[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Adventné miništrantské stretnutia chodia i rodiny, vraví Jozef Luscoň
P:3, 20. 12. 2022 12:05, DOM

Bratislava 20. decembra (TK KBS) Na Adventné miništrantské online stretnutia chodia aj celé rodiny, vraví salezián don Jozef Luscoň, SDB. „Miništranti sú v Cirkvi veľmi potrební - slúžia Bohu i ľuďom. Bohu viac pri liturgii a ľuďom počas nej i mimo nej. Sú to mladí, ktorí pocítili, že je dobre byť blízko pri Pánovi. A keďže je to "verejná funkcia", pre túto službu potrebujú byť formovaní,“ vysvetľuje.

O túto formu pastorácie sa stará spoločenstvo Tymian, ktoré vedie. Počas roka ponúka rôzne formačné aktivity pre miništrantov. Ich cieľom je duchovný rast miništrantov, skvalitniť ich službu pri oltári a prebudiť ich angažovanosť pre druhých tam, kde bývajú. A práve Adventné miništrantské online stretnutia je jednou z nich. „Nápad vznikol v tomto spoločenstve a cieľom bolo pomôcť miništrantom dobre prežiť advent. A trochu prispel k tomu aj "koronáč", pretože počas neho sa miništranti až tak nemohli stretať. Preto boli pozvaní na stretnutie cez internet,“ pokračuje Jozef Luscoň.

V programe sú duchovné, zábavné i súťažné prvky. Stretávajú sa dvakrát do týždňa - v stredu a v nedeľu (večer o 19:30).„ V začiatku sa zvítame, informujeme o "novotách", povie sa adventný príbeh, chlapci môžu do četu písať, za čo sa budeme modliť. Tieto prosby moderátori prednesú všetkým a potom nasleduje desiatok radostného ruženca. Po ňom príde vyhodnotenie predchádzajúcej otázky, losovanie výhercov a nová otázka. Na záver sa pomodlí mariánska antifóna a kňaz dá požehnanie. Teší nás, že nás pribúda a sú s nami prepojené celé rodiny i priatelia miništrantov,“ dodáva.

Adventom aktivity pre miništrantov nekončia. Vyšli pre nich formačné knihy - Idem ja, a Poď aj ty! Tie si preberajú na svojich stretnutiach. V pôste nasledujú "video vyzývačky" - rôzne osobnosti vyzývajú miništrantov do rôznych aktivít. Chlapci ich napĺňajú v praxi a dokladajú o tom svedectvo.  V máji sa koná v Šaštíne národná púť miništrantov, potom nasledujú pobytové letné tábory a vo Vajnoroch je vždy v prvú sobotu po prázdninách Miništrantská bodka za prázdninami. Je to putovanie miništrantov k blahoslavenému Titusovi Zemanovi. Potom sa spustia opäť formačné témy.

Napriek bohatej ponuke spojenej s pastoráciou miništrantov počas roka, ktorej sa venuje salezián Jozef Luscoň, aj on už teraz myslí na Vianoce. „Samozrejme, že treba pripraviť aj darčeky - pre bratov v komunite, ale aj pre rodinu, z ktorej sme vyšli. Nie sú to veľké darčeky, ale ja rád všetkých prekvapím nejakou zvláštnosťou. No osobne ma počas adventu najviac teší príprava kázni a prednášok. Vtedy viac stíchnem, hľadám tie prastaré pravdy, ktoré tisícročia formujú ľudstvo a všímam si, ako fungujú v tomto modernom svete,“ hovorí.

Vianoce u saleziánov slávia v komunite, a po nich idú k rodičom, súrodencom a oslavujú to aj s nimi. „Osobne najkrajšie okamihy počas Vianoc mám vtedy, keď po slávnostnej večeri prídem do kaplnky a tam zostanem v tichu. Akosi inak vtedy plynie čas, človek je nastavený na nežnosť a uvedomí si, čo všetko pre mňa - nás urobil dobrý Boh.  Takže Vianoce sú pre mňa o posvätnom tichu, ktoré sa vnesie pomedzi naše príbytky do našich sŕdc... Aby potom to ticho prešlo do radosti, akú pozná naša tradícia. Bez toho a bez, bez stretaní sa s rodinou, s priateľmi a "vyťahovaní" krásnych spomienok na chvíle prežité s Pánom, by som si Vianoce ozaj nevedel predstaviť. A také radostné zrodenie Pána vo vašich srdciach prajem aj vám,“ dodal Jozef Luscoň SDB.( TK KBS, jlu, ml; pz ) 20221220017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]