aby na Vianoce nechýbal ani jeden dielik. Tradične druhá decembrová sobota je tá, kedy sa do Rakúska ide po svetlo. Ďalej sa odpaľuje poľským a ukrajinským skautom. Vždy na poslednú sobotu pred Vianocami sa svetlo rozváža vlakom, kedy sa železnicou prejde 2000 kilometrov. Na jednotlivých zastávkach čakajú skauti alebo verejnosť, ktorá ho prináša do kostolov,“ povedal Marián Suvák.
Koordinátor roznášania svetla odhaduje, že zo 7500 skautov na Slovensku sa každý rok zapojí do rozvozu aspoň polovica. „Keďže sa svetlo šíri odpaľovaním, je ťažké odhadnúť koľko ľudá ho má v domácnostiach. Vlak stojí na minimálne 300 staniciach. Skauti sa však snažia priniesť svetlo aj tam, kam železnica nejde,“ dodal s tým, že vždy, aj keď je príprava náročná, na Vianoce povie, že to malo zmysel. A doma sa z neho tešíme spolu s manželkou a deťmi“.