[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 30. 09. 2023   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vstup do Adventu s pápežom Františkom pri modlitbe Anjel Pána
P:3, 27. 11. 2022 20:05, ZAH

Vatikán 27. novembra (RV) Pri vstupe do Adventu pápež František pri modlitbe Anjel Pána vyzval prebudiť sa z driemot, aby nám príchod Pána neunikol uprostred každodenných situácií. V osobitných výzvach reagoval na nárast násilia vo Svätej zemi a podporil pochod proti používaniu násilia na ženách ako vojnovej zbrane. Vo výzve proti vojne pamätal na Ukrajinu a na výročie tragédie Holodomoru.

V Prvú adventnú nedeľu 27. novembra tiež pápež vyjadril solidaritu po živelnej pohrome na talianskom ostrove Ischia a pripomenul osobu bezdomovca, ktorý pred niekoľkými dňami zomrel pod vatikánskou kolonádou. V biblickom zamyslení pozval veriacich zamyslieť sa nad otázkami, ako k nám Pán prichádza a ako ho potrebujeme spoznať a privítať:

„Pamätajme na to: Boh sa skrýva v tých najbežnejších a najobyčajnejších situáciách nášho života.“ „Preto zostaňme ostražití! Ak si jeho príchod neuvedomujeme dnes, nebudeme pripravení ani na jeho príchod na konci čias,“ zdôraznil Svätý Otec.

Modlitba za obete násilia v Izraeli a Palestíne

Po udelení požehnania pápež František vyslovil niekoľko výziev. Na prvom mieste upozornil na opätovný nárast násilností vo Svätej zemi:

„Drahí bratia a sestry! So znepokojením sledujem narastajúce násilie a zrážky, ku ktorým už niekoľko mesiacov dochádza v Štáte Palestína a v Izraelskom štáte. Minulú stredu dva zákerné atentáty v Jeruzaleme zranili mnoho ľudí a zabili izraelského chlapca; v ten istý deň počas ozbrojených stretov v Nabluse zahynul palestínsky chlapec.

Násilie zabíja budúcnosť, ničí životy mladých ľudí a oslabuje nádej na mier. Modlime sa za týchto mladých mužov, ktorí zomreli, a za ich rodiny, najmä za ich matky. Dúfam, že si izraelské a palestínske orgány vezmú viac k srdcu snahu o dialóg, budujúc vzájomnú dôveru, bez ktorej nikdy nedôjde k mierovému riešeniu vo Svätej zemi.“

Prejavy solidarity

Po týchto slovách pápež reagoval na včerajšiu tragédiu záplav a pôdneho zosuvu na ostrove Ischia v oblasti Neapola:

„Som nablízku obyvateľom ostrova Ischia, ktorý zasiahli záplavy. Modlím sa za obete, za tých, ktorí trpia, a za všetkých, ktorí prišli na pomoc.“

Pápež František ďalej venoval spomienku zosnulému bezdomovcovi, pôvodom z Nemecka, ktorý roky žil v okolí Vatikánu: „Spomínam si aj na Burkharda Schefflera, ktorý tu pred troma dňami zomrel pod kolonádou Námestia svätého Petra: zomrel od chladu.“

Proti sexuálnemu násiliu vo vojnách

Pred rozlúčkou s veriacimi pápež František pozdravil jednotlivé skupiny, medzi nimi osobitne účastníkov pochodu, ktorý zorganizovalo Britské veľvyslanectvo pri Svätej stolici v súvislosti so zajtra sa začínajúcou medzinárodnou konferenciou v Londýne zameranou na boj proti používaniu násilia na ženách ako vojnovej zbrane:

„Pozdravujem účastníkov pochodu, ktorý sa konal dnes ráno na odsúdenie sexuálneho násilia páchaného na ženách, ktoré je, žiaľ, všeobecnou a všade rozšírenou realitou a používa sa aj ako vojnová zbraň. Neúnavne hovorme "nie" vojne, "nie" násiliu, "áno" dialógu, "áno" mieru. Najmä pre mučený ukrajinský ľud. Včera sme si pripomenuli tragédiu Holodomoru.“

Celý príhovor pred modlitbou Anjel Pána
Prvá adventná nedeľa, 27. novembra 2022

Drahí bratia a sestry, dobrý deň, požehnanú nedeľu! V evanjeliu dnešnej liturgie počujeme nádherný prísľub, ktorý nás uvádza do obdobia Adventu: „Príde váš Pán“ (Mt 24,42). To je základ našej nádeje, to je to, čo nás podopiera aj v najťažších a najbolestivejších chvíľach nášho života: Boh prichádza. Boh je blízko a prichádza. Nikdy na to nezabúdajme! Pán vždy prichádza, Pán nás navštevuje, Pán sa nám približuje a na konci vekov sa vráti, aby nás prijal do svojho náručia. Pri týchto slovách si položme otázku: Ako prichádza Pán? A ako ho spoznáme a privítame? Krátko sa zastavme pri týchto dvoch otázkach.

Prvá otázka: ako Pán prichádza? Mnohokrát sme počuli, že Pán je prítomný na našej ceste, že nás sprevádza a hovorí k nám. Ale možno, keďže sme rozptýlení mnohými vecami, zostáva pre nás táto pravda iba teoretická – áno, vieme, že Pán prichádza, ale túto pravdu nežijeme –; alebo si predstavujeme, že Pán prichádza nejakým senzačným spôsobom, možno prostredníctvom nejakého zázračného znamenia. Namiesto toho Ježiš hovorí, že sa to stane „ako bolo za dní Noema“ (porov. v. 37).

A čo robili za dní Noema? Jednoducho bežné a každodenné veci, ako zvyčajne: „jedli a pili, ženili sa a vydávali“ (v. 38). Pamätajme na to: Boh je skrytý v našom živote, vždy je tam, skrýva sa v tých najbežnejších a najobyčajnejších situáciách nášho života. Neprichádza v mimoriadnych udalostiach, ale v každodenných veciach, ukazuje sa vo veciach každého dňa. On je tam, v našej každodennej práci, pri náhodnom stretnutí, v tvári človeka v núdzi, dokonca aj vtedy, keď čelíme dňom, ktoré sa zdajú byť šedivé a monotónne, práve tam je Pán, ktorý nás volá, hovorí k nám a inšpiruje naše konanie.

Je tu však aj druhá otázka: ako spoznať a privítať Pána? Musíme byť bdelí, pozorní, ostražití. Ježiš nás varuje: existuje nebezpečenstvo, že si neuvedomíme jeho príchod a nebudeme pripravení na jeho návštevu. Už inokedy som spomenul slová svätého Augustína: „Mám strach, že Pán pôjde okolo“ (Serm. 88.14.13), teda bojím sa, že prejde okolo a ja si ho nevšimnem! Presne tak hovorí Ježiš, o ľuďoch z Noemových čias, že jedli a pili „a nič nezbadali, až prišla potopa a zmietla všetkých“ (v. 39).

Dávajme pozor na toto: nič nezbadali! Boli zaujatí svojimi vecami a neuvedomili si, že sa blíži potopa. Ježiš hovorí, že keď príde, „budú na poli dvaja: jeden bude vzatý a druhý sa ponechá“ (v. 40). V akom zmysle? Aký je v tom rozdiel? Jednoducho ten jeden bol bdelý, očakával, bol schopný rozoznávať Božiu prítomnosť v každodennom živote; zatiaľ čo ten druhý bol rozptýlený, „žil bezstarostne“ a nič nezbadal.

Bratia a sestry, v tomto adventnom období sa nechajme vytrhnúť z letargie a prebuďme sa z driemot! Skúsme sa pýtať sami seba: uvedomujem si, čo žijem, som pozorný, som bdelý? Snažím sa rozpoznávať Božiu prítomnosť v každodenných situáciách, alebo som rozptýlený a trochu zahltený vecami?

Ak si jeho príchod neuvedomujeme dnes, nebudeme pripravení ani na jeho príchod na konci čias. Preto, bratia a sestry, zostaňme ostražití! V očakávaní, že Pán príde, že Pán sa k nám priblíži, pretože on tu je, ale očakávajme pozorne. A nech nám pomáha Svätá Panna, Žena očakávania, ktorá v pokornom a skrytom živote v Nazarete dokázala zachytiť prechod Boha a prijala ho vo svojom lone. Nech nám pomáha na tejto ceste, aby sme boli pozorní v čakaní na Pána, ktorý je medzi nami a prechádza.

Preložila: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News( TK KBS, RV bd, jb; ml ) 20221127003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]