[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František prijal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú
P:3, 10. 12. 2022 17:29, ZAH

Vatikán 10. decembra (RV) V sobotu 10. decembra dopoludnia prijal Svätý Otec František na osobnej audiencii v Apoštolskom paláci prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú spolu so sprievodom. Stretnutie sa uskutočnilo v Sále bibliotéky, kde pápež zvyčajne prijíma hlavy štátov.

Audiencia u pápeža trvala 45 minút. Svätý Otec privítal pani Zuzanu Čaputovú o 10.30 a pol hodinu s ňou pobudol v súkromnom rozhovore. Nasledovalo predstavenie členov delegácie so spoločnou fotografiou a výmena darov.

Slovenská prezidentka sa následne stretla v priestoroch Štátneho sekretariátu s Mons. Paulom Richardom Gallagherom, vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami.

Oficiálne komuniké

V oficiálnom komuniké, publikovanom Tlačovým strediskom Svätej stolice sa uvádza:

„Svätý Otec František dnes prijal na audiencii Jej Excelenciu pani Zuzanu Čaputovú, prezidentku Slovenskej republiky, ktorá sa následne stretla s Jeho Excelenciou Mons. Paulom Richardom Gallagherom, sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami.

Počas srdečných rozhovorov na Štátnom sekretariáte sa venovali dobrým bilaterálnym vzťahom medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou a úlohe Cirkvi v spoločnosti.

V priebehu rokovaní sa podrobnejšie diskutovalo o vojne na Ukrajine a jej dopadoch na regionálnej a medzinárodnej úrovni, s osobitnou pozornosťou venovanou humanitárnej situácii, prijímaniu utečencov a sociálno-ekonomickej kríze.“

Dary pápeža Františka

Svätý Otec venoval slovenskej prezidentke niekoľko darov. Veľká medaila z bronzu (priemer 19,7 cm), zobrazujúca sv. Martina ako vojaka na koni, ktorý sa delí s chudobným o svoj plášť, je dielom rímskeho medailéra Guida Veroiho (1926-2013). Ďalšími darmi sú štyri tlačené publikácie:

Pápežské posolstvo k Svetovému dňu pokoja 2022, Dokument o ľudskom bratstve pre mier a spolunažívanie vo svete, podpísaný 4. februára 2019 v Abú Zabí, Fotografická publikácia „Statio Orbis“ z vatikánskeho vydavateľstva LEV, dokumentujúca modlitbový moment na Námestí sv. Petra 27. marca 2020, a napokon súborne vydané vyjadrenia pápeža Františka v súvislosti s vojnou na Ukrajine (Un‘Enciclica sulla Pace in Ucraina).

Dary prezidentky pre Svätého Otca

Prezidentka Zuzana Čaputová venovala pápežovi Františkovi obraz sv. Františka z Assisi od akademickej umelkyne Doroty Sadovskej, tradičné ručne vyrábané sklenené vianočné ozdoby z družstva Okrasa v Čadci a sviatočné pečivo zo sociálneho podniku Bivio v Bratislave na prútenom podnose z chránenej dielne Vrbovnica v Bardejove.

Ako dary pre Svätého Otca priniesla slovenská prezidentka aj dve publikácie: Ilustrovanú knihu „Pápež František deťom“ z vydavateľstva Nové mesto s ilustráciami Evy Šimonovej a biografickú publikáciu „Silvo Krčméry“ o významnej osobnosti slovenského katolíckeho disentu z doby komunistickej totality, vydanú v rámci projektu „Nenápadní hrdinovia“.

Členovia delegácie

V delegácii, ktorá sprevádzala prezidentku Zuzanu Čaputovú pri audiencii u pápeža boli aj niekdajší parlamentný politik a exponent boja za slobodu a demokraciu František Mikloško, obeť útoku na LGBTI+ komunitu Radoslava Trokšiarová, vikár provinciála saleziánov Peter Jacko, koordinátorka centra pomoci utečencom z Ukrajiny Camp Žilina Martina Ďurčová, lekárka-paliatologička z Národného onkologického ústavu Kristína Križanová a držiteľka ocenenia Učiteľka Slovenska 2021 Alexandra Hučeková.

Pápežov pracovný program dňa

Sobotňajší program audiencií pápež František začal stretnutím s prefektom Dikastéria pre biskupov kard. Marcom Ouelletom. Následne venoval audienciu delegácii Islamskej svetovej organizácie pre vzdelávanie, vedu a kultúru na čele s jej generálnym riaditeľom Salimom Mohammedom Al Malikom. Potom už nasledovalo stretnutie Svätého Otca s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a jej sprievodom.

Program Svätého Otca pokračoval stretnutím s apoštolským nunciom v Libanone Mons. Paolom Borgiom a dvoma skupinovými audienciami, venovanými komunite kňazského seminára v Barcelone a členom talianskeho hasičského zboru spolu s rodinami.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20221210002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]