Libanon 16. decembra (TK KBS) Katolícke školy v Libanone sú v existenčnom ohrození. Čoraz menej žiakov si môže dovoliť zaplatiť školné. Príspevok od štátu v ostatných rokoch chýba úplne. Je už takmer nemožné nájsť financie na učiteľské platy, hoci výška mesačnej odmeny pre učiteľa predstavuje len 50 až 150 eur mesačne. To im často nepostačuje ani len na dopravu do práce. Učitelia preto v tisícoch opúšťajú krajinu, aby hľadali potrebný zárobok v zahraničí.
Libanonské deti v školách však nedostávajú len vedomosti. Práve katolícke školy sú miesta, kde sa deti učia rešpektu a tolerancii. Tu vidia, že pokojné spolunažívanie medzi náboženstvami je možné. Do katolíckych škôl totiž dávajú svoje deti aj moslimskí obyvatelia. Cenia si úroveň vzdelávania, ktoré tieto školy dávajú ich deťom. Približne tretina všetkých žiakov vo viac ako troch stovkách katolíckych škôl sú moslimského náboženstva. Na konfliktmi zmietanom Blízkom východe je to nanajvýš výnimočná situácia. Uvedomuje si to aj otec Youssef Nasr, prezident Sekretariátu pre katolícke školy v Libanone. "Usilujeme sa spolupracovať s moslimskými školami, vymieňame si skúsenosti a podporujeme vzájomnú toleranciu. Chceme vytvárať harmóniu medzi kresťanskými a moslimskými školami, ako aj v libanonskej spoločnosti, otvorenej všetkým náboženstvám," hovorí otec Nasr. Ak by sa deti neučili vzájomnému spolužitiu, Libanon by sa ako jediný bezpečný prístav pre kresťanov na Blízkom východe čoskoro stal minulosťou.
Najvyššia inflácia na svete, obrovská nezamestnanosť a beznádej pri pohľade do budúcnosti však ohrozujú aj katolícke školy. Základná škola v Beit Habbak sídli na vidieku neďaleko starovekého mesta Džubajl, známeho aj ako fenický Byblos. Navštevuje ju 1420 žiakov. Škola je v správe Misijných sestier Najsvätejšej sviatosti, ktoré mesiac čo mesiac tŕpnu, či budú mať peniaze na prevádzku. Vo vidieckych oblastiach Libanonu nefunguje hromadná doprava. Rodinám chýbajú peniaze na neustále drahšie pohonné hmoty. Preto sa o dopravu na vyučovanie starajú samotné školy - každý mesiac musia zohnať dostatok prostriedkov na zaplatenie školských autobusov. Najchudobnejšie deti pritom v škole dostávajú aj stravu. Rehoľníčky myslia i na rodiny detí a pravidelne im nosia balíky s potravinami. Vedia, že bez nich by celé rodiny hladovali.
Situácia v rodinách je neúnosná. Starosť o uživenie detí spôsobuje, že rodičia majú aj tri zamestnania. Sú preč celé dni, no na ich mzde to nie je vidno. Viditeľné sú však problémy detí, ktoré by najviac potrebovali prítomnosť rodičov. "Dnes sa na vás obraciame s naliehavou prosbou o pomoc, aby sme mohli pokračovať v službe najchudobnejším študentom v tomto kresťanskom regióne Libanonu. Ak im my neposkytneme prístup vzdelaniu, nebudú ho mať ako nadobudnúť. Spoliehame sa na Božiu pomoc a vašu podporu," napísala nadácii ACN matka Maguy Adabashi, generálna predstavená.
Mesačné školné na jedného žiaka školy v Beit Habbak vo výške 220 dolárov zahŕňa okrem výučby a formácie aj dopravu, stravu a uniformu. “Pozývame Vás, pripojte sa k podpore libanonských škôl. Vaša štedrosť je pre kresťanov na Blízkom východe vyjadrením lásky k blížnemu a povzbudením v ich poslaní. Ďakujeme Vám za ňu. Pomôžme zachovať kresťanskú vieru v Libanone. Ich viera je darom a príkladom pre nás všetkých,” píše ACN.