[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 02. 2024   Meniny má Viktor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenskí katolíci reagujú na stredajšiu výzvu Svätého Otca Františka (2)
P:3, 16. 12. 2022 10:27, DOM

Bratislava 16. decembra (TK KBS) Slovenskí katolíci reagujú na stredajšiu výzvu Svätého Otca Františka, ktorý vyzval pamätať pri slávení Vianoc na utrpenie ľudí na Ukrajine. Veriacich pozval prežívať sviatky v skromnosti a s ušetreným sa podeliť so strádajúcimi bratmi a sestrami, ktorí trpia vojnou.

Slová Pápeža Františka sa vryli do srdca a stáleznejú v ušiach Veronike Gerezdešovej, ktorá býva neďaleko Bratislavy. „Každý deň sa modlíme za mier. Som mamou štyroch detí, a pri pomyslení na ukrajinské rodiny a deti sa mi tlačia slzy do očí. Najradšej by som im dopriala, aby najkrajšie sviatky v roku mohli stráviť v kruhu svojej rodiny, v pokoji a v bezpečí. Každý z nás sa v rodine rozhodol, že sa niečoho zriekne a ušetrené peniaze dáme na zbierku pre ukrajinské rodiny,“ povedala pre TK KBS. S deťmi každý deň počas adventu vyrábajú spoločne anjelika, ktorého zavesia a pri krátkej modlitbe prosia anjelov strážnych o ochranu ukrajinských detí.

Rodina Jaroslava Géciho z Liptovskej Tepličky už od vypuknutia vojny na Ukrajine sa aktívne zapája do humanitárnej pomoci, či už materiálne, alebo finančne. „Veľmi súcitíme s nimi, obetujeme sväté omše a modlíme sa za pokoj. Výzva Svätého Otca Františka nás len uistila, že robíme správne veci. Keďže idú vianočné sviatky, o to viac by sme mali myslieť na vojnou skúšaných ubitých ľudí a tak naozaj ukrojiť zo svojho blaha a podeliť sa s nimi, veď ani darčeky nemusia byť hodnotné, veď vieme veľmi dobre, že Vianoce nie sú o darčekoch, ale o láske, a teraz ju môžeme prejaviť naplno,“ povedal Jaroslav pre TK KBS.

Dcéra (6 rokov) Iva Nováka z Banskej Bystrice Miriam už od začiatku vojny u našich východných susedov pri spoločnej večernej modlitbe kedykoľvek pripomenie svoju túžbu smerom k Pánu Bohu, aby sa skončila vojna na Ukrajine. „Nijako sme ju k tomu nemotivovali, jednoducho zachytila rozhovory medzi nami rodičmi, že sa niečo deje a prirodzená túžba jej detského srdca je, aby vojna nebola. A tak ju adresuje v modlitbe a v dôvere aj k Pánu Bohu,“ vysvetlil pre TK KBS Ivo Novák s tým, že aj bez výzvy Svätého Otca k skromnosti ako rodičia vnímajú určité „kliešte konzumu“, ktoré aj ich deti zvierajú. „Vidia u mnohých svojich kamarátov a aj u blízkej rodiny, že dôležité je mať veľa hmotných vecí a ak má človek hmotne málo, tak sa stáva automaticky tak trochu vylúčeným v škôlke alebo na návštevách. Nie je jednoduché deťom vysvetliť v tomto ovzduší, že dôležité sú iné veci, ako hmotné dary. Keďže však máme tri deti, tak určitým spôsobom sú prirodzene vychovávané k skromnosti - pretože počet hračiek a životný priestor v detskej izbe má zákonite svoje limity,“ dodal. ( TK KBS, rp; pz ) 20221216023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]