Nemecko 5. decembra (TS ČBK) Bývalý predseda Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK) Thomas Sternberg spolu s kardinálom Reinhardom Marxom pred tromi rokmi iniciovali proces nazvaný Synodálna cesta. V piatkovom rozhovore pre Kolínsky katedrálny rozhlas opísal stratégie, ktoré musel použiť, aby dosiahol zmeny v cirkevnom učení.
Podľa Thomasa Sternberga prebieha nemecká synodálna cesta oveľa úspešnejšie, ako si myslel. Vzhľadom na rímsku kritiku synodálneho spôsobu sa podľa neho „ukázalo ako správne nepoužiť synodálnu formu, ktorá by bola sankcionovaná kánonickým právom, a potom by dávala aj možnosť podľa kánonického práva niečo také zakázať“.
Z hľadiska kánonického práva mala byť synodálna cesta „nezáväzným diskusným procesom“. Ale len tak môže človek „skutočne slobodne fungovať“. Preto sú prefabrikované kritické námietky, ktoré zazneli z Ríma, prázdne. Medzitým pápežov list putujúcemu Božiemu ľudu v Nemecku zostáva „veľmi dôležitý“.
Sternberg podrobne opísal taktiku, ktorou sa riadila synodálna cesta. Na jednej strane bolo jasné, že „nemôžeme rozhodnúť o otázke svätenia žien alebo o otázke zrušenia celibátu v Nemecku“. Zároveň dodal: „Som však politik do tej miery, že viem, že sú potrebné procesy a vývoj, aby sme vôbec mohli začať diskutovať o týchto otázkach.“
„Keď sa zapojíte do synodálneho procesu, musíte počítať s tým, že niekedy nevyhráte,“ povedal Sternberg o texte, ktorý bol zatiaľ jediným dokumentom, ktorý nebol prijatý na septembrovom synodálnom zhromaždení. „Musíme o tom hovoriť a vznášať požiadavky,“ vysvetlil bývalý predseda WCC, „skutočnú zmenu možno dosiahnuť len prostredníctvom tlaku.“
V tejto súvislosti ďalej povedal: „Keď vidím texty, ktoré sme teraz prijali na synode, napríklad základný text o ženách. Máme otázky o homosexualite v Cirkvi, máme dôležité otázky o klerikalizme. Tieto témy sa skutočne otvorili až na tejto synodálnej ceste a teraz sa o nich diskutuje na medzinárodnej úrovni, nielen v Nemecku.“
Jeden z už prijatých textov napríklad vyzýva na prehodnotenie nemožnosti svätiť ženy, hoci pápež Ján Pavol II. v roku 1994 definitívne vyhlásil, že Cirkev nemá právomoc svätiť ženy za kňazky. Okrem toho, podľa ďalšieho dokumentu zo synodálnej cesty, ktorý bol tiež prijatý väčšinou biskupov, je potrebné zmeniť katolícku náuku v jej odmietaní homosexuality na základe Biblie a prirodzeného práva.
Zdroje: CNA Deutsch (redakčne skrátené) / TS ČBK