[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenskí skauti priviezli z Rakúska na Slovensko Betlehemské svetlo
P:3, 12. 12. 2022 09:05, DOM

Bratislava 12. septembra (TK KBS) Slovenskí skauti v sobotu 10. decembra priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo, ktoré prevzali od rakúskych skautov počas slávnostnej ceremónie vo Viedni. Nasledujúce ráno odovzdali Svetlo počas svätej omše v Poprade poľským a popoludní aj ukrajinským skautom. Okrem svetla symbolicky odpaľujú aj nádej.

V sobotu sa v kostole Neuottakring vo Viedni uskutočnila ekumenická slávnosť, na ktorej rakúski skauti odovzdali Betlehemské svetlo členom svetových organizácií, medzi ktoré patrí aj Slovenský skauting. Od tej chvíle Betlehemské svetlo začína svoju púť do krajín celého sveta. V nedeľu priniesli slovenskí skauti Betlehemské svetlo do Popradu, kde ho náčelník Slovenského skautingu Ján Mitrík a skauti zo Slovenska odovzdali na svätej omši poľským skautom. Svetlo sa bude šíriť cez celé Poľsko, pobaltské krajiny na sever a východ Európy.

Betlehemske svetlo

„Odovzdávanie Betlehemského svetla poľským skautom sa od vstupu Slovenska a Poľska do Európskej únie organizuje každoročne vždy na inej strane hranice. Ostatné dva roky sme sa vzhľadom na pandemickú situáciu stretli na hraničnom priechode Lysá Polana len v skromnom počte, no o to viac s nostalgickou spomienkou na dávne časy, kedy prekročenie hraníc nebolo tak jednoduché ako v súčasnosti“, povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

V nedeľu 11. decembra priniesli skauti Svetlo k ukrajinským hraniciam, kde ho prevzali skauti z Ukrajiny, aby ho ako symbol nádeje a mieru priniesli do vojnou sužovanej vlasti.

„Je to silný moment, kedy po náročnom pandemickom období čelíme ďalšej neľahkej situácii. Som rád, že sa po aktívnej spolupráci s ukrajinskými skautmi z leta môžeme opäť stretnúť a aspoň takto symbolicky priniesť na Ukrajinu nádej, lásku a mier. Chceme vyslať do celého sveta odkaz, že mier je silnejší ako zloba vojny“, povedal Ján Mitrík, náčelník Slovenského skautingu.

Obe skautské organizácie tak svojím stretnutím nadviazali na spoluprácu spred niekoľkých mesiacov, kedy v rámci projektu Skautská služba, dobrovoľníci aktívne pomáhali počas utečeneckej krízy nielen na hraničných priechodoch. „Betlehemské svetlo je symbol pokoja, lásky a mieru. A práve tieto hodnoty, ktorého nositeľom tento plamienok je, sme priniesli s tichým, ale silným prianím ich naplnenia k našim východným hraniciam, aby si ho mohli prevziať ukrajinskí skauti a rozsvietiť svoju krajinu práve spomínanou nádejou a mierom,“ doplnil Marián Suvák.

Najbližšie prinesú skauti Betlehemské svetlo do Prezidentského paláca, kde si ho v utorok 13. decembra, prevezme prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Pôjde tak tradične o jedno z prvých oficiálnych prijatí svetla z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme na Slovensku.

Počas posledného predvianočného víkendu, v sobotu 17. decembra, už od skorého rána budú skautské posádky roznášať vlakmi Svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 300 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí. Skauti sa každoročne snažia pripraviť súhrnnú informáciu v podobe interaktívnej mapy o tom, kde všade k dispozícii na odpálenie Betlehemské svetlo bude. K obľúbenej mape v tomto roku pridali aj mobilnú aplikáciu.

Betlehemské svetlo dievčatá a chlapci zo Slovenského skautingu postupne prinesú do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc. Distribúcie svetla sa každý rok dobrovoľne zúčastňujú stovky skautov a ich počet neustále rastie.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru a jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.

Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom pestrý program a aktivity zamerané na rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7500 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 33-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

TK KBS informoval Marián Suvák( TK KBS, msu, ml; pz ) 20221212024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]