[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 02. 06. 2023   Meniny má Xénia, Oxana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavili novinku s názvom „Poklad jednookého farára z Obišoviec“
P:3, 05. 12. 2022 11:00, DOMFoto: Archív Košickej arcidiecézy


Obišovce 5. decembra (TK KBS) Poklad jednookého farára z Obišoviec - je názov knižnej novinky, ktorú predstavili 2. decembra v Obišovciach.

S existenciou pútnického miesta v Obišovciach sa spája veľa legiend. Historicky nesporné je však tvrdenie, že toto miesto bolo súčasťou veľkých stretnutí medzi katolíkmi a protestantmi. Svedčí o tom aj zaujímavý nález mincí, poklad, ktorý sa archeológom podaril počas výskumu na jar roku 2020.  V priestoroch dnešného farského Kostola Ružencovej Panny Márie v Obišovciach objavil archeológ Peter Šimčík nález pokladu pozostávajúceho z 550 mincí. Na prekvapenie jeho jadro tvorili košické a banskoštiavnické medené poltúry razené v rokoch 1687 a 1695-1703, ďalej smolnícke banské známky z rokov 1687-1697 a banskoštiavnické banské známky z rokov 1696-1699.

Po odbornom zakonzervovaní a spracovaní nálezu vyšla v týchto dňoch o tomto náleze kniha. Prináša odborný popis pokladu, ako aj mnohé historické súvislosti a zistenia. Bádateľom sa podarilo archívnym bádaním dokonca stotožniť aj pravdepodobného majiteľa pokladu. Odtiaľ je aj jej názov - Poklad jednookého farára z Obišoviec. „Považujeme za veľmi pravdepodobné, že kňaz, ktorý mal v správe s celou farnosťou aj obišovský kostol, ukryl v čase nepokojov milodary pred hrozbou Rákociho povstania pod podlahu kostola. Vzácny nález sme pomenovali ako Monookulov poklad po poľskom katolíckom kňazovi, nevidiacom  na jedno oko, ktorý na prelome 17. a 18. storočia pôsobil na fare v blízkom Kysaku,“ uviedol počas prezentácie nálezca pokladu a jeden z autorov knihy Peter Šimčík.

Na prezentácii knihy sa zúčastnil aj košický arcibiskup metropolita a predseda KSB Bernard Bober. Pripomenul, že aktuálne prebiehajúca obnova Diecézneho sanktuária je aj príležitosťou na lepšie spoznanie minulosti tohto miesta. „Potvrdzuje sa nám, že tradícia putovania do Obišoviec má korene už v začiatkoch 18. storočia a  hoci toto miesto zažilo mnohé premeny, v súčasnosti sem prichádzajú veriaci v priebehu celého roka a to nielen na púte, ale aj na pravidelné fatimské soboty a odpustové slávnosti. Nová kniha nám opäť prispela do mozaiky poznania dejín farnosti.“ Knihu Poklad jednookého farára z Obišoviec od autorov Mareka Budaja a Petra Šimčíka si záujemcovia môžu kúpiť priamo na pútnickom mieste v Obišovciach.

Zdroj: Košická arcidiecéza( TK KBS, ke, ml; pz ) 20221205026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]