[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slováci na medzinárodnej konferencii o pastorácii mládeže vo Viedni
P:3, 06. 12. 2022 15:31, ZAH

Viedeň 6. decembra (TK KBS) Od 2. do 4. decembra 2022 sa vo Viedni konala medzinárodná konferencia pre pracovníkov v pastorácii mládeže s podtitulom „Načúvanie Božím mladým ľudom“ (Listening To God's Young People). Pricestovalo na ňu vyše 100 delegátov zo siedmich stredoeurópskych krajín. Medzi účastníkmi a organizátormi boli aj zástupcovia zo Slovenska.

Náplňou konferencie bol predovšetkým aktuálny synodálny proces v Katolíckej cirkvi, ktorý vychádza z exhortácie Christus vivit. O synodalite, s dôrazom na to, že je neoddeliteľnou súčasťou pastorácie mládeže, hovorila prvá z hlavných rečníkov - podsekretárka Generálneho sekretariátu Synody biskupov vo Vatikáne sr Nathalie Becquartová.

Vyzvala prítomných k osvojeniu si „Ježišovho štýlu pastorácie na ceste do Emauz“ – k ozajstnému načúvaniu a kráčaniu s mladými, ktoré nie je len o vytváraní aktivít pre mladých, ale o tom, že všetko robíme spolu s nimi. Podotkla, že „Synodálna Cirkev je učiaca sa Cirkev“ a že potrebujeme „riskovať, že načúvaním budeme tiež premieňaní“. Jedným z hlavných krokov v tomto procese je preto rozlišovanie s Duchom Svätým.

Druhým hlavným rečníkom bol kňaz Branislav Kožuch, zakladateľ o.z. V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže, ktorý nanovo pripomenul výzvy, pred ktoré nás stavia dokument Christus vivit, a čo je jeho hlavným posolstvom. Poukázal na to, že táto posynodálna exhortácia, nemá byť dokumentom, ktorý ostane niekde zabudnutý, ale je to vízia pre budúcnosť celej Cirkvi.

Jeho prednáška nepoukazovala len na tie časti Christus Vivit, kde sa hovorí o tom, aká by Cirkev mala byť, ale každého v miestnosti viedla na cestu k zamysleniu sa, kde som v tomto procese transformácie ja? „Ako odpoviem na Jeho pozvanie k svätosti? Je pre mňa Kristus naozaj tým, na ktorom staviam? Uvedomujem si, že bez Neho budú naše aktivity a stretnutia len pekné a ľudské, ale bez potenciálu naozaj zachraňovať životy?“ pýtal sa Branislav Kožuch.

Rakúsky biskup zodpovedný za mládež Stephan Turnovszky, na začiatku konferencie rozobral potrebu synodálnej pastorácie mládeže na základe biblických textov. Zdôraznil, že Ježišovi apoštoli boli neprekonateľne odlišní, keďže v ich radoch boli mýtnik (Matúš) aj horlivec (Šimon). Tým však, že boli na ceste s Ježišom, ktorý bol centrom ich komunity, „sa rozvinulo medzi nimi vzájomné porozumenie“, povedal biskup.

Stretnutie vo Viedni charakterizovali aj výmeny skúseností a „pozorné počúvanie“. V malých skupinách prebiehalo „intenzívne zdieľanie“ a počas spoločných dynamických aktivít a diskusií sa „z cudzincov stali priatelia“, informoval v pondelok vo vysielaní o svojich skúsenostiach Bernhard Birklbauer, spolkový predseda Katolíckej mládeže Rakúsko (KJ).

Pastoračné projekty, akcie a podujatia v zúčastnených krajinách boli prezentované v rámci „Listening & Learning Sessions“.  Zástupcovia Slovenska tu predstavili projekt „DEEP and DOP“.

Posledným bodom programu bol priestor pre každú krajinu, predniesť zhrnutie o tom, čo si z konferencie odnáša („Fruits of the Conference“), pričom tu bol prostredníctvom video-hovoru z Vatikánu prítomný aj Paul Metzlaff, pôsobiaci v Dikastériu pre laikov, rodinu a život – Oddelenie  mládeže.

„Dominovala tu radosť z toho, že sme mohli zažiť skutočné bratstvo, ktoré sme si po pár dňoch začali medzi sebou plnšie uvedomovať. Taktiež sme si uvedomili, že Božia túžba po jednote je naozaj veľmi silná a chceme ju spolu s Ním budovať.“, hovorí Lenka Mačugová, členka medzinárodného MEKT tímu za Slovensko.

Slovenskú delegáciu tvorilo 17 ľudí z toho Matúš Reiner a Lenka Mačugová ako dlhodobí členovia organizačného tímu MEKT konferencie. V sobotu ráno sa k slovenskej delegácii pripojil aj Mons. Tomáš Galis, zodpovedný za mládež na Slovensku.

Najväčšou delegáciou, ktorá prišla do Viedne boli mladí a pracovníci s mládežou z Rakúska, ďalej 18 účastníkov z Maďarska, 12 zo Slovinska, 10 z Bosny a Hercegoviny a 4 z Českej republiky. Z Nemecka pricestoval bývalý predseda Nemeckej katolíckej mládeže.

Takzvaná „Medzinárodná konferencia o pastorácii mládeže MEKT“, ktorá bola štvrtou v poradí, sa vracia k Stredoeurópskym katolíckym dňom (MEKT), ktoré začali v roku 2004. Cieľom bolo vtedy búrať predsudky, podporovať solidaritu medzi štátmi a posilňovať spoluprácu. Tím, ktorý tam vznikol („mládežnícky tím MEKT“), sa odvtedy pravidelne stretával.

Všetci jeho členovia sú aktívni vo svojich krajinách v oblasti pastorácie mládeže pri biskupských konferenciách.

TK KBS informovala Rada pre mládež a univerzity KBS( TK KBS, rpm, ml; pz ) 20221206025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]