[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Deti sa môžu podeliť o svoje mikulášske balíčky so sirotami na Ukrajine
P:3, 05. 12. 2022 12:08, DOM

Bratislava 5. decembra (TK KBS) Deti sa môžu podeliť o svoje mikulášske balíčky so sirotami na Ukrajine. Už siedmeho decembra odíde na Ukrajinu dodávka do detského domova pre približne 250 školákov a 60 predškolákov. Zároveň sa môžete naďalej do tejto výzvy zapájať. Na Ukrajine nosí totiž Mikuláš darčeky 19. decembra.

„Ide o pomoc deťom, ktoré teraz osireli a ešte si nezvykli byť sirotami. Pochádzajú z postihnutých oblastí, z ktorých ich vysťahovali,“ priblížila patrónka tejto myšlienky Mária Klimová zo spoločenstva Ave!, ktorého členky sú dlhodobo späté s charitou na Slovensku. Ako ďalej doplnila, prostredníctvom slovenského veľvyslanectva v Kyjeve vybrali štyri detské domovy, ktoré pomoc najviac potrebujú. S mikulášskymi balíčkami sa podelia deti z vybraných škôl, ale priložiť ruku k dielu môže ktokoľvek (adresa je uvedená pod textom). 

Zapojené školy dostanú od ukrajinských detí spätnú väzbu v podobe kresieb, fotografií, či listov. „Verím, že si školy osvoja konkrétne detské domovy a budú môcť zbierať pre ne potrebné veci i v budúcnosti,“ uviedla.  Na Slovensku sa starajú o komunitu ukrajinských žien a zároveň vyvážajú aj veci na Ukrajinu. Doposiaľ to bolo približne 400 krabíc z banánov, ktoré zvyknú oblepiť detskými kresbami. Zatiaľ ich týmto spôsobom skrášľovali ukrajinské deti, teraz sa rozhodli zapojiť aj deti zo slovenských škôl. „Neposielame škatule, ale je to putovná výstavka s prianiami. V kresbách detí vidíme túžbu po mieri. Nie je to teda obyčajná škatuľa, ale niečo čo zohreje a poteší. Je to kúsok človečiny,“ uviedla Klimová s tým, že celej myšlienke chcú dať ešte hlbší zmysel.

„Chceme, aby si každé dieťa napísalo niečo, čo by chcelo ako darček na Vianoce. My to potom prostredníctvom zapojených škôl vyzbierame a každé dieťa by dostalo balíček na meno. Videla som aj osobne, ako deti v detskom domove čakali, aby im niečo prišlo. Ale nikdy nič neprišlo. Pre deti je pritom vzácne, keď im niečo príde. Preto by každé dieťa mohlo začiatkom roka dostať balíček na svoje meno,“ priblížila ďalej Klimová.

Občianske združenie Ave! zároveň organizuje zbierku zimného šatstva, ale i iných potrebných vecí na prežitie zimy pre tých, ktorí nemali možnosť odísť do bezpečia a ostali v krytoch v rozbombardovaných mestách. S pomocou veľvyslanectva na Ukrajine sa im podarilo poslať tri dodávky zimného oblečenia, diek a rôzneho materiálu do najviac postihnutých oblastí. Adresa, na ktorú možno zasielať cukrovinky, ale aj iné veci pre deti z detských domovov: Ave! Larisa Mozžová, ulica Schnneidera Trnavského 1/A, 841 01 Bratislava.

Zdroj: Slovenská katolícka charita( TK KBS, skch, ml; pz ) 20221205033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]