[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 04. 2024   Meniny má Ervín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pastiersky list vojenského biskupa Mons. Františka Rábeka k Vianociam
P:3, 22. 12. 2022 14:05, DOM

Bratislava 22. decembra (TK KBS) Ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František Rábek sa prihovára členom ordinariátu pastierskym listom k Vianociam. Prinášame ho v plnom znení.

-

Drahí bratia a sestry, milí priatelia,

opäť sa blížia Vianoce – sviatky, ktoré nás robia citlivejšími a ochotnejšími prejavovať pozornosť a lásku voči našim blížnym. Práve v tomto čase sú najkratšie dni a pribúda tmy. Okrem fyzickej tmy pribúda, žiaľ, aj tma duchovná a morálna. Tá na nás dolieha a zaplavuje naše vnútro smútkom, bezradnosťou a pesimizmom. Neutíchajúce vojnové konflikty a ich dôsledky aj na náš každodenný život, prejavy bezohľadného egoizmu, agresívne spôsoby komunikácie, rozklad morálky, strata pravdy aj v tých najzákladnejších otázkach... Aj táto tma dolieha na mnohých z nás v týchto adventných a vianočných dňoch a zbavuje nás tej krásnej ilúzie o idylických Vianociach...

„Lepšie je zapáliť malé svetlo než nadávať na tmu...“

Tieto slová povedal v ťažkých časoch druhej svetovej vojny, nástupu komunizmu a nútenej emigrácie vtedajší významný predstaviteľ slovenského kultúrneho života, Jozef Cíger Hronský.

Aké čaro krásy a útulného domova v nás vyvolávajú v týchto tmavých ránach a dlhých večeroch horiace sviece, svietiace vianočné ozdoby, rozžiarený stromček...

Aby mohlo zažiariť svetlo, potrebujeme zdroj, ktorý ho roznieti a udržuje – zápalku, sviecu, elektrický prúd.

Aj v oblasti duchovnej a morálnej tmy má veľký význam zapaľovanie svetiel, šírenie svetla. Zdá sa však, že mnohým chýba sila a chuť zapaľovať malé svetlá prejavov lásky, konania dobra, šírenia pravdy. Akoby sme nemali chuť namáhať sa pre niečo také, nemáme na to silu ani chuť. Hovoríme si, že to nemá to zmysel, a ponárame sa ešte do väčšej tmy...

„V ňom bol život a život bol svetlom ľudí...“ (Jn 1, 4)

Práve strata mnohého, čo vytváralo idylickú atmosféru Vianoc nesie so sebou aj šancu uvedomiť si, o čom sú v skutočnosti tieto sviatky. Ich základom je historická skutočnosť narodenia Ježiša Krista v Betleheme na prelome nášho letopočtu. Bola to taká nenápadná a zdanlivo bezvýznamná udalosť, že vtedy nevzbudila žiadnu pozornosť ľudí. Čo sa naozaj stalo, to oznámil anjel betlehemským pastierom: „Zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude patriť všetkým ľuďom: Dnes sa vám v Dávidovom meste narodil Spasiteľ, Kristus Pán.“

To dieťa v jasliach je Bohom poslaný Záchranca, je prorokmi sľubovaný Kristus, čiže Mesiáš; je Pán, čo bolo u Židov slovo označujúce Boha. V tom malom Dieťati prišiel teda do nášho sveta Boh! Jeho život, jeho slová a jeho skutky sa stali pre nás svetlom. Neskôr povedal otvorene: „Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, bude mať svetlo života.“ (Jn 8, 12)

Súčasní astronómovia zachytávajú svetlo zo vzdialených vesmírnych telies, skúmajú jeho zloženie a podľa neho určujú zloženie hviezdy, ktorá svetlo vyslala.

Aj svetlo, ktoré vyžaruje Ježiš z Nazareta, má svoje spektrum, skladá sa z pravdy a z lásky. Prináša absolútnu pravdu od Boha a súčasne prejavuje tú najčistejšiu lásku. Zdalo sa, že ľudia toto jeho svetlo vyhasili, keď ho na kríži zbavili života. Jeho pravda a láska je však nezničiteľná – odvaľuje kameň hrobu, vstáva z mŕtvych a oznamuje: „Daná mi je všetka moc na nebi i na zemi.“ (Mt 28, 18)

Betlehemská hviezda

V jaskyni, ktorá sa nachádza pod oltárom baziliky Ježišovho narodenia v Betleheme, je na mieste jeho jasieľ veľká strieborná hviezda s latinským nápisom: HIC DE  VIRGINE MARIA IESUS CHRISTUS NATUS EST (Tu sa narodil z Márie Panny Kristus). Je tam aj letopočet (1717) označujúci dátum, keď tam hviezdu uložili.

Na tomto mieste prišlo do nášho sveta to najopravdivejšie a najpotrebnejšie Svetlo. On, ako vzkriesený, živý, zostáva s nami, v našom svete vo svojej Cirkvi, vo svojom slove a vo sviatostiach, pôsobí v našich srdciach svojím Duchom, zapaľuje v nás oheň svojej lásky a otvára nás pre pravdu.

Rakúski skauti zaviedli peknú tradíciu: každý rok pred Vianocami zapaľujú na mieste Ježišovho narodenia svetlo a v lampášoch ho roznášajú nielen do svojej vlasti, lež umožňujú, aby si ho od nich odpálili aj skauti z iných krajín, vrátane Slovenska, a tak sa dostáva toto svetlo aj do našich miest a dedín, do našich rodín. Je to pekná symbolika, ktorá nám hovorí, že je v našom svete zdroj svetla, z ktorého môžeme zapáliť aj svetlo v našej mysli, v našej duši, ale i v našich skutkoch. A týmto svetlom môžeme prekonávať mnohorakú ťaživú tmu v našom živote, v mnohých jeho oblastiach.

Vianoce – prameň nádeje

Napriek všetkému je v našom svete prameň svetla a života, je tu Boží Syn Ježiš Kristus. Využime obdobie adventu a Vianoc na prehĺbenie vzťahu s ním: čítaním evanjelia, modlitbou, účasťou na bohoslužbách i prijímaním sviatosti zmierenia a Eucharistie, v ktorej prichádza k nám s tým istým telom, ktoré si vzal z Panny Márie, v ktorom spočíval v jasličkách, v ktorom trpel za nás na kríži, ale hlavne ako živý a vzkriesený. Urobme si v rodine, podľa možnosti v spolupráci s deťmi, znázornenie Ježišovho narodenia – betlehem – a spoločne sa pred ním modlievajme. Naučme sa v rodine zopár vianočných kolied, zaspievajme si ich najmä pri štedrej večeri. Vy, ktorí z dôvodov služby alebo z iných príčin nemôžete prežívať tieto sviatky doma, povzbuďte k spoločnému stretnutiu svojich kolegov, prečítajte si z evanjelia o Ježišovom narodení, pomodlite sa spolu, zaspievajte si koledy a ponúknite sa nejakou drobnosťou.

Inšpirujme sa Kristovou láskou a pravdou jeho slova k ochotnému konaniu dobra druhým, najmä deťom, manželským partnerom, príbuzným, ale aj chudobným, chorým, starým a osamelým. Nemusíme vymýšľať drahé darčeky, ktoré sa často ukážu ako zbytočné. Prejavme konkrétne a praktické skutky pozornosti a ľudskej blízkosti, ktoré sa môžu stať svetlami, žiariacimi v tme, a ktoré môžu spôsobiť „slnovrat“ v našich rodinách, v spoločnosti i vo svete tak, ako sa po Vianociach deje slnovrat astronomický.

Máme na to možnosť. Staňme sa každý živou betlehemskou hviezdou, na ktorej by mohol byť podobný názov, ako na tej v jaskyni narodenia: „V tomto XY-novi sa narodil a cez neho sa prejavuje Ježiš Kristus, Záchranca človeka.“

To každému a každej z Vás zo srdca praje pre Advent a Vianoce, ale i pre všetky dni nového roka

-
Zdroj: Ordinariát OS a OZ SR, Peter Solej( TK KBS, ord, ps, ml; pz ) 20221222032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]