[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS povzbudil v Košiciach odídencov z Ukrajiny a dobrovoľníkov
P:3, 23. 12. 2022 08:00, DOM

Košice 23. decembra (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košický arcibiskup metropolita sa v stredu 21. decembra stretol pri spoločnej večeri s komunitou ukrajinských utečencov. Do ubytovne Baňa Bankov v Košiciach priniesol nielen odídencom, ale aj dobrovoľníkom posolstvo nádeje, pokoja a ubezpečenie o Božej blízkosti.

Kosice, Bober, odidenci

Od marca 2022 Rímskokatolícka farnosť sv. Ondreja v Košiciach prijala viac než 100 odídencov z Ukrajiny. Vďaka veľkorysosti farníka Pavla, ktorý poskytol priestory bývalej robotníckej ubytovne, našlo dočasné útočisko veľa detí, mladých ľudí, matiek, otcov a starých rodičov. Farnosť vďaka angažovanosti farára Mareka a dobrovoľníkom Zuzane a Márii zabezpečuje už niekoľko mesiacov každodennú starostlivosť o odídencov v súčinnosti s ostatnými dobrovoľníkmi, ale aj s NO Človek v ohrození – zvlášť Ľubou, Pavlou a Dimom. Prvé dni po vypuknutí vojny prichádzali zväčša matky s deťmi, a tak celé dielo bolo už na začiatku zverené Božej Matke a Dieťaťu Ježiš. Ich netradičné vyobrazenie vyhotovené na škridly sa nachádza vo vestibule.

V ubytovni Baňa Bankov žije najväčšia komunita vojnových odídencov v Košiciach. V týchto dňoch je ich 40. Niektorí z tých, čo tu bývali sa vrátili na Ukrajinu, iní šli na Západ, no mnohí zostali. Deti chodia do školy, študenti študujú online alebo na fakultách v Košiciach a kto môže pracovať, tak pracuje alebo sa ináč podieľa na spoločnom živote. Táto ubytovňa nie je len nocľahárňou, ale chce byť prechodným domovom pre všetkých, ktorí tu žijú.

Kosice, Bober, odidenci

„Denne sa presviedčame o tom, že Boh sa stará a posiela to, čo potrebujeme. Toto dielo lásky môže farnosť vykonávať vďaka obetavosti jednotlivcov ako aj štedrosti dobrodincov či finančnej podpore rôznych organizácií, akou je aj Konferencia biskupov Slovenska či Nezisková organizácia Človek v ohrození. Za každú podporu sme nesmierne vďační. A čo si prajeme na prahu sviatkov: Nech nás všetkých spája túžba po pokoji a Láska, ktorá má meno Emanuel – Boh s nami“, napísal Marek Ondrej, farár farnosti sv. Ondreja v Košiciach.( TK KBS, mo, ml; pz ) 20221223018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]