[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny sa zameriavajú na tému sakrálneho priestoru
P:3, 23. 11. 2022 09:05, DOM

Košice 23. novembra (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny (47/2022) sa zameriavajú na tému sakrálneho priestoru. Prečo je dôležité dbať na to, ako liturgický priestor pôsobí, vysvetľuje výtvarník Ľubomír Michalko a odborník na liturgiku Štefan Fábry.

„Pápež František pozýva Cirkev k evanjelizácii. Kostol preto nezariaďujeme len pre veriacich, ale aj pre tých, ktorí Boha hľadajú a my ich chceme pozvať medzi nás,“ hovorí Ľubomír Michalko. Aj Štefan Fábry poznamenáva, že chrám má byť i architektonicky svedectvom Cirkvi žijúcej v tomto svete. „Mnohé moderné kostoly však pôsobia ako spoločenské sály – sú síce dokonale zariadené, ale nie sakrálne,“ konštatuje odborník na liturgiku.

V reportáži Katolícke noviny približujú prácu reštaurátora Štefana Kocku. Priestory chrámov a posvätné miesta kalvárií sú pre neho takmer druhým domovom. Žije, tvorí a zachraňuje sakrálne diela najmä v Banskej Bystrici. A keď sa dostane do iného mesta, ako prvý si ide pozrieť kostol. „V chráme čerpám silu, odvahu, nabijem sa energiou života a radosti. Naberiem tam akoby ďalší kus života,“ hovorí Štefan Kocka, ktorý pracoval aj vo Vzdelávacom programe českej a irackej vlády na záchranu a obnovu historických pamiatok v Iraku.

S profesorom architektúry Jozefom Hlinickým sa rozprávajú o tom, ako je to s tvorbou novodobých kostolov na Slovensku a tiež o tom, aké požiadavky má spĺňať moderný kostol. „Kostol, nielen nášho času, má byť dobrý, pravdivý a krásny,“ podotýka profesor Hlinický.

Kňaz a odborník na liturgiku Vladimír Kiš približuje v rubrike Duchovná obnova, aké miesto má v priestore chrámu človek. „V kostole prídeme na svoje miesto, ktoré je jedinečné nie preto, že by sme ho mali vyhradené pre seba, ale je to miesto, ktoré máme v Cirkvi pred Bohom. Práve v tej chvíli si uvedomujeme, akí sme vzácni v Božích očiach,“ píše Vladimír Kiš.

Na začiatku Adventného obdobia Katolícke noviny prinášajú aj rozhovor s teológom Radovanom Šoltésom o egoizme a jeho vplyve na život človeka. „Neustále sledujeme, čo si o nás druhí myslia, preto chceme byť na prvom mieste, vyniknúť v práci, získať na cene. Dokonca sa môžeme domnievať, že sa takto stávame cennými aj v Božích očiach. Ježiš však túto mentalitu odmietol, lebo je falošná,“ hovorí Radovan Šoltés.

TK KBS informoval Ján Lauko( TK KBS, jla, ml; pz ) 20221123025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]