[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bzinách získali relikviu blahoslaveného saleziána Titusa Zemana
P:3, 15. 12. 2022 10:10, DOM

Bziny 15. decembra (TK KBS) V Bzinách pri Dolnom Kubíne sa uskutočnila odpustová slávnosť, pri ktore farnosť prevzala relikviu blahoslaveného saleziána Titusa Zemana. „V našej farnosti dlhý čas pôsobili saleziáni, teraz medzi nami jeden zostane natrvalo. Vítame medzi nami saleziána dona Titusa Zemana,“ uviedol miestny farár Ján Budzák.

Liturgii predsedal a život dona Titusa Zemana vo vzťahu k Panne Márii predstavil oravský rodák don Jozef Luscoň. „V priateľských rozhovoroch po liturgii bolo cítiť, že saleziáni pôsobiaci vo farnosti – donovia Juraj Kyseľ, Ivan Gróf, Jozef Skalný i saleziánsky odchovanec vdp. Marcel Heldák tu vykonávali kvalitnú pastoračnú prácu. Z farnosti je aj viacero duchovných povolaní do saleziánskej rodiny a niektorí tunajší veriaci boli aj na saleziánskych misiách na Sibíri,“ píše na stránke saleziani.sk Jozef Luscoň, SDB.

Kňaz salezián Titus Zeman bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel v roku 1969. Pápež František schválil dekrét o mučeníctve Zemana, čo umožnilo jeho vyhlásenie za blahoslaveného. Titus Zeman po druhej svetovej vojne zorganizoval dva ilegálne prechody bohoslovcov z komunistického Československa cez rieku Morava do Rakúska a Talianska. Pri tretej podobnej akcii bol spolu s takmer celou skupinou zadržaný. Kňaza Zemana obvinili zo špionáže a velezrady a odsúdili na trest väzenia na 25 rokov, ktorý si odpykával vo viacerých väzniciach. Na slobodu bol podmienečne prepustený v roku 1964 a po páde komunistického režimu rehabilitovaný.

Blahorečenie je v rímskokatolíckej cirkvi jedným z prvých stupňov v procese k svätorečeniu. Beatifikácia znamená vyhlásiť toho, kto bol doteraz nazývaný Boží služobník alebo ctihodný, za blahoslaveného. Je to akt, ktorým – po uskutočnení predpísaného procesu – pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval verejný cirkevný kult, na istom území a predpísanými spôsobmi, napr. v diecéze, ktorá proces viedla, alebo aj v celom národe, do ktorého Boží služobník patril, či v určitej skupine veriacich, napr. v reholi. Pápež stanovil dátum liturgického slávenia sviatku nového blahoslaveného na 8. januára.( TK KBS, sal, jlu, ml; pz ) 20221215015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]