[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Skačanoch si pripomenuli 100. výročie narodenia Jozefa Kližana, SVD
P:3, 12. 12. 2022 10:05, DOMFoto: Archív Biskupstva Nitra


Skačany 12. decembra (TK KBS) V piatok 16. decembra 2022 uplynie 100 rokov od narodenia P. Jozefa Kližana SVD, misionára na ostrove Flores. V jeho rodných Skačanoch sa pri tejto príležitosti konala spomienková slávnosť.
Skačany, biskup, Judák, výročie, Kližan
Slávnostnú svätú omšu v miestnom farskom chráme celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák spolu s  provinciálom Spoločnosti Božieho Slova na Slovensku  P. Pavlom Krutákom SVD ako slávnostným kazateľom, miestnym dekanom Petrom Brisudom a ďalšími kňazmi, misionármi – verbistami, aj rodákmi zo Skačian alebo v minulosti tam pôsobiacimi. Kňazi a rodáci z farnosti spolu s veriacimi ďakovali za pátrov život a jeho povolanie.

P. Pavol Kruták, provinciálny predstavený verbistov, v homílii vyzdvihol jeho hudobné a jazykové nadanie a predovšetkým jeho úprimnú a hlbokú vieru s ktorou na ostrove Flores spolu s ďalšími misionármi ohlasoval radostnú zvesť. Na slávnosti sa zúčastnil aj misionár z Indonézie P. Thomas Tulung, ktorý v rodnej mangerajčine (lokálny jazyk) zaspieval pieseň po posviacke pamätnej tabule, ktorá bude v Skačanoch pripomínať vzácneho misionára.

Skačany, Kližan, akadémia

Po svätej omši pokračovala slávnosť v kultúrnom dome, kde rodáci Pátra Kližana pripravili akadémiu pod názvom Život pátra Jozefa, ktorou si pripomenuli zvlášť korešpondenciu s rodinou a dobrodincami, ako aj jeho tri návštevy na Slovensku. V programe vystúpilo viacero príbuzných Pátra Kližana, ktorí majú v rodine hudobné nadanie, čím umocnili slávnosť.

Pre hlavnú organizátorku Kvetku bol Pátrov život, ako sama povedala „jedným obrovským požehnaním“, a hoci v čase odchodu pátra na večnosť mala len 6 rokov rada si spomína na jeho podmaňujúci úsmev a láskavosť. „V čase keď ochorel, za čias hlbokej totality, slávil sväté omše v obývačke u starej mamy, a to bol nezabudnuteľný zážitok.“

Starosta obce Skačany Juraj Kližan ho síce osobne nepoznal, lebo v čase kedy žil ešte nebol na svete. Dozvedel sa o ňom z článkov a písomností ktoré zanechal po sebe, o jeho láske k Indonézanom a ich krajine, o pomoci ktorú im neustále preukazoval a preto je veľmi hrdý na svojho nielen rodáka, ale aj menovca. Slávnosť vyvrcholila agapé.

P. Jozef Kližan SVD sa narodil 16. decembra 1922. Po štúdiách v misijnom dome v Spišskom Štiavniku, Nitre, Ružomberku a v Ríme bol 2. apríla 1949 vysvätený za kňaza. Od roku 1950 pôsobil ako misionár v Indonézii s malou prestávkou v roku 1976 v Holandsku, až do roku 1978. Zomrel po zdravotných ťažkostiach v rodných Skačanoch 17. júna 1979. Pochovaný je na skačianskom cintoríne. 

Za šírenie dobrého mena obce za hranicami vlasti a za prínos pre duchovný rozvoj obce mu bola udelená Cena obce in memoriam. Farský úrad v Skačanoch v minulosti vydal aj publikáciu pod názvom  P. Jozef Kližan SVD v šľapajach vierozvestcov.

Skačany, Kližan

TK KBS informovali Ján Štefanec a Tibor Ujlacký( TK KBS, jst, tu, ml; pz ) 20221212029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]