Vatikán 15. decembra (TK KBS) Slovenskí katolíci reagujú na stredajšiu výzvu Svätého Otca Františka, ktorý vyzval pamätať pri slávení Vianoc na utrpenie ľudí na Ukrajine. Veriacich pozval prežívať sviatky v skromnosti a s ušetreným sa podeliť so strádajúcimi bratmi a sestrami, ktorí trpia vojnou. Situáciu na Ukrajine sleduje pozorne dlho Mária Kohutiarová z Cífera. „Tak pracovne ako šéfredaktorka diecézneho časopisu, ale aj osobne - doma máme už 9 mesiacov ubytovanú Ukrajinku. Sledujem veľmi pozorne nielen vyjadrenia a prosby Svätého Otca Františka k situácii na Ukrajine a pomoc pre nich, ale aj iniciatívne a odvážne časté cesty kardinála Krajewského s pomocou pre ľudí tejto krajiny,“ povedala pre Tlačovú kanceláriu KBS.
V pondelok prišla Mária z Trnavy z pracovných stretnutí vymrznutá a prechladnutá, a hoci prišla do tepla, na rade bola liečba. „Naša Ukrajinka Jarka ma poľutovala, no hovorí, že u nich je - 18 stupňov Celzia. Práve vtedy na mňa vyskočil z pracovnej pošty mail ACN s prosbou o prispenie na piecky pre ľudí na Ukrajine. Z praktickej skúsenosti z našej oveľa miernejšej zimy a môjho biedneho stavu mi srdce nedalo: a z výplaty, ktorá mi prišla, som urobila, ako som cítila. Ešte som sa nestihla ani manželovi priznať... Nemôžem sedieť a liečiť sa v teple bez toho, aby mi bolo ľahostajné, že tam kdesi mrznú moji bratia a sestry, že tam starí ľudia "fungujú" vo vnútri pri 10 stupňoch Celzia... Nemusím mať na Vianoce 20 druhov koláčov ani osobitný darček. Mojím darčekom je, že "moja" piecka za peniaze poslané na Ukrajinu zohreje čo len jednu rodinu. Táto radosť ma hreje viac,“ povedala Mária.
V rodine gréckokatolíckeho diakona Michala Vadrnu prežívajú Filipovku (advent) tak, že sa každý večer spoločne modlia, prečítajú si biblický príbeh, jedna z dcér vyberie z advetného kalendára sladkosť, s ktorou sa podelí so všetkými. „V modlitbe samozrejme nezabúdame na našich bratov Ukrajincov. Keďže učím ukrajinské deti slovenský jazyk ich príbehy sa nás dotýkajú. Naše deti sú ešte malé, ale tiež sú zapojené do pomoci. Z darčekov, ktoré si nájdu pod stromčekom vyberú hračku, ktorú potom pošleme deťom na Ukrajinu,“ povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS.
Utrpenie ťažko skúšaných bratov a sestier na Ukrajine sa osobne dotýka aj Magdalény Bačíkovej z bratislavskej farnosti na Trnávke. „Nie je mi ľahostajné, denne na nich myslím vo svojich modlitbách doma i v kostole, kde spoločne prosíme za ukončenie vojnového konfliktu na Ukrajine pri modlitbe svätého ruženca. Moje Vianoce ani tento rok nebudú bohaté na konzum a darčeky, zameriavam sa predovšetkým na duchovné prežívanie týchto pekných sviatkov. Nemám už rodičov ani súrodencov a trávim ich s dvomi priateľkami, ktoré sú na tom rovnako ako ja,“ vysvetľuje dôchodkyňa s tým, že v rámci svojich finančných a materiálnych možností sa niekoľkokrát snažila pomôcť Ukrajine aj takto, najmä keď boli zorganizované zbierky potrebných vecí u saleziánov na Trnávke a v Petržalke. „Už rok sa zúčastňujem na neokatechumenátnych stretnutiach v kostole Vincenta de Paul, kde chodí aj mladá rodinka utečencov z Ukrajiny - Inna a Saša so svojimi tromi malými deťmi. Všetci sme ich prijali s láskou a snažíme sa ich podporiť nielen slovami a vypočutím, ale aj spoločnými modlitbami a ak to budú potrebovať - aj materiálne,“ povedala.