[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi Slovenska požehnali viac ako 1 500 koledníkov Dobrej noviny
P:3, 12. 12. 2022 14:30, DOM

Bratislava 12. decembra (TK KBS) Uplynulý víkend sa stretlo viac ako 1 500 koledníkov Dobrej noviny zo 141 farností na svätých omšiach a liturgiách s diecéznymi biskupmi, ktorí ich požehnali a vyslali hlásať radostnú zvesť do svojich farností. V sobotu a v nedeľu 10. a 11. decembra 2022 sa po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou stretli na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach.

Koledníci priniesli na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine. Biskupi prítomných koledníkov slávnostne požehnali a symbolicky vyslali ohlasovať radostnú zvesť do celého Slovenska. Prinášame spravodajstvo z jednotlivých zastávok. 

Banskobystrická diecéza

Banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec vyslal v sobotu 10. decembra koledníkov koledovať z Katedrály sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici. Naživo svätú omšu prinieslo aj Rádio LUMEN.

Na vysielaciu svätú omšu prišlo 105 koledníkov Dobrej noviny zo 16 farností. Biskup Chovanec na príklade proroka Eliáša povzbudil koledníkov, aby boli aj oni dobrými prorokmi a aby ohlasovali radostnú zvesť nielen vo vianočnom čase, ale po celý rok. Aby ju ohlasovali nielen slovom, ale najmä svojimi skutkami.

Obetný dar v podobe trvanlivých potravín poputuje Charite sv. Alžbety do Zvolena. Dobrovoľník Roman Popper priblížil deťom po svätej omši život v kenskom Samburu. Deti ochutnali pravý kenský čaj, zatancovali si obľúbené eRko tance a vyrobili si zvončeky. 

Banská Bystrica, koledníci
Záznam svätej omše

Zdrojw: Dobrá novina / Foto: Archív Dobrej noviny

Bratislavská arcidiecéza

 

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský sa v sobotu 10. decembra stretol s viac ako 100 koledníkmi zo siedmich farností v Kostole Sv. rodiny v bratislavskej Petržalke.

Vo svojom príhovore povzbudil koledníkov k radostnému ohlasovaniu narodenia Pána Ježiša Krista. Poukázal aj na skutočnosť, že keď o niečom rozprávame a neustále si to pripomíname, začína to pretvárať aj naše vlastné životy. Arcibiskup potom udelil koledníkom svoje požehnanie.
 

Bratislava, kolednici

Po svätej omši bol pre deti pripravený obed, krátky vstup o téme Troch kráľov v európskej kultúre a svedectvo dobrovoľníka Matúša Basandu o jeho polročnom pôsobení v Keni.

Zdroje: Jozef Magda, Bratislavská arcidiecéza / Foto: Človek a Viera / Zuzana Kostková

Košická eparchia

Košice, Vasiľ, koledníci

Do košickej katedrály Narodenia presvätej Bohorodičky zavítali 10. decembra koledníci Dobrej noviny, aby na záver večernej svätej liturgie prijali požehnanie a vyslanie na cestu od arcibiskupa Cyrila Vasiľa, košického eparchiálneho biskupa. V homílii, ktorú počúvali v priamom prenose aj poslucháči rádia Lumen, vladyka Cyril vychádzal z evanjeliového podobenstva o Božom kráľovstve.

Toto kráľovstvo, o ktorého príchod a naplnenie sa stále modlí v modlitbe Otče náš, ešte nie je zavŕšené. Podľa slov evanjelia sa podobá malému zrnku, ktoré v sebe ukrýva potenciál celého stromu. Všetci veriaci sú pozvaní k tomu, aby ho budovali najprv v sebe samých, potom všade tam, kde sú prítomní, ako kvas v ceste, sprítomňujúc kráľovstvo, ktoré tu už je, a zároveň ešte nie je.

Košice, Vasiľ, koledníci

Na záver pristúpili k vladykovi reprezentanti Dobrej noviny, mladí z farnosti Dvorianky. V požehnaní vladyka vyprosoval Božiu pomoc nie len samotným koledníkom a tým, ktorí im otvoria svoje domovy, ale aj ich rodičom a príbuzným, ktorí sú nápomocní šíreniu Dobrej noviny. Koledníci po svätej liturgii potešili prítomných krátkym vystúpením, po ktorom každému z nich vladyka Cyril odovzdal drobnú sladkosť a spoločenskú stolovú hru Mikuláš ide k nám.

Jedna hra putovala aj mladým do Centra pre mládež Košickej eparchie svätého Jána Teológa v Dvoriankach. Almužna obetovaná koledníkom Dobrej noviny poputuje do ekologického farmárčenia v kraji Samburu v severnej Keni, ktorý sa stal hlavným projektom tohto ročníka.

Zdroj: Richard Fučko / Foto: Richard Fučko

Spišská diecéza

Levoča

Levoča, koledníci

V sobotu 10. decembra 2022 sa mnohé deti Spišskej diecézy stretli pri svätých omšiach v Levoči a v Ružomberku s biskupmi Mons. Jánom Kubošom a Mons. Andrejom Imrichom, aby sa spoločne modlili a prijali požehnanie pred tohtoročným koledovaním.

V Bazilike sv. Jakuba v Levoči sa vďaka organizácii eRka stretli deti z 10 farností z východnej časti diecézy. Spolu približne 100 detí a 40 animátorov priniesli ako obetný dar pri svätej omši celebrovanej diecéznym administrátorom Mons. Jánom Kubošom okolo 150 kusov trvanlivých potravín, ktoré budú venované rodinám v núdzi v Levoči.

Biskup Ján počas homílie povzbudil všetky deti, aby v tvári druhého vedeli nájsť tvár Krista a pomáhali blížnemu ako samotnému Kristovi.

Pred záverečným požehnaním prijali koledníci od otca biskupa požehnanie a boli vyslaní, aby ohlasovali dobrú novinu všetkým ľuďom a tak zároveň s ich pomocou podporili tých najchudobnejších v Afrike. Následne malí koledníci z Lendaku predstavili svoj kolednícky program a vinšami ukončili toto spoločné stretnutie v bazilike.

Po svätej omši bol pre koledníkov pripravený program. Deti si mali možnosť zahrať zaujímavý kvíz s otázkami s dobronovinovou tématikou. Tiež bolo pre nich pripravené „afro stretko“ a zabavili sa eRkotancami. Najmladšie deti mohli využiť tvorivé dielne na výrobu vianočných pozdravov.

Zdroj: kapitula.sk, Júlia Ondičová

Ružomberok

Ružomberok, koledníci

V sobotu 10. decembra 2022 sa vo farskom kostole sv. Ondreja v Ružomberku stretlo 237 koledníkov a ich animátorov z 32 obcí Oravy a Liptova, na vysielacej svätej omši. Jej hlavným celebrantom bol Mons. Andrej Imrich, emeritný pomocný biskup Spišskej diecézy.

V homílii koledníkom pripomenul, že sú poslovia, ktorí ohlasujú tú najradostnejšiu správu, že sa narodil Ježiš Kristus. Biskup Imrich spomenul, že hoci k tomu došlo už pred viac ako 2000 rokmi, práve koledníci sprítomňujú túto udalosť svojím ohlasovaním, robia ju „teraz prítomnou“.  Akoby sa Kristus narodil dnes. Biskup pozval koledníkov ohlasovať s takou láskou a radosťou, ako to robili anjeli. Nech sa prostredníctvom ich služby celý svet dozvie, že Kristus, Boží Syn prišiel medzi nás. A nech z toho na svete zavládne opravdivá radosť.

V závere homílie zaželal biskup všetkým prítomným koledníkom, aby ich v tejto úlohe sprevádzal a požehnával Pán. Aby  radosť nielen prinášali, ale aby aj oni sami boli plní radosti. Obetným darom od koledníkov boli drogéria a trvanlivé potraviny, ktoré budú prostredníctvom miestnej charity odovzdané rodinám v núdzi.

So svojím koledníckym programom sa predstavila skupina z farnosti Trstená, konkrétne filiálky Zábiedovo.  Po svätej omši sa všetci presunuli do blízkeho Gymnázia sv. Andreja, kde bol pre koledníkov pripravený program. Deti si mohli vybrať zo 6 stanovíšť. Okrem tradičných, ako tvorivé, tanečné, hravé či hudobné, mali možnosť koledníci po prvýkrát zažiť ekologické stanovište inšpirované encyklikou pápeža Františka Laudato Sí. O svoju skúsenosť z Ugandy a Kene sa s nami na africkom stanovišti podelil dobrovoľník Janči Janák.

Zdroj: Miroslava Siteková / Foto: Archív Dobrej noviny

Nitrianska diecéza

Nitra, koledníci

V Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade sa na 3. adventnú nedeľu 11. decembra 2022 zišli tri stovky koledníkov Dobrej noviny z farností Nitrianskej diecézy.

Zúčastnili sa na tradičnej vysielacej svätej omši, ktorú pre nich s prítomnými kňazmi celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Deti a animátorov povzbudil vo svojej homílii, aby sa nebáli v dnešnom svete ohlasovať narodenie nášho Spasiteľa Ježiša Krista, a zároveň ocenil zápal, s ktorým sa deti hrdo každoročne vracajú ku koledovaniu.

Chlapci aj dievčatá s kráľovským korunami sa aktívne zapojili do liturgie detskými piesňami. Na záver svätej omše im biskup Viliam udelil požehnanie a vyslal ich ohlasovať dobrú novinu všetkým ľuďom dobrej vôle. Biskupovi Viliamovi zakoledovali ako prví koledníci z farnosti Jacovce. Po skončení sv. omše mali deti možnosť stretnúť sa s ním aj osobne a bolo pre nich pripravené občerstvenie vo Vazulovej veži.

Za Nitriansku diecézu je prihlásených do Dobrej noviny približne 110 farností, v ktorých animátori pripravujú deti na ohlasovanie Narodenia Pána. Touto cestou deti môžu deti získať peňažné prostriedky na dobročinné misijné účely. Tento rok poputujú vyzbierané financie na dobročinné projekty v Keni v Afrike (Správa RTVS).

Nitra, koledníci

Zdroj: Tibor Ujlacký / Foto: Archív Biskupstva Nitra

Prešovská archieparchia

Prešov, koledníci

V nedeľu svätých praotcov 11. decembra, sa v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove konala svätá liturgia pri príležitosti vyslania a požehnania koledníkov Dobrej noviny Prešovskej archieparchie.

Vysielacej liturgie sa zúčastnilo okolo 120 koledníkov z 8 farností. Hlavným celebrantom bol vladyka Peter Rusnák, apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie. Spolu s ním koncelebrovali svätú liturgiu viacerí kňazi.

Vladyka Peter v homílii povzbudil koledníkov k radostnému ohlasovaniu dobrej noviny a poukázal na dôležitosť mať Krista vo svojom srdci. Darmo by sa Ježiš narodil v Betleheme, ak mu nedáme priestor narodiť sa v nás. Vysielaciu liturgiu piesňami aj koledami doprevádzal zbor detí a mladých z Malcova.

Prešov, koledníci
Koledníckym pásmom vinšov a kolied sa predstavili koledníci z farnosti Orlov. Súčasťou prípravy na koledovanie bol aj obetný dar, ktorým boli trvanlivé potraviny pre rodiny v núdzi. Tie prevzala a ich odovzdanie sprostredkuje asistentka koordinátora farských charít a koordinátorka dobrovoľníkov prešovskej gréckokatolíckej charity Annamária Káňová.

Po skončení nasledovalo občerstvenie a následne sa deti a mladí rozišli do svojich domovov. Koledníkov čaká ešte príprava na samotné koledovanie vo svojich farnostiach. 28. ročník Dobrej noviny sa nesie v téme „Zmeňme púšť na záhradu.“

Zdroj: Prešovská archieparchia / Foto: Katarína Horňáková

Vysielacie sväté omše s koledníkmi slávili aj v Trnavskej (v Trnave) a Košickej arcidiecéze (Prešov a Ľubiša), v Rožňavskej (Poltár) a v Žilinskej diecéze (Gbeľany)

Trnavská arcidiecéza

V Trnave sa stretnutie trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha s koledníkmi Dobrej noviny odohralo v sobotu 10. decembra v jezuitskom Kostole Najsvätejšej Trojice.

Trnava, koledníci

Na sobotnú svätú omšu v jezuitskom Kostole Najsvätejšej Trojice v Trnave prišlo spolu 57 koledníkov z 5 farností. Trnavský arcibiskup Ján Orosch medzi mladými koledníkmi, ktorí budú cez Vianoce ohlasovať narodenie malého Betlehemského dieťaťa ľuďom dobrej vôle, evidentne omladol.

Trnava, koledníci S mladíckym elánom sa priblížil mladým koledníkom aj vo svojich príhovoroch počas svätej omše. V jej úvode hlavný celebrant Ján Orosch deťom povedal, že Pán chcel vždy mať pri sebe deti. Ako to vieme? No predsa z jeho slov: „Nechajte deti prichádzať ku mne a nebráňte im, lebo takým patrí Božie kráľovstvo!“ (Lk 18,16) A tým, že sa deti pripravujú na koledovanie, môžu prežívať príchod Pána Ježiša už teraz.

Vysielacie sväté omše, počas ktorých diecézni biskupi požehnávajú koledníkov a vysielajú ich do služby ohlasovania radostnej zvesti sa každoročne organizujú na tretiu adventnú nedeľu. Koledníci už tradične prinášajú rozličné obetné dary, ktorými môžu pomôcť iným ľuďom. Nebolo tomu inak ani tento rok v Trnave.

Na sobotnú svätú omšu v Kostole Najsvätejšej Trojice v Trnave prišlo spolu 57 koledníkov z 5 farností. O svoju skúsenosť z africkej Ugandy sa podelila dobrovoľníčka Andrea Duhárová.

Zdroje: Trnavská arcidiecéza / Jozef Magda 

Košická arcidiecéza 

Koledníci Košickej arcidiecézy sa stretli v nedeľu 11. decembra na dvoch miestach, v Prešove a Ľubiši. V Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove ich privítal košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč.

Napriek snehovej kalamite si do Prešova našlo cestu 126 koledníkov z 10 farností. V rodinnej a radostnej atmosfére zazneli biskupové slová ,,Vďaka Bohu, že máme na Slovensku ešte koledovanie. … Prinesme radosť, ktorá poteší aj nás samých. Nečakajme niečo od Vianoc. Skôr nech Vianoce čakajú niečo od nás. Aby sme vedeli zabudnúť na seba a aby sme vedeli obdarovať druhých. Advent je v tom krásny. Vianoce sú v tom krásne. Celý život je v tom krásny. Ak vieme, že nie je dôležité mať, ale dávať. Nie prijímať, ale rozdávať sa. Nie čakať, ale slúžiť. Nuž koledujme, rozdávajme sa, meňme púšť na záhradu, vo svojom srdci aj v srdciach druhých.”

Obetný dar v podobe trvanlivých potravín pomôže rodinám v núdzi.

Ľubiša

Vo Farskom kostole sv. Michala v Ľubiši slávil košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober svätú omšu spoločne so 70 koledníkmi zo 4 farností. Biskup ocenil, že koledníci majú vždy otvorené srdcia a že myslia na svojich rovesníkov v Afrike. Zároveň ich povzbudil, aby nadchádzajúce Vianoce nezabúdali ani na svojich rodičov a príbuzných a aby aj ich navštívili a priniesli im túto radostnú zvesť.   

Zdroj: Jozef Magda 

Rožňavská diecéza 

 

Poltár

Rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik sa v nedeľu 11. decembra stretol vo Farskom kostole sv. Cyrila a Metoda v Poltári s 90 koledníkmi z 8 farností.

Svätú omšu spojenú s vyslaním koledníkov Dobrej noviny odvysielala aj katolícka televízia TV LUX.

Biskup v príhovore prirovnal mávnutie motýlích krídel k malým skutkom lásky, ktoré dokážu meniť životy ľudí na opačnom konci planéty. Rovnako tak aj malé skutky lásky koledníkov voči ľuďom na Ukrajine či v africkej Keni spôsobia to, že vonkajšie aj vnútorné púšte sa premenia na záhradu.

Koledníci obetovali trvanlivé potraviny a teplé ponožky pre charitu v Žitomire na Ukrajine.  

Žilinská diecéza

Gbeľany

Kostol sv. Jozefa v Gbeľanoch pri Žiline navštívilo v nedeľu 11. decembra 170 koledníkov z 12 farností.

Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis povzbudil koledníkov, aby počúvali Boží hlas a hovorili o ňom iným. Zdôraznil tiež, že Boh prichádza z lásky k nám a aj my máme robiť veci nie z povinnosti či zvyku, ale z lásky a s radosťou. Máme trpezlivo kráčať, robiť dobré skutky a ohlasovať radostnú zvesť.

Koledníkov čakalo po svätej omši občerstvenie, hudobný koncert a súťaž o najlepšie oblečenú kolednícku skupinku.

Zdroj: Jozef Magda 

V 28. ročníku Dobrej noviny s mottom Zmeňme púšť na záhradu podporia koledníci prácu Jarumalských misionárov v polopúštnej oblasti Samburu na severe Kene. 

Kolednícku akciu organizuje eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami. V predchádzajúcom ročníku sa do Dobrej noviny zapojilo 6 501 koledníkov v 849 mestách a obciach na celom Slovensku.

Na verejnú zbierku Dobrá novina možno prispieť na číslo účtu IBAN SK77 1100 0000 0029 4045 7894 alebo online na www.dobranovina.sk/podporim.

Verejná zbierka Dobrá novina – 28. ročník je zapísaná v registri verejných zbierok MV SR pod číslom 000-2022-031718 zo dňa 13.7.2022 na všeobecne prospešný účel rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Bližšie informácie o koledníckej akcii a použití prostriedkov z verejnej zbierky nájdete na www.dobranovina.sk.

Kontakt: Jozef Magda, jozef@erko.sk, 0908 119 976

Zdroje: Dobrá novina, Arci/diecézy, Archi/eparchie( TK KBS, tk, jma, ml; pz ) 20221212041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]