[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rómsky manželský pár získal ocenenie za dlhodobú dobrovoľnícku pomoc
P:3, 06. 12. 2022 10:28, DOM

Prešov 6. decembra (TK KBS) V pondelok 5. decembra sa konalo slávnostné oceňovanie dobrovoľníkov Prešovského kraja Prešovským dobrovoľníckym centrom v rámci ocenenia Srdce na dlani. V rámci kategórie dlhodobá dobrovoľnícka pomoc bol spomedzi nominovaných ocenený aj rómsky manželský pár – Brigita a Tomáš Bilí. Zároveň postupujú do celoslovenského kola.

Manželia Tomáš a Brigita Bilí z Lenartova kedysi bývali v drevenici, no vďaka pomoci mnohých majú teraz vlastný dom v miestnej osade a chcú, aby slúžil aj iným, preto v ňom organizujú stretnutia kde sa zíde niekedy aj 40 ľudí. Chcú ostatným ukázať, že sa dá žiť aj inak, chcú, aby aj iní zažili radosť z pomoci ostatným.

Od začiatku pandémie sa začali angažovať v miestnej rómskej komunite s cieľom pozdvihnúť Rómov. Už vyše 2 roky organizujú komunitné aktivity pre dospelých, mladých aj deti v osade v Lenartove, vzdelávajú, organizujú prednášky, organizujú medzigeneračné komunitné stretnutia, večierky, pobytové aktivity, divadelné predstavenia i tvorivú aktivitu s názvom "Večera pre manželov".

Vytvorením takýchto živých komunít v obci sa zefektívnila aj pomoc núdznym: komunita sa rýchlo zorganizovala a vyzbierala potraviny, oblečenie a neskôr aj zariadenie rodine, ktorej vyhorel dom, a tiež finančnou zbierkou prispeli na cestovné rodine, ktorá nemohla ísť za ich chorou matkou do nemocnice v Košiciach. Aktivity organizujú pod záštitou Gréckokatolíckej rómskej misie v Bardejove.

Ocenenie Srdce na dlani za rok 2021 získal v celonárodnom kole Róm Martin David, v kategórii Dobrovoľník roka. Ivana Németová, ktorá dobrovoľníka nominovala, pripomína: „Takýchto rómskych dobrovoľníkov, ktorých práca pre komunitu je pozoruhodná, je v Prešovskom kraji viac, len sa o nich nevie.“( TK KBS, ine, ml; pz ) 20221206020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]