[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Osem nových veľvyslancov pri Svätej stolici sa stretlo s pápežom
P:3, 15. 12. 2022 19:04, ZAHOsem nových veľvyslancov pri Svätej stolici sa stretlo s pápežom

Foto: Spc-Vatican


Vatikán 15. decembra (RV) Vo štvrtok 15. decembra pápež František prijal nových veľvyslancov pri Svätej stolici. Ôsmi zástupcovia krajín Bahamy, Belize, Mongolsko, Niger, Nórsko, Sudán, Thajsko a Uganda odovzdali pápežovi poverovacie listiny, čím začali svoju službu ako „mimoriadni a splnomocnení veľvyslanci“ pri Svätej stolici.

Vo svojom príhovore pápež vyjadril uznanie „rozmanitosti spôsobov, ktorými národy prispievajú k spoločnému dobru nielen svojich občanov, ale aj celej ľudskej rodiny“, pretože, ako skonštatoval, „spoločné kroky celej rodiny národov a práca diplomacie sú dnes potrebné viac ako kedykoľvek predtým“.

Svätý Otec novým veľvyslancom zdôraznil, že začínajú diplomatické pôsobenie „v čase zvýšenej politickej citlivosti v súvislosti s čoraz častejším porušovaním medzinárodného práva“ a tým, čo on sám nazýva „treťou svetovou vojnou vedenou po častiach“.

V tejto súvislosti vyjadril ocenenie ich práci, kde „vynaliezavosť a talent sú tiež darmi, ktoré možno dať do služieb celého sveta, v bilaterálnom aj multilaterálnom kontexte, v záujme zlepšenia ľudstva“.

Ako pápež ďalej uviedol, „riešenia sa dajú nájsť len vtedy, ak sa budeme snažiť riešiť problémy ľudstva čoraz integrovanejším a jednotnejším spôsobom“. Pred prijatím poverovacích listín od každého z ôsmich nových veľvyslancov Svätý Otec svoj príhovor uzavrel povzbudením a žičením:

„Neustálym zvyšovaním povedomia o osude ľudí na okraji spoločnosti môžete ako diplomati pomôcť osvetliť najtemnejšie zákutia nášho sveta, dostať do centra pozornosti ľudí na perifériách a dať hlas tým, ktorí ho nemajú alebo boli umlčaní. Dúfam, že pri výkone svojich vznešených funkcií budete schopní hľadať tu v Ríme i inde nové a tvorivé spôsoby podpory solidarity a sociálneho priateľstva, najmä s našimi najzraniteľnejšími bratmi a sestrami (porov. Enc. Fratelli tutti, 112-117).

V tejto súvislosti vás ubezpečujem o spolupráci a podpore Štátneho sekretariátu a dikastérií a úradov Rímskej kúrie. Na základe mnohých existujúcich iniciatív a oblastí spoločného záujmu som presvedčený, že pozitívne a srdečné vzťahy medzi vašimi krajinami a Svätou stolicou sa budú naďalej rozvíjať a prinášať ovocie.“( TK KBS, RV, mh; rp ) 20221215028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]