[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rastie v nás túžba sláviť Ježišove narodenie, vravia manželia Pavol a Ľubica Nogoví 
P:3, 23. 12. 2022 08:25, DOM

Bratislava 22. decembra (TK KBS) Hoci "advent" prežívajú veľakrát hekticky, je v nich skrytá túžba, aby si viac uvedomovali, že čoskoro sa opäť narodí Ježiš - Spasiteľ. „Čím sme starší, tým tá túžba viac rastie,“ hovoria manželia Pavol a Ľubica Nogoví. Dodávajú, že ak by si uvedomovali viac tú krásu a skutočnosť, že sa narodil, odbudlo by veľa zbytočného naháňania.

Rodina so štyrmi deťmi žije v Pezinku. Najstaršie má desať, ďalšie osem, šesť a najmladšie je trojročné. „Prví traja sú chlapc. Potom dievčatko,“ hovorí Ľubica. Chapci majú v sebe veľkú súťaživosť, usmieva sa. „Kto bude prvý na schodoch, kto bude mať prvý umyté zuby, kto bude prvý v pyžame. Je to veľká dynamika, veľká živosť v našej rodine,“ spomína vyštudovaná genetička. 

Po desiatich rokoch na materskej dovolenke začala Ľubica tento rok pracovať ako lektorka výchovy k manželstvu a rodičovstvu. Manžel Pavol je strojár, momentálne pracuje ako výskumník.

Advent je pre rodinu čas krásneho čakania na Vianoce. Očakávanie vnímajú najmä deti, „Ježiša si však musíme pripomínať aj my,“ hovorí mamina. Stromček majú v rodine deň pred Vianocami, počas adventu sa snažili venovať rôznym aktivitám. „Aby sme rástli vo viere, aj v láske k sebe navzájom,“ pripomína. V tieto dni v zásade nerobí veľké upratovania, lebo by len pribudla hektika a stres. 

Stále sme procese rastu viery 

Na Vianoce sa snažia zamerať najmä na "narodenia nášho Pána". „Stále sme v procese rastu vo viere a uvedomovania si pravého zmyslu Vianoc. Mali by to byť sviatky radosti a pokoja, ale každý, kto sa snaží hľadať pravý význam vianoc, zažíva pokušenie, určite pokušenie pohádať sa, neudobriť sa, štuchnúť či nahnevať sa. S Božou milosťou vieme väčšinu týchto skúšok prekonať,“ hovorí Ľubica. 

Na období Vianoc majú v rodine najradšej pokoj, že sa nemusia nikde naháňať a že majú čas jeden pre druhého. Tradícii majú viac - od sviatočnej vianočky, rôznych zvykov pri stole (rozkrojené jabĺčko a iné), pečenia koláčikov a medovníkov, varenia tradičných jedál i rodinnej návštevy na Božie narodenie. Každý Štedrý večer nechýba spoločná fotografia. 

„Deti majú veľké očakávania,“ hovorí mama Ľubica pred Vianocami. „Snažíme sa ich viesť k tomu, že narodeniny má Ježiš, a tak dôležité je, čo dáme mi jemu,“ hovorí. Toto vedomie má aj zo spomienky na jej babičku, ktorá "bola veľmi chudobná". Vďaka nej sa naučila striedmosti a to, že k životu netreba veľa vecí. ( TK KBS, mno, ml; pz ) 20221223019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]