[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 03. 2024   Meniny má Kazimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svet prehliada utrpenie Sýrie a Libanonu. ACN pozýva ľudí k solidarite
P:3, 16. 12. 2022 09:05, DOM

Bratislava 16. decembra (TK KBS) Vzhľadom na dramatickú situáciu v Libanone a Sýrii spustila medzinárodná pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi vianočnú kampaň na podporu kresťanských komunít v týchto krajinách a predstavuje skutočné príbehy rodín a veriacich, ktorí zápasia o prežitie.

„Libanon aj Sýria, dve biblické krajiny, strácajú kresťanské obyvateľstvo v dôsledku vojen a hospodárskych kríz, ktoré ich zničili a uvrhli rodiny do hladu a biedy. Mnohí ľudia sú zúfalí aj z nejasnej budúcnosti a ťažkostí so zabezpečením vzdelania pre svoje deti. Bez našej pomoci by kresťanské obyvateľstvo považovalo emigráciu za jediné možné riešenie,“ vysvetľuje Regina Lynchová, riaditeľka projektov nadácie ACN.

Libanon po tom, čo zažil niekoľko konfliktov, prežíval relatívne prosperujúce obdobie a otvoril svoje dvere miliónom utečencov, najmä zo Sýrie, keď ho postihol najväčší hospodársky kolaps v jeho histórii. Výbuch v bejrútskom prístave v roku 2020 bol poslednou ranou, ktorá krajinu uvrhla do zúfalstva. Sýria sa stále nachádza v katastrofálnej situácii v dôsledku vojny, ktorá sa začala v roku 2011 a pokračuje na severe krajiny. Väčšina sveta medzitým na vojnu a následnú deštrukciu takmer zabudla.

„Najmenej 90 % obyvateľov Sýrie žije pod hranicou chudoby a v Libanone je to viac ako 70 %. Situácia je veľmi vážna, ale hrozí, že zostane skrytá pred zrakom sveta, keďže pozornosť sa teraz viac upriamuje na vojnu na Ukrajine. Správy, ktoré dostávame od kňazov a mníšok, sú srdcervúce. Nemôžeme byť hluchí,“ hovorí Lynchová. „Prežitie kresťanského obyvateľstva v Sýrii a v Libanone, ktoré sa spomínajú v Starom aj Novom zákone, sú domovom pápežov, doktorov Cirkvi a svätých, je ohrozené. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách,“ zdôrazňuje.

Núdzová pomoc, ktorú nadácia vyhlásila, je určená pre nemocnice, chorých a seniorov, na potraviny a základný tovar pre rodiny v núdzi, finančnú pomoc pre mládež a deti v školách, ktorým hrozí zatvorenie, formáciu seminaristov, financovanie pastoračných aktivít pre vysokoškolákov, pomoc skautským skupinám, pomoc na živobytie a financovanie duchovných rekolekcií pre rehoľné sestry a omšové milodary pre kňazov.

„Niekedy sa cítia skľúčení a unavení, myslia si, že svet na nich zabudol, ale zachovávajú si iskierku nádeje, pretože vedia, že sme s nimi a že naši dobrodinci odpovedajú na pozvanie (k pomoci). Vedia, že urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme im pomohli zostať v ich domovine v dôstojných podmienkach,“ hovorí Lynchová.

Okrem projektov núdzovej pomoci má ACN pripravených aj niekoľko iniciatív, ktorými chce priniesť trochu radosti mladým a zraniteľným. V Libanone dostane vianočný darček, ako aj teplé oblečenie celkovo 14 000 detí, v Sýrii takmer 30 000 detí. V Aleppe sa bude konať vianočná oslava s koledami, divadelnými hrami a jedlom pre 1 500 detí, chorých a starších ľudí.

„Pozývame aj veriacich a všetkých ľudí dobrej vôle na Slovensku, aby bol čas Vianoc aj časom solidarity s našimi bratmi a sestrami z Blízkeho východu a tento rok obzvlášť s kresťanmi zo Sýrie a Libanonu, ktorí prežívajú existenčnú núdzu. Kristova Cirkev nepozná pozemské hranice, a ja som veľmi vďačný, že aj naši dobrodinci neustále potvrdzujú toto tajomstvo svojou podporou - či už duchovnou, alebo materiálnou,“ hovorí Miroslav Dzurech, riaditeľ slovenskej kancelárie ACN.

Do pomoci kresťanom v Sýrii a Libanone je možné zapojiť sa na webovej stránke nadácie.

Zdroj: ACN, Lucia Froncová( TK KBS, acn, lf, ml; pz ) 20221216020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]