[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Viera jej veľmi pomáha. Po boji s chorobou sa vracia do vysielania rádia
P:3, 14. 12. 2022 09:49, DOM

Banská Bystrica 14. decembra (TK KBS) Hlas Lucie Pálešovej sa roky spájal so spravodajstvom Rádia LUMEN. V jej živote sa mnohé veci zmenili na Vianoce v roku 2021.

- Za akých okolností si odchádzala z vysielacieho kolotoča? Čo sa stalo?

Bolo to pred rokom v dosť náročnej situácii, keď mi bolo diagnostikované  onkologické ochorenie. Predchádzalo tomu celkom bežné preventívne mamografické vyšetrenie, na ktorom som bola vôbec po prvýkrát. O  to väčší šok to pre mňa bol, keďže som nemala žiadne zdravotné problémy. Len som sa išla dať preventívne skontrolovať. A zrazu nastal úplný obrat v mojom osobnom i profesionálnom živote. Z rádia som však odchádzala s pocitom, že to všetko s Božou pomocou zvládnem a že sa po tom náročnom roku liečby opäť vrátim k mikrofónu a poslucháčom.

- Kto vám bol v ťažkých chvíľach oporou?

Asi najviac rodina, aj keď každý tak po svojom. Nie každého spôsob podpory mi vyhovoval, ale bola som vďačná už len za to, že na mňa myslia a že nie som na to všetko úplne sama. Okrem rodiny ma držali nad vodou aj priateľky, známi, veľa ľudí sa mne či manželovi ozvalo, že nám držia palce a veria, že všetko dobre dopadne. Aj takáto podpora veľmi dobre padla. Počas toho ťažkého roka som však spoznala aj niekoľko žien, ktoré si buď už skôr prešli podobným náročným procesom, alebo práve bojovali s rovnakým ochorením. Niektoré sa stali aj mojimi veľmi blízkymi priateľkami a práve ony mi boli obrovskou oporou v čase, keď tí najbližší úplne nerozumeli tomu, čo sa so mnou deje, čím si práve prechádzam a ako sa cítim.

- Ako vám pomohla viera v Boha?

Veľmi... a stále mi pomáha. Najmä cez nášho najmladšieho syna a jeho záľubu v miništrovaní. Vďaka tomu, som napr. tohtoročné veľkonočné sviatky prežila asi v tej najduchovnejšej atmosfére vôbec. A to i napriek tomu, že to bolo práve medzi dvomi cyklami chemoterapií a necítila som sa najlepšie. Každý deň som našla v sebe silu, aby som sprevádzala syna do kostola a cez neho som tak nachádzala stále vieru, že to bude dobré, že mi ešte bude dopriate takto sprevádzať svoje deti ich životom.

- Dnes máte nádej, že liečba zabrala, aká je prognóza tvojho zdravotného stavu?

Nuž, prognózy mi zatiaľ nikto nehovorí, pravdepodobne vzhľadom na to, že ešte stále som v liečbe (aktuálne biologickej). Prebiehajú postupne rôzne vyšetrenia, lekári vyhodnocujú ich výsledky a ja verím, že raz príde ten deň, keď mi onkologička povie, že všetko je v poriadku a som zdravá. Asi si ešte na to nejaký ten deň, týždeň, mesiac počkám, ale nádej je to, čoho sa určite nevzdávam.

- Viete s odstupom času nejako zhodnotiť, čo vám možno chcel Boh povedať cez túto skúsenosť?

„Spomaľ, máš privysokú rýchlosť!“ Asi toto. A asi dať mi aj príležitosť pomáhať druhým. Hovoriť ženám o mojej skúsenosti a nabádať ich k tomu, aby neboli ľahostajné k svojmu zdraviu a zodpovedne chodili na všetky preventívne kontroly, na ktoré ich lekár pošle, či pozve. Mám ešte mnoho plánov, cez ktoré by som chcela pomáhať ženám s rovnakou diagnózou a verím, že s Božou pomocou sa mi aspoň časť z nich podarí zrealizovať.

- Zmenili ste v niečom pohľad na život?

Určite áno. V jeho pominuteľnosti a nevyspytateľnosti. Že nikto z nás tu nie je naveky a že skutočne sa ten náš život môže zo dňa na deň zvrtnúť úplne iným smerom. A aj keď to môže byť náročná cesta, nezostáva nám nič iné, len ju prijať a postupnými krokmi zdolávať. Ešte by som veľmi chcela zmeniť pohľad na to, čo je v živote skutočne dôležité a nerobiť si ťažkú hlavu zo všetkého, ale asi to nepôjde všetko naraz.

- Predpokladáme, že tohtoročné Vianoce budú u vás doma o čosi veselšie ako predošlé...

Tak to by som si veľmi priala. Modlím sa a verím, že to tak skutočne bude.  Že si konečne celé sviatky spoločne všetci užijeme v pohode, v zdraví, vo vzájomnej láske a porozumení. A ak aj náhodou nie, tak minimálne mi už manžel nebude musieť holiť hlavu :D, aj keď vďaka deťom bola minulé Vianoce aj toto napokon celkom vtipná situácia. No požehnané a v zdraví a láske prežité vianočné sviatky prajem aj všetkým vám, našim poslucháčom, kolegyniam, kolegom...

-
Rozšírený rozhovor s Luciou Pálešovou odvysiela Rádio LUMEN na Štedrý deň 24. decembra 2022 o 18:00.

Zdroj: lumen.sk( TK KBS, lum, ml; pz ) 20221214017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]