[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež kondoloval k úmrtiu kardinála Severina Poletta
P:3, 19. 12. 2022 15:57, ZAH

Vatikán 19. decembra (RV) Svätý Otec František zaslal 19. decembra kondolenčný telegram k úmrtiu talianskeho kardinála Severina Poletta, ktorý zomrel v sobotu 17. decembra vo veku 89. rokov. Ako arcibiskup Turína bol známy snahou pomocou mimoriadnych reštaurátorských prác o obnovu turínskeho plátna a tiež svojou angažovanosťou v prospech rozvoja mesta.

Kardinál Poletto sa narodil 18. marca 1933 v talianskom Salgarede a za kňaza bol  vysvätený v roku 1957. Za kardinála ho kreoval Ján Pavol II. 24. februára 2001 (v rovnakom čase ako arcibiskupa Buenos Aires Jorgeho Maria Bergoglia, súčasného pápeža Františka).

Už ako vikár a neskôr farár sa kard. Poletto vždy veľmi zaujímal o sociálne problémy a svet práce. V roku 2000 podporil dôležitú konferenciu, na ktorej turínska cirkev otvorila „okrúhly stôl“ so všetkými inštitúciami, sociálnymi partnermi, vzdelávacími inštitúciami s jasným cieľom: posilniť vzájomný dialóg ako hlavný nástroj na prekonanie krízy, ktorá od začiatku nezasiahla len spoločnosť, ale investovala do celého územia. V decembri 2007 bol medzi prvými, ktorí sa ponáhľali za rodinami robotníkov, ktorí zahynuli alebo boli zranení pri tragickom požiari na Corso Regina v Turíne.

Z pastoračných aktivít kardinála Poletta spomeňme niekoľkoročný diecézny „plán misií“, zavŕšený v Ríme za prítomnosti pápeža Benedikta XVI. Bol tiež vášnivým kustódom Svätého turínskeho plátna: usporiadal dve výstavy v rokoch 2000 a 2010 (na ktorej sa ako pútnik zúčastnil aj pápež Benedikt XVI.). Práve kardinálovi vďačíme za rozhodnutie vykonať na plátne mimoriadne reštaurátorské práce, ktoré umožnili „očistiť“ plátno od materiálov nahromadených za posledných niekoľko storočí po požiari v Chambéry v roku 1532.

Benedikt XVI. prijal 11. októbra 2010 rezignáciu kardinála Poletta na pastoračné riadenie Turínskej arcidiecézy z dôvodu veku. Poletto sa zúčastnil aj na dvoch konkláve: v roku 2005, keď bol zvolený Benedikt XVI., a v roku 2013 pri voľbe pápeža Františka.

V telegrame adresovanom arcibiskupovi Turína okrem iného čítame:

„Myslím na tohto brata, ktorý strávil svoj život ako pastier svätého Božieho ľudu, najprv ako farár v Casale, pozorný k laikom a oddaný svojej práci v duchu evanjeliového zdieľania, potom ako biskup vo Fossinane, ktorý sa venoval najmä rodinám, mladým ľuďom a podpore katechézy. Ako biskup v Asti, podporoval diecézne misie a svoje vodcovské schopnosti venoval reorganizácii cirkvi na tomto území Bol blízko kňazom a dával podnety na evanjelizáciu, a to aj prostredníctvom významných verejných podujatí.

Pri spomienke na službu tohto verného služobníka, ktorý úprimne a oddane obetoval svoj život Pánovi a cirkvi, odporúčam jeho dušu Ježišovi, Dobrému pastierovi, aby ho na príhovor Preblahoslavenej Panny Márie a svätého Jána Krstiteľa prijal do večného mesta.“

Po smrti kard. Severina Poletta sa kardinálske kolégium v súčasnosti skladá zo 126 kardinálov voličov a 98 nevoličov.( TK KBS, RV, mj; rp ) 20221219046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]