[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Arcibiskupskom úrade sa konal Teologický deň kňazov arcidiecézy
P:3, 12. 12. 2022 09:28, DOM

Trnava 12. decembra (TK KBS) V priestoroch Arcibiskupského úradu v Trnave sa konal Teologický deň kňazov Trnavskej arcidiecézy na tému „Ochrana maloletých v Cirkvi“. Pod vedením trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha sa programu zúčastnili takmer všetci diecézni kňazi, ktorí sú aktívni v pastorácii.

Program teologického dňa otvoril trnavský arcibiskup Ján Orosch modlitbou, po ktorej sa prítomným prihovoril v krátkom úvodnom príhovore. Spomenul v ňom dve významné udalosti zo života Trnavskej partikulárnej cirkvi, ktoré si v týchto dňoch jej veriaci spolu so svojimi kňazmi pripomínajú. Prvou je 125. výročie narodenia trnavského apoštolského administrátora - biskupa Ambróza Lazíka. Narodil sa práve 7. decembra 1897 v Trstíne. Druhou, nie menej významnou, je 61. výročie smrti biskupa Michala Buzalku, ktorý bol pomocným biskupom Trnavskej apoštolskej administratúry. Zomrel práve v tento deň, 7. decembra 1961 v českom Tábore.

Potom už trnavský arcibiskup Ján Orosch privítal v mene všetkých prítomných kňazov prednášajúcich, ktorí boli pozvaní na tento teologický deň. V rámci prednáškového bloku na tému „Ochrana maloletých v Cirkvi“ si kňazi mohli vypočuť prednášky košického pomocného biskupa Mareka Forgáča, psychologičky Jany Vindišovej a sestry Marty Andraščíkovej z rehoľnej Spoločnosti sociálnych sestier.

Košický pomocný biskup a predseda Komisie KBS pre ochranu maloletých v Cirkvi Marek Forgáč vo svojej prednáške ozrejmil prežívanie telesnosti v živote kňaza, pričom upozornil na skutočnosť, aké je dôležité, aby „zdraví ľudia žili v zdravých vzťahoch so zdravým Bohom“. Hosť z Košíc vysvetlil i dôvod tohto formačného dňa v Trnave. „Je dôležité, aby sa všetkým kňazom dostali informácie o tejto problematike, aby sme predchádzali prípadným kauzám, ktoré ubližujú ľuďom, ubližujú aj Cirkvi a preto považujem za veľmi dôležité, aby sa o týchto veciach otvorene rozprávalo,“ povedal pre Rádio LUMEN pomocný biskup Košickej arcidiecézy Marek Forgáč.

Ďalším prednášajúcim bola psychologička Jana Vindišová, ktorá sa vo svojej prednáške venovala téme „Sexuálne zneužívanie v psychologickej perspektíve“. Po nej nasledovala prednáška sestry Marty Andraščíkovej z rehoľnej Spoločnosti sociálnych sestier, ktorá sa venuje terapeutickému sprevádzaniu obetí. Na základe osobných skúseností priblížila prítomným poslucháčom prežívanie obetí sexuálneho zneužívania v rôznych oblastiach ich života. V závere jej prednášky povedala svoje svedectvo jedna z obetí.

Mnohí kňazi hodnotili veľmi pozitívne tento formačný deň kňazov, ktorý sa 7. decembra uskutočnil na Arcibiskupskom úrade v Trnave. Na otázku, prečo výber tejto témy, odpovedal hovorca Trnavskej arcidiecézy: „To vyšlo z podnetu Konferencie biskupov Slovenska. Keďže ide o celospoločenskú tému v súčasnosti, bola táto možnosť ponúknutá otcom biskupom,“ odpovedal pre Rádio LUMEN.

Zdroje: Arcibiskupský úrad v Trnave, Rádio LUMEN( TK KBS, abutt, rlu, ml; pz ) 20221212026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]