[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež povzbudil francúzske združenie židovsko-kresťanského priateľstva
P:3, 13. 12. 2022 13:55, ZAHPápež povzbudil francúzske združenie židovsko-kresťanského priateľstva

Foto: Vatican Media


Vatikán 13. decembra (RV) „Cesta, ktorú sme spolu prešli, je významná, musíme za to ďakovať Bohu“. Aj týmito slovami povzbudil pápež František členov francúzskej federácie židovsko-kresťanského priateľstva, ktorú v pondelok 12. decembra prijal vo Vatikáne. Pri 75. výročí vzniku organizácie pápež pripomenul jedného z jej zakladateľov, ktorý sa za svojho života stretol s dvoma pápežmi.

Amitié judéo-chrétienne de France (AJCF) je národná federácia francúzskych združení židovsko-kresťanského priateľstva, ktorá vznikla v roku 1947 s cieľom zabezpečiť, aby poznanie, rešpekt a priateľstvo medzi judaizmom a kresťanstvom nahradili odveké nedorozumenia a tradície nepriateľstva. Pápež František v súvislosti s výročím ich vzniku pripomenul osobnosť Julesa Isaaca, ktorý má veľké zásluhy na porozumení medzi židmi a kresťanmi:

„Najprv by som chcel pripomenúť postavu jedného z vašich zakladateľov, Julesa Isaaca, ktorý zohral vedúcu úlohu pri zbližovaní židov s kresťanmi po tragédii druhej svetovej vojny. Zvlášť to, že sa zúčastnil na slávnej konferencii v Seelisbergu, ktorá svoju prácu zavŕšila známymi „Desiatimi bodmi zo Seelisbergu“, z ktorých niektoré boli prevzaté do koncilovej deklarácie Nostra aetate.

Jules Isaac, ktorého prijali na audiencii pápeži Pius XII. a Ján XXIII., veľmi túžil po vypracovaní tohto prorockého textu. Text, ktorý si zachováva všetku svoju aktuálnosť a pripomína «veľké duchovné dedičstvo spoločné kresťanom a židom», pričom chce «povzbudzovať a odporúčať vzájomné poznanie a úctu, ktoré sa rodia z biblických a teologických štúdií, ako aj bratský dialóg» (č. 4).“

V závere Svätý Otec povzbudil členov francúzskej federácie židovsko-kresťanského priateľstva k napredovaniu na dôležitej ceste bratstva:

„Cesta, ktorú sme spoločne prešli, je teda významná – musíme za to ďakovať Bohu – vzhľadom na záťaž vzájomných predsudkov a neraz bolestnú históriu, ktorú je potrebné si priznať. Táto úloha sa však ešte neskončila: ja vás povzbudzujem, aby ste vytrvali na tejto ceste dialógu, bratstva a spoločných iniciatív.

Pretože toto krásne dielo, ktoré spočíva vo vytváraní puta, je krehké, vždy sa musí obnovovať – vždy  sa musí obnovovať! – a upevňovať, najmä v týchto nepriateľských časoch, keď sa čoraz častejšie objavujú postoje uzatvárania sa a odmietania iných, v neposlednom rade aj v súvislosti so znepokojujúcim oživením antisemitizmu, najmä v Európe, ako aj násilia voči kresťanom.“

 ( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20221213023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]