[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 02. 06. 2023   Meniny má Xénia, Oxana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenskí katolíci reagujú na stredajšiu výzvu Svätého Otca Františka (2)
P:3, 16. 12. 2022 10:27, DOMFoto: Veronika Gerezdesova


Bratislava 16. decembra (TK KBS) Slovenskí katolíci reagujú na stredajšiu výzvu Svätého Otca Františka, ktorý vyzval pamätať pri slávení Vianoc na utrpenie ľudí na Ukrajine. Veriacich pozval prežívať sviatky v skromnosti a s ušetreným sa podeliť so strádajúcimi bratmi a sestrami, ktorí trpia vojnou.

Slová Pápeža Františka sa vryli do srdca a stáleznejú v ušiach Veronike Gerezdešovej, ktorá býva neďaleko Bratislavy. „Každý deň sa modlíme za mier. Som mamou štyroch detí, a pri pomyslení na ukrajinské rodiny a deti sa mi tlačia slzy do očí. Najradšej by som im dopriala, aby najkrajšie sviatky v roku mohli stráviť v kruhu svojej rodiny, v pokoji a v bezpečí. Každý z nás sa v rodine rozhodol, že sa niečoho zriekne a ušetrené peniaze dáme na zbierku pre ukrajinské rodiny,“ povedala pre TK KBS. S deťmi každý deň počas adventu vyrábajú spoločne anjelika, ktorého zavesia a pri krátkej modlitbe prosia anjelov strážnych o ochranu ukrajinských detí.

Rodina Jaroslava Géciho z Liptovskej Tepličky už od vypuknutia vojny na Ukrajine sa aktívne zapája do humanitárnej pomoci, či už materiálne, alebo finančne. „Veľmi súcitíme s nimi, obetujeme sväté omše a modlíme sa za pokoj. Výzva Svätého Otca Františka nás len uistila, že robíme správne veci. Keďže idú vianočné sviatky, o to viac by sme mali myslieť na vojnou skúšaných ubitých ľudí a tak naozaj ukrojiť zo svojho blaha a podeliť sa s nimi, veď ani darčeky nemusia byť hodnotné, veď vieme veľmi dobre, že Vianoce nie sú o darčekoch, ale o láske, a teraz ju môžeme prejaviť naplno,“ povedal Jaroslav pre TK KBS.

Dcéra (6 rokov) Iva Nováka z Banskej Bystrice Miriam už od začiatku vojny u našich východných susedov pri spoločnej večernej modlitbe kedykoľvek pripomenie svoju túžbu smerom k Pánu Bohu, aby sa skončila vojna na Ukrajine. „Nijako sme ju k tomu nemotivovali, jednoducho zachytila rozhovory medzi nami rodičmi, že sa niečo deje a prirodzená túžba jej detského srdca je, aby vojna nebola. A tak ju adresuje v modlitbe a v dôvere aj k Pánu Bohu,“ vysvetlil pre TK KBS Ivo Novák s tým, že aj bez výzvy Svätého Otca k skromnosti ako rodičia vnímajú určité „kliešte konzumu“, ktoré aj ich deti zvierajú. „Vidia u mnohých svojich kamarátov a aj u blízkej rodiny, že dôležité je mať veľa hmotných vecí a ak má človek hmotne málo, tak sa stáva automaticky tak trochu vylúčeným v škôlke alebo na návštevách. Nie je jednoduché deťom vysvetliť v tomto ovzduší, že dôležité sú iné veci, ako hmotné dary. Keďže však máme tri deti, tak určitým spôsobom sú prirodzene vychovávané k skromnosti - pretože počet hračiek a životný priestor v detskej izbe má zákonite svoje limity,“ dodal. ( TK KBS, rp; pz ) 20221216023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]